המון שטויות הנובעות מאי הכרה של החומר החוקי 675491
אנשים רבים מגיבים כאן בהתבסס על אי הכרה של החומר ואי ידיעה של המצב החוקי. מביאים "דוגמאות" כמו היטל על נעליים בגלל שאנשים משיגי גבול ועוד שטויות כאלו. ההסדר שעל פיו מוטל היטל על "קלטות" ריקות, הוא ראשית כל היטל ולא מס, כפי שרוב הבורים שמגיבים כאן כותבים. זהו סכום כסף הנגבה עבור מטרה מסוייטמת, ומועבר על ידי המדינה לידי היוצרים והמבצעים של התוכן המועתק ללא רשות. המדינה רק מבצעת את הגבייה. אציין שבמרבית ארצות אירופה ( כן, זה נוהג גם שם וכן בקנדה, ביפן, באוסטרליה ועוד ועוד...) הגבייה של ההיטל בכלל נעשיית על ידיבעלי הזכויות עצמם באמצעות התאגדות שהמחוקק נתן לה סמכות לגבות את הכספים. הכספים מחולקים בין המפיקים, היוצרים והמבצעים, בכדי לפצות אותם על כל הנזקים הכספיים שנגרמים להם מכך שמעתיקים את התכנים השייכים להם ועושים בהם שימוש ללא הגבלה וללא תשלום והתברר מזמן, שאין כל אפשרות טכנולוגית למנוע העתקות כאלו. אם כל מי ש"מוריד" שירים, סרטים, סדרות וכדומה למחשב שלו היה משלם לבעלי הזכויות - לא היה כלל צורך בחקיקה אבל כולם יודעים שזה לא המצב. בכל ארצות אירופה המערבית קיימת חקיקה בנושא הזה, על פיה מוטל היטל על כל מכשיר או התקן שבאמצעותו ניתן להעתיק תכנים. לפני שחוקקו את החוק הזה, דאגו באירופה - כמו שצריך לעשות לפני כל חקיקה, והאיחוד האירופאי עשה מחקר שוק ומצא שבממוצע, כ-‏60% מכל נפחי האכסון בכל ההתקנים הללו ( דיסקים ריקים מכל הסוגים, דיסקים או קי, מחשבים ,מכשירי MP3, טאבלטים וסמארטפונים ) משמשים לאכסון מוסיקה ותכנים אודיו וויזואליים. מתוך זה, כ- 40% תכנים שהועתקו באופן בלתי חוקי ללא תשלום עבור זכויות. מדובר כאן בהפסדים של הרבה מאות מיליונים של EURO שנגרמים למפיקים ליוצרים ולמבצעים. כל הטענות שניסו אירגוני צרכנים אירופאיים לטעון, שצריך לאפשר זאת ללא תשלום כי זה "טוב לתרבות.." נדחו והוחלט להנהיג את ההיטל שקיים כבר מתחילת המאה ה- 21 .
בישראל, כמו בישראל, לא מצאו לנכון ללכת את "כל הדרך" כמו באירופה והנהיגו את ההיטל הזה במאוחר ורק על "קלטות ריקות" כאשר כקלטות הוגדרו כל ההתקנים שלא נועדו לשימוש במחשבים. באופן זה שחררו מחובת התשלום את ההארד דיסקים המותקנים במחשבים ( באירופה חל עליהם ההיטל לפי הנפח ) שלא לדבר על דיסקים און קיי, מכשירי MP3 וסמארטפונים.
קצת נתונים לדוגמה: סכום ההיטל השנתי הנגבה ומחולק ליוצרים ומבצעים בצרפת מדי שנה הוא בסביבות 400,000,000 EURO בישראל האוצר מעביר לכלל המפיקים, היוצרים והמבצעים סכום שנתי של 1,500,000 שקל...תעשו חשבון ב EURO...
יש צורך בתיקוני חקיקה דחופים בכדי להתאים את המצב בישראל לזה המקובל בארצות תרבות אבל משרד המשפטים, האמון על החקיקה, פשוט מתחמק.
אני מציע לכל חמומי המוח שמגיבים רק בגלל שאפשר להגיב, שינסו לעצור וללמוד קצת את הנושא לפני שהם כותבים שטויות מפרי מוחם הקודח, מבלי ללמוד את הנושא.
המון שטויות הנובעות מאי הכרה של החומר החוקי 675506
90 אחוז מהתגובה היה מחכים ורלבנטי. המשפט האחרון שכלל חמומי מוח ושטויות היה מיותר, מראה שהכותב עצמו לא קרא את הדיון, ובפנייתו לקהל מגיבים מלפני עשור כנראה שימש יותר כהוצאת קיטור עצמית מאשר כתגובה עניינית למישהו ממשתתפי הדיון.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים