ספר מד''ב לנוער שמציע פתרון 67399
ז לבעיית המים הוא "חפרפרי מנהרת הלטנ". זהו ספר מאת מילא אהל שהופיע ב-‏1969 ומתאר מבצע ז'ול ורני להשגת מים נוספים למדינתנו הקטנה : על ידי חפירת מנהרה תת קרקעית שממנה ישאבו כל מימי נהר הליטני שבלבנון .
הרעיון של חבורת תיכוניסטים (אחד מהם הוא המספר) שמיד מוצאים אוזן קשבת בחוגים הנכונים ( לא כמו במציאות שעד לשנים האחרונות איש לא טרח לעשות דבר לגבי בעיית המים) . תיאור המבצע הטכנולוגי של בנית המנהרה לשאיבת מי הליטני מתואר בפרטי פרטים כמו בכל ספר טוב של ז'ול ורן ,במקביל נשלח לחלל לויין שמטרתו לצפות בנעשה בלבנון בעת בניית המנהרה .
סוף טוב הכל טוב ,מי הליטני מועברים לישראל דרך המנהרה ,הלבנונים המטומטמים אינם מבינים מה קרה לנהר שלהם שמימיו נעלמים לפתע והנערים הגאים מקבלים לחיצת יד מראש הממשלה בכבודו ובעצמו (לוי אשכול,לפי התמונה) .בעית המים של ישראל נפתרת לתמיד .אמנם לא ברור אם הלבנונים לא יצאו למלחמה כאשר יתברר להם מה קורה עם המים שלהם אבל כפי שמצהירים הגיבורים הם מעוניינים רק בשלום עם הערבים ו"כדי לחיות בשלום עם הערבים ...יש קודם כל לחיות" ( ובלי מים כידוע אין חיים ).
נחמד מאוד ,אחד הספרים הבודדים שאני מכיר בעברית שיש להם מודעות לבעיה החשובה מאוד של המחסור במים (שרק הולך ומחמיר בימינו ). אם כי השיטה של גניבת מים ממדינה אחרת אינה מומלצת ,אבל בסופו של דבר זה מה שקורה במציאות וזאת בדרך כלל הסיבה שבגללה פורצות מלחמות . הסופר מילא אהל הפףך מאז כתביתו לחוקר של קופי אדם ופירסם ספר מעניין מאוד על האיפים קופי האדם.
ועוד פיתרון 74143
בזמנו קראתי מאמר בעיתון מדעי-הומוריסטי כלשהו, שהציע להעביר מים מהקוטב לישראל בתעלה.

איך המים יעברו? למרבה המזל, בישראל נמצא ים המלח, שהוא המקום הנמוך בעולם. לכן לא יהיה צורך במשאבות יקרות, והמים יזרמו ע"י כוח המשיכה בלבד.

איך יחפרו את המערה? מחבר המאמר הזכיר את חפירות מצדה, שם בוצעו החפירות ע"י מתנדבים יהודיים מרחבי העולם. לדעת המחבר פשוט צריך לחפש עתיקות בתוואי התעלה.

המחבר הזכיר גם שמי הקוטב בדרכם לים המלח יכולים לספק מיזוג אוויר לרוב מדינת ישראל.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים