674562
יפה מאוד.

הנה סרטון חמוד לעניין ״רק אם מציבים כמטרה את הניסיון להפריך את אמונתנו״. אפשר לבקר אותו בכמה דרכים, אבל נראה לי שהאבחנה נכונה.
extraordinary claims... 674587
מזכיר קצת את מבחן וואסון: Wason_selection_task . [Wikipedia]

לכאורה החלק הכי מפתיע עבור ספקן כמוני הוא התגובה של הדאוזר, אבל עלה בדעתי שאם הוא היה מצליח בניחוש התגובה שלי היתה די דומה לתגובה שלו, כלומר לא הייתי ממהר להכריז על גילוי תופעת טבע חדשה אלא הייתי מניח שמדובר באיזה טריק, בדיוק מה שאני עושה כשאורי גלר מכופף כפיות מול עיני (ראיתי אותו פעם עושה את זה ממש מול עיני, לא בטלוויזיה).

מבחינתו של הדאוזר הטענה החזקה היא דווקא הטענה שהוא לא מצליח לגלות מטמונים מתחת לפני האדמה, מאחר וזה עומד בסתירה למה שהוא עושה בהצלחה כמעט על בסיס יומיומי, כך שכשלון במבחן אחד מעלה אצלו את השאלה מה גרם לניסוי הזה להכשל, ולא את השאלה בדבר תקפות השיטה. מעולם לא ניסיתי, אבל אני משער שכאשר המוטות נעים לכיוון הנכון בתוך ידיך שלך בלי שאתה מפעיל עליהם שום כוח מודע, התחושה שהם עושים את זה מעצמם חזקה ביותר.

לא פלא, אם כך, שנחשנים רבים תולים את האשם בכשלונם בנוכחות הספקנים באזור, כי זה באמת השוני העיקרי שהם מבחינים בו בין מאות המקרים המוצלחים (לדעתם) לבין הניסוי שנכשל (אני מדבר, כמובן, על נחשנים תמימים, כמו הקיבוצניק שלכם, ולא על שקרנים בכוונה תחילה).

confirmation bias זוכה להרבה עיתונות גרועה, אבל האמת היא שאי אפשר לעשות כלום בלעדיו. מישהו מסוגל לבדוק לעומק כל טענה על חטיפה בידי חייזרים, על כור היתוך קר שאו-טו-טו מעלים את חשבון החשמל שלנו (וגם את המודל הסטנדרטי) או על סגולותיה של פטרוזיליה לחיזוק מערכת החיסון?
extraordinary claims... 674621
הלינק מעל שבור בגלל רווח ונקודה.

צריך להיות Wason selection task [Wikipedia]
extraordinary claims... 674633
תודה.
extraordinary claims... 674761
מתקטנן: "עיתונות גרועה" לא מוצלח. פרסום שלילי?
extraordinary claims... 674768
כן, אני מסכים.
סרטון חמוד ביותר! 675276
גאווה פורתא: הצלחתי לחשוב על הכלל שלו קצת לפני שהם עלו עליו. ניסיתי לחשוב מה הייתי מציעה (בהתחלה הלכתי רחוק יותר – מספרים לא שלמים, לא חיוביים, אי-ראציונליים...) ואז תוך כדי שמתי לב שבעצם כולם נתנו לו סדרות עולות ותהיתי אם יש חשיבות לסדר המספרים ואולי זה כל הכלל.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים