''הפיל המסומם'' אל מול ''חומת מגן'' 67423
בתשובה מוקדמת לנתנאל כתבתי (סעיף 4):

"המאמר הזה נכתב מזמן, לפני שהתחילה פעולתנו הצבאית הנוכחית. כוונתו הייתה להעלות על פני השטח את נושא הזה שלדעתי יש התחמקות כללית מדיון בו, ואפילו העלתו בידי אישיות מפורסמת לא עוזרת להעלותו לדיון ציבורי. הדברים שכתבתי בעיני נכונים היום כפי שהיו נכונים כשנכתבו, אך בכל זאת, למרות שהמבצע הנוכחי אינו בדיוק דומה לאחת משתי ההצעות שאני מציע, אנו עוקבים היום אחר מהלכי המלחמה ומקווים לאיזה שהיא תוצאה טובה. אם המבצע ייגמר בנסיגה ונחזור פחות או יותר למצב שקדם לו, יהיה כדאי להעלות את הנושא הזה ביתר שאת."

אולי בנקודת זמן זאת כדאי לעשות הערכה לגבי המבצע וההשלכות של הלקחים ממנו לגבי הצעתי.
אין ספק שהעובדות הסטטיסטיות בשטח מורות על הצלחה מאד גדולה מבחינת הורדת רמת הפיגועים, הרבה מעבר למה שהעליתי בדעתי לפניו, שמבצע כזה יכול להביא. המבצע הזה הוריד בבת אחת את מספר הפיגועים לרמה שאולי אפשר לחיות אתה, וגם אחרי שבוצעה נסיגה מרוב המקומות, השפעתו עדיין ניכרת.
מעולם לא תמכתי באמירה: "תנו לצה"ל לנצח" מבלי שלוותה בהסבר "איך ?". אני חשבתי תמיד או על יצירת מנגנון הרתעה באופן שבו הסברתי במאמר, או כיבוש כל שטחי הרשות הפלשתינית והישארות בכל נקודה ונקודה שם עד להסדר שלום.
התוצאות המרשימות של המבצע הזה מחייבות גם אותי לעשות הערכה מחדש. ג'יבריל רג'וב אמר שאנשיו אינם יכולים היום לעצור מפגעים. מעניין שדווקא כשאינם יכולים לעצור, אין פיגועים, בעוד שבתקופה שבה יכלו לעצור, ודווקא בתקופות ה"הבלגות", הגיע מספר הפיגועים לשיא. יש כאן הוכחה שאי אפשר להילחם בטרור בעזרת הרשות הפלשתינית שתעשה זאת "ללא בג"ץ וצלם", משום שהיא עצמה הטרור. לעומת זה אנו יכולים להילחם בטרור גם באמצעים פחות חמורים ממה שחשבתי, למרות המגבלות של "בג"ץ וצלם", ולמרות העולם האנטישמי והצבוע.
גם עכשיו אני חושב שכאשר הצעתי את הצעתי לבניית מנגנון הרתעה ע"י איום בפגיעה קשה באזרחים, לא הייתה בהצעתי שום בעיה מוסרית, וגם חשבתי שקשה למצוא דרך אחרת לטפל בבעיית הטרור הקשה שבפנינו.
מבצע "חומת מגן", הוא הוכחת לכך שישנה גם דרך אחרת, והוא הוציא אותי קצת מאווירת הפסימיות הקשה שבה הייתי שרוי. ברגע שאפשר להראות דרך מסוימת אחרת ממה שהצעתי, להפסקת טבח אזרחנו, גם מידת המוסריות של נושא הפגיעה באוכלוסייה, שראיתי בו הגנה עצמית, יורדת. צריך להמשיך ולפעול. אולי להיכנס שוב לערים במידת הצורך. ייתכן והמבצע גם בנה בכל זאת מנגנון הרתעה מסוים, בכך שהראה לפלשתינים שהם יכולים להינזק במידה כזאת שכל העניין לא יהיה כדאי להם.
אני בקשתי באמצעות הנושא שהעליתי ליצור מנגנון הרתעה אבל אם יתברר שאפשר ליצור הרתעה ע"י הפעלת אמצעים פחות חמורים יהיה זה עדיף והרתעה כזאת היא גם מה שתיתן סיכוי למה שנקרא "אופק מדיני".
כרגע, כשאנחנו בתקופת רגיעה יחסית מפיגועים, ואני צריך לשוב ולהיזהר ממכמונות המהירות של המשטרה, שיש לה זמן גם לכך, אפשר להשהות את הדיון בנושא הזה זמנית, ולראות איך יתפתח המצב בהמשך.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים