לא 673125
הממשלה הזו תהרוס את המשק בתוכניות חפוזות 673152
ולא בדוקות.

נכון שהעידן הדיגיטלי מאפשר שינויים אבל קשה מאוד לצפות מה שיקרה עקב השינויים. יש יותר מדי פרמטרים נעלמים בהנעת כספים שטרם ניבחנו בפועל ונדרשים שינויים זהירים מאוד ואיטיים מאוד כדי שהמערכת החדשה לא תקרוס בגלל גורם לא חזוי.

בתור דוגמא (לא מספיקה, אני יודע). סניף בנק שכספי נמצא אצלו החליט לבטל את כל הפעולות של פקידי בנק זוטרים שמקבלים ולוקחים כסף מזומן מלקוחות קטנים. לא יודע מה הוא עושה מול לקוחות גדולים. לכאורה זה שיפור וקידמה, אבל אני מתכוון לעזוב מייד את סניף הבנק כי זו הרעה גדולה באיכות השירות מסיבות שונות. אם יהיה צורך אעזוב בכלל את הבנק (ולדעתי רבים יעשו כמוני).

כסף מזומן עדיף על כסף דרך מתווכים כאשר מדובר בתשלומים ברחוב. מתווכים (כגון חברות אשראי) גובים קופונים של מספר אחוזים מהתשלומים תמורת שירותי ההעברות שהם נותנים (אילו עוד קרציות במשק שעושות כסף מכלום). אם ביבי, מיטיבם של הטייקונים, יטיל אותנו לזרועות הקרציות שנקראות חברות אשראי -הוא ימשיך ליקר את יוקר המחיה.

אגב, בין שאר הרעיונות האידיוטיים שהוזכרו בלינקים למעלה, מוצע לחברות האשראי לגייס כספים מקופות הפנסיה לצורך הקמות בנקים דיגיטליים. חוזר הסיפור של השחתת המשק שמאפשרת לחברות נטולות כספים עצמיים ליצור שליטה על כספים של חלשים פיננסית באמצעות מימון מאותם כספים של חלשים. מצאו להשחתה הזו שםן יפה - מינוף. בפרק הראשון של "מגש הכסף" מסביר רולניק כיצד המנגנון המושחת של מימון טייקונים מכספים שאין להם - עובד.

ביבי, הגאון המדומה, חושב שקופות הפנסיה אמורות לממן פעולות כספיות מסוכנות. למה הוא חושב כך ? כי המחזיקים בקופות הפנסיה והגמל לא יכולים לברוח מהן. מסכנים החוסכים היום בקופות פנסיה וגמל, כלל לא בטוח שהם יזכו לראות את כספם בזמן שהוא אמור להפרע. נראה לי יותר ויותר משתלם לא להשקיע בקופות פנסיה וגמל בגלל הסיכון והשחיקה שעולים על הרווח מהטבות המס. כבר נאמר במקום אחר שעל רוב הקופות הפנסיה והגמל השתלטו חברות ניהול שמשלשלות לכיסיהן הרבה כסף, בתור דמי ניהול (דמי הניהול הגבוהים גורמים לשחיקה של כספי הפנסיה והגמל).
התערבות מיותרת של הממשלה בשוק החופשי 673165
מעניין שמה שברור מאליו לליברטריאן דורש מסה שלמה מסוציאליסט, כולל הזדקקות לביבי, לטייקונים, לקרציות ולמינוף.
לא מובן 673168
בכל אופן, אין הסבר של שורה אחת שמסביר היטב כל מה שקורה בשוק הישראלי.

לביבי יש תפקיד מרכזי בהשחתה של המשק הישראלי (העברת השליטה על המשק הישראלי לידי בעלי ההון). ההשחתה מתבטאת בפרטים הקטנים שאינם מכוסים בהסברים ''עקרוניים'' של שורה אחת.
מובן ופשוט 673174
העקרון הוא פשוט: כשהממשלה מתערבת בשוק חופשי נוצרים עיוותים. אחד העיוותים הנפוצים הוא יצירת רנטה למקורבים. זה לא משנה אם ביבי, לפיד או שלי יהיו בראשות הממשלה, ההבדל היחיד יהיה זהות המקורבים ("טייקונים"/"בעלי הון"/"הועדים הגדולים")
אין לממשלה מה לחפש בשוק האשראי הצרכני - לא לעודד אותו ולא לדכא אותו.
מובן ופשוט 673384
לא כל כך פשוט.
בהעדר רגולציה נוצרות שתי בעיות לא מבוטלות:
- מונופולים דורסניים. זו תופעה שהעולם הפוסט מודרני הגלובלי מקצין. אני מזכיר לך את ההתנהגות העיסקית של מיקרוסופט לפני חמש עשרה שנה, כאשר היתה מונופול חזק.
- פגיעה בזכויות העובדים. התאגידים הולכים ומתחזקים ובכף המאזניים השניה העובדים נחלשים.
מובן ופשוט 673385
בשביל זה יש רשות להגבלים עסקיים. אין קשר בין זה לבין התערבות בשוק האשראי הצרכני בשביל ''לעודד'' אותו.
הממשלה הזו תהרוס את המשק בתוכניות חפוזות 673386
לעניין המזומן: זוהי מגמה כלל עולמית מתוך הנחה שכסף מזומן מקל על העלמות מס. בשנים האחרונות יש יותר ויותר מגבלות על שימוש בכסף מזומן ונראה לי שעוד מעט עסקה מהסוג של "המזוודה המסתובבת" תהיה לא חוקית רק בגלל כמות המזומנים שהחליפה שם ידיים.

אבל בשביל זה לא צריך הלוואות מפורשות. בשביל זה מספיק להחליף את המזומנים באמצעי חיוב אחר. מהבחינה הזו מה שחסר בארץ הוא כרטיס חיוב (debit card) עם עמלה נמוכה. יש כרטיסי אשראי שיש בהם אשראי ובעלי העסקים לא מקבלים את התשלום מייד (נכון?). אמצעי חיוב שמעביר בצורה בטוחה, אמינה וזולה כסף מחשבונו של הקונה לזה של המוכר היה יכול להיות תחליף טוב לכסף מזומן.

למרבה הצער נראה נראה שהישועה לא תגיע גם מהביטקוין (תקציר: בגלל צירוף נסיבות אומלל רשת הביטקוין לא הצליחה לגדול טוב והתוצאה היא, בין השאר, עמלות שימוש גדולות. אפילו יותר מאילו של כרטיסי אשראי).

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים