אז היה להם מה להסתיר..... 67956
ב-‏5 לאוקטובר 2001 נתפרסם באתר זה מאמרי "האם למשפטנים בירושלים יש מה להסתיר".

התרעתי בו על כי משרד המשפטים, הממונה על "ועדת העזבונות" אינו מפרסם את שמות העמותות להן הוא מעביר כספים ואינו מפרסם את גובה הסכומים המועברים להן.

ציינתי כי הדבר נעשה בניגוד לחוק (חוק "חופש המידע" והתקנות הנילוות אליו) וטענתי כי עולה חשד שמישהו מנסה להסתיר שם דברים.

ציינתי כי חומרה מיוחדת עולה מהעובדה שמי שעושה זאת זה דוקא משרד המשפטים, הממונה על החוק. טענתי כי אור השמש הוא חומר החיטוי הטוב ביותר וכי העובדה שהמשפטנים בירושלים מסתירים מעשיהם במרתף מעוררת חשד.

היום אישר דו"ח מבקר המדינה שהיתה סיבה רצינית ביותר לחשוד במתרחש:

הדו"ח מספר כי הועדה הזו מחלקת לעמותות שונות ומשונות מעל 100 מליון ש"ח לשנה (שעה שאתר משרד המשפטים דווח לכם על העברת משהו כמו 2 מליון ש"ח בלבד), אבל עיקרו מצוי בגילוי כי יו"ר הועדה, משפטן בכיר מהכובדים ביותר במערכת המשפטית שלנו (שופט עליון בדימוס) העביר כספים לעמותות בהן היה קשור בעצמו ולעמותות שאשתו היתה חברה בהנהלתן ואף מורשת חתימה בהן. לא זו בלבד, אלא שהוא גם נתן והקציב לעמותות של אשתו אפילו יותר כסף ממה שהן ביקשו בכלל....
גם יועץ הועדה (היועץ לועדה והעוזר ליו"ר שלה) היה נגוע בניגוד עניינים קשה ביותר: 16 עמותות (!) שהוא היה חבר הנהלתן ומורשה חתימה בהן קיבלו כסף רב מהועדה לה הוא מייעץ...
והעיקר: רב ישיבות הועדה התקיימו בפורום של 2 או מכסימום 3 חברים. ולמי שלא מבין: ברב המקרים היו"ר ועוד חבר אחד, הם שחילקו את הכסף. 2 אנשים מחלקים 116 מליון שקל לשנה לעמותות שונות....

וכשלא מפרסמים בציבור מי מקבל את הכסף, כמה כסף מחולק ולמה – אז גם איש לא יודע, איש לא שואל ואיש לא מגלה.
וככה מתנהלת לה מדינת ישראל. ככה מחולקים הכספים שלכם.
או ליתר דיוק: ככה מתנהלים הדברים במשרד המשפטים.

אז בפעם הבאה שמסתירים מכם אינפורמציה, כשמספרים לכם ש"הפרקליטות בודקת", או כשנציג האוצר כותב לכם שהכל "תחת פיקוח", אל תקנו זאת יותר. דירשו לקבל את כל הפרטים. דירשו להרים מסך. זה לא סודות מדינה שחשיפתם מסכנת את הביטחון. להיפך: אלה "סודות" שאסור לנו לתת למדינה להסתירם – אם אנו חפצים במדינה הגונה. כי כשפקידי המדינה מסתירים אינפורמציה - יש להם סיבה פסולה. וכשבמשרד המשפטים עושים זאת – יש מקום להניח שהסיבה שלהם כבר קרובה לפלילים....

שורות אלה מוקדשות למבקר המדינה, גם הוא שופט עליון לשעבר, שעל-אף חוסר רצונו הוכרח לכתוב דו"ח על הפרשה הזו ועל חלקו של חברו השופט טל במעשים, והוא עשה זאת רק לאחר שכל האינפורמציות על המתרחש הועברו אליו במלואן כתלונה ורק לאחר שהיה ברור לו שכבר אי-אפשר לחפות יותר על המתרחש. ולמי שעדין לא מבין: אל תסמכו על מבקר המדינה. הוא "חוקר" ו"מפרסם" רק לאחר שאזרחים אחרים מגלים את הדברים בכוחות עצמם. בעצמו וביוזמתו הוא לא מחפש ולא מגלה שום דבר הנוגע למשרד המשפטים או לפרקליטים. אבל אפשר להבין אותו: בסופו של דבר גם הוא בא משורות המשפטנים ואיתם הוא נפגש בקוקטילים, בחיי החברה ובטקסי הכיבודים והתארים ההדדיים שהם מרעיפים זה על זה.

אבל אתכם, ציבור משלמי המיסים, ששותק על המתרחש וממשיך להאמין להם, יותר קשה להבין.

פריד אברהם – פריצי
Frizzy@netvision.net.il

אנו מפ-ח-דים 68011
אם אדם שהיה מנדבכי הלגיטימציה של האליטות הישראליות כמו פרופ' פרנקל, עשוי להיות מואשם בהפרת אמונים (שימו אגב לב כיצד "הארץ" מרכך וממסך את הפרשה הבוקר)
כנראה שמדובר בקצה הקרחון של סביבה חברתית בה מעשי גזל עתירי מיליונים הינם נורמה שגורה. הכסף הציבורי הינו כ-% 50 מהת.ל.ג. בן 110 מליארד דולר לשנה. יש מספיק שלל ...

הציבור מפוחד, שכן השחיתות נוקטת במדיניות הרתעה.
פורסם ב"ידיעות" בזמנו אודות מערכי "עבודה" מובנים שגובשו בהסתדרות ובקופ"ח, שמטרתם היתה לבודד ולהכפיש אנשים שחשפו שחיתויות. תכופות "אורגנו" גם חוות דעת פסיכיאטריות שהדיאגנוזה הרווחת בהן היתה "האיש פסיכופט ופרנאואיד". אנשים אלה לא יכלו להשתלב יותר בעבודה, ובודדו תוך הכפשתם.

דומה שעד שלא תתפרסם על ידי האינטרפול והפ.ב.איי. הרשימה הענקית של אנשי המנגנון הציבורי והממשלתי שלהם חשבונות מליונים בבנקים שוויצריים ואמריקנים, ישאר הנושא ברובו חסוי. יתכן שמועלה תרחיש בו פירסום רשימה כזאת עשוי להיות הרה נזק, שכן חברי אליטות השוד הישראליות יכולות, כמעשה תגמול, בשורה של פרובוקציות להשמיט את הקרקע ממשטרים פרו אמריקניים באיזור ולהביא למרידה של פונדמנטליסטים מוסלמים בארצות אלה.
פרסום רשימה כזאת וחשיפת חבורות שלטון השחיתות יחייב במקביל גם התקרבות אוניות הצי השישי והצי הבריטי לחופי הארץ, שכן הדבר עשוי להביא לתקופת מה של כאוס בארץ.
אנו מפ-ח-דים 68026
קצת נסחפנו, לא?

מה גורם לך לחשוב שכל מי שמחזיק חשבון בנק בחו"ל גנב כספים? הדבר נכון בעיקר לגבי פוליטיקאים שחיים זמן רב בחו"ל; לנתניהו, למשל, יש בוודאות חשבון בנק אחד לפחות בארה"ב. אז מה?
אנו מפ-ח-דים 68035
ברור שבראש וראשונה יש לעשות הבחנות, ולבדוק היטב מקור פיקדון הזר, שכן מדובר כאן בדיני נפשות, למעשה. עלינו לשמור על הגינות, אך גם על קור רוח, מול תופעה של מעילות וטובות הנאה מכספי ציבור העשוייה להיות אדירת היקף. האסטרטגיה הנפוצה להתעלם מהתופעה היא במעין "הקהייה ומריחה" תוך נימת דיבור ענינית, ונסיון לאכוף מעין מצג של נורמאליות וסבירות, על תופעה קשה ביותר.

כן, חייבים להיות הוגנים, אך גם קפדניים, ולא להרתע, שכן התופעה עשוייה להיות בנפשנו, ואדירה בהיקפה.

זכור לכל כי בזמנו, הנחת העבודה מאחורי כינון יחידתו של זיגל, היתה כי מנגנון המדינה נגוע בשחיתות קשה שיש לשרשה.

האיש הושמץ, אך מעבר לכל, נראה כי סרסו את יחידתו באסטרטגיה של הצפה בעומס-יתר, כלומר בהיצף של תלונות פיקטיביות, שפגע באפקטיביות היחידה. סופו שמת בהתקף לב, כרבים שעמדו מול התופעה.

יש לזכור: התופעה הקשה הזאת נוקטת בשיטות חמקניות, ועוטה על עצמה גוון של לגיטימציה, ונסיון לאכוף שיח הפורט את התופעות לפרוטות קטנות, תוך איונם לבסוף, והצבעה על כך שהיתה כאן "רוב מהומה על לא מאומה". התופעה הינה מן הסתם רחבת היקף ונושאת בקרבה, ככל תופעת שחיתות כלכלית קולוסאלית, גורמי המשכיות וניטרול אפקטיביות הביקורת.
אנו מפ-ח-דים 68077
האם אתה כותב בשל ניסיון אישי בתופעה של הכפשה מכוונת?
אנו מפ-ח-דים 68095
אכן, בעבודתי בבית החולים לפגועי ראש "לווינשטיין" של קופ"ח נאמר לי (1985) כי אוכפש, וכי אין לי מושג עם מה אני מתעסק כאן, ו"איך ניתן למחוץ פשפש קטן וחצוף".
נחשפה שם אמנם פרשת אי סדרים של מה שהצטייר כמעילה בכספי "הוועדה לפעולה מונעת בתעשייה"
בה קיימים נציגים של ההסתדרות והתאחדות התעשיינים. וועדה זאת מימנה את המחלקה המחקרית בה עבדתי. החשד להלשנה ולחקירה המשטרתית אמנם התגולל כלפי בעניין.

זאת משום שסברו שאני נוטר טינה, שכן חלקים רבים ממחקרי הועברו ושימשו אנשים אחרים, בעוד קידומי עוכב, בהפכי למעין פרה חולבת, פורייה אמנם ונובעת חלב בשפע מהמם, אך דווקא משום כך יש כביכול "להחזיקה קצר".

התנסיתי כאן בדברים שמעטים בארץ התנסו בהם. חיי הפכו בתקופות שונות למסכת של ביזוי, השפלה, שחיקה והשחרה. איני אדם ציני, אך אני סבור שעם תקציב הכפשה והזחה ניתן לקבור כל אדם, יהיו סגולותיו ואופיו גבוהים ככל שיהיו.

אחד מטובי האינטלקטואלים הישראלים, ומלומד נדיר בכישוריו והיקף ידיעותיו, טופל כ"זבל" ועושה צרות אירגוני, תוך הפצת שקרים פתולוגיים אודותי, על ידי תועמלנים וחלאות אדם שזה עיסוקם.
אנו מפ-ח-דים 68098
אנחנו כמובן שומעים כאן רק צד אחד, שמעורב בעסק. אמנם אמרו ש''זה שאתה פרנואיד זה לא אומר שלא רודפים אחריך'' אבל עדיין עלינו לקחת את מה שאתה אומר בזהירות מסויימת. אני מקווה שאתה מבין.
תמיד יש צד שני 68101
מזכיר את סרטו לפני האחרון של וודי אלן. יהודיה ניו יורקית קשישה מגלה כי הבעל הקשיש לו נישאה לאחרונה ישב הרבה שנים בכלא
לאחר שרצח כמה אנשים וגם בישל וזלל אותם לתיאבון. לשאלתה מדוע אכל את קרבנותיו אמר: "נו טוב, יש כאלה שקוברים אותם, יש כאלה שמנסרים אותם לחתיכות, יש ששורפים אותם, ואילו אני, אני אוכל אותם".

אותה אישה אמרה למכרותיה שהרכילות אודות הבעל הרוצח הזללן היגיעה אליהן, ש"יש לשמוע גם את הצד שלו" ואין לנקוט עמדה על פי צד אחד בלבד..
תמיד יש צד שני 68102
שוב, לא נעים כל העסק הזה, אבל אנחנו עדיין לא ראינו חוות-דעת פסיכיאטרית שלך, שנערכה על ידי פסיכיאטר חיצוני, כך שאין בידנו דרך להכריע, במיוחד כשאנחנו שומעים את הכל ממך.
פיצויים, ידידי 68103
שימוע צריך להיעשות בפורום המתאים, בפרט שעל פי ה-"צד שלי" מגיעים לי כ-‏30 מליון דולר פיצויים, באחת הפרשות הקשות מאז קום המדינה.
פיצויים, ידידי 68114
שקל אחד לא תראה, מילה שלי.
צניעות 68251
מדובר במיליארדים
הנברנים ושאר יצורים 68105
שימו לב לסגנון הקנטרני והנברני בו נוקט "האלמוני". השימוש בפסיכולוגיזם וקטנוניות נברנית הינו אמצעי נפוץ מאד כאן להתחמק מתשלום חוב. באמצעות הפסיכולוגיזם הנברני מנסים לקפל ולכווץ את הצד השני מסביב ל"אישיותו", תוך הסחת הדעת מהנושא העומד על הפרק.

טכניקה שגורה זאת נוסתה בגדול בפרשת המלווה בשוק האפור של קיבוצי התק"ם מאיש העסקים בלאס בשנות ה-‏80 .

הקיבוצים הסתבכו בחוב של מאות מליונים. בנסותם להתחמק מתשלום חובם, תבעוהו לדין.

קו ההתקפה שלהם לא כלל עובדות, אלא הכפשת אופי לשמה, והאיש הוצג כפסיכופט, משתמט ומה לו.

במהלך אלגנטי לא נפלה ההגנה בפח זה. בנאום שהינו מלאכת מחשבת של רוח הכלכלה החופשית,
אמר בלאס שעם כל הכבוד לקיבוצים, הוא עוסק באשראי, שומה להחזיר אשראי זה בתוספת הריבית שנקבעה, ואין הוא מוסד פילנטרופי, והקיבוצים פנו אליו ולא למוסדות צדקה.

עם כל הסימפטיה למוסד הקיבוץ, אוסיף כאן שהקיבוצים שכמובן נאלצו על פי פסיקת בית משפט לשלם את חובם ולכסות את הוצאות המשפט, נחשפו כאן בעליבות נוראה בקו הנברני שנקטו.

יתכן כי הנברנות, והחדירה החטטנית והרת העליבות אדם בחייו של רעהו, מאפיינת משהו מהווי שהתפתח אולי בסביבה אנושית צפופה (ואולי בחלק מהקיבוצים), אך טוב יעשה השמאל אם יתנער מהנטייה הנברנית חטטנית לקראת משימות חשובות באמת.
הנברנים ושאר יצורים 68106
אה, אתה העלאת את עניין חוות הדעת הפסיכיאטריות, לא אני.

תגובה 68011
שיעור הפרנוייה 68112
אתה קובע שאני פרנואיד. ירשה לי אדוני לתקן אותו. איני פרנואיד קטן. אני פרנואיד גדול. מה לעשות?
יבצע אדוני, במחילה, את החישוב הבא.
קח את הפרנוייה שאתה מייחס לי בתגובותיך.
הכפל זאת ב-‏4. העלה את הכפולה בחזקה של 15
(בזמנו בצבא השתמשתי עדיין בסרגל חישוב. לרשותך - עומד מחשבון, או תוכנה כלשהי כ-Visual Basic ). נמשיך: הוסיף 28 לערך שקיבלת. בעצם, הוסף סכום גדול בהרבה מזה - 2000 .

נו? גדול מספיק? ועדיין לא קיבלת את אפס קצהו של שיעור הפרנוייה שלי.

כזה אני. כבר מזמן, ככה, אדון.

דור שישי בארץ. באמת. הדברים נראים כמתדרדרים. כבר הרבה זמן ככה. פעם היה הכל אחרת. לפני זמן מה עוד שרנו את "אין לי ארץ אחרת, אף אם אדמתי בוערת". כיום כבר ברור ש"לא קלה היא, לא קלה הדרך". פרנוייה היא הכרח המציאות אם רוצים להציל משהו, ולפלס את אותה דרך.
ומצטער אדון, אומה מורכבת מאינדיוידואלים.
האינדיוידואל ומפעלו חד הם, ואין להפריד בין השניים. גורם כלשהו המטיף לקירבון פרטים, בפרט יוצרים עטירי-תוצר, מפיץ שחיתות נוראה המחבלת בעצם הבסיס היצרני העמוק של האומה. נבזות כדרך חיים תוך רטוריקה מוסרנית נשגבת? איננו יכולים להרשות זאת לעצמנו, בסביבה זאת. דרכנו מובילה להרבה יותר מכך, ואנו ראויים למשובחים שבנו, ולא להשתרשות הנבזים שבנו.
הנשיא: נגן על חושפי שחיתויות 68429
ה"ארץ" 3 מאי 2002 :
קצב קורא להקמת רשות להגנת חושפי שחיתויות

נשיא המדינה, משה קצב, קרא אתמול להקמת רשות ממלכתית שתסייע לחושפי שחיתויות.
לדבריו, על רשות כזו לספק ייעוץ מקצועי והגנה משפטית לעובדים שחשפו שחיתויות.
הבהרה 68232
אין בדברים אלה משום יחוס ספציפי לגורם נתון. מדובר יותר בפריסת ספקטרום אפשרויות, חלקן מסתברות יותר מאחרות. דברי אלה, גם בגילוייהם הבוטים יותר, אינם חורגים מהנימה הננקטת בעתונות כאן, שלעיתים נושאת אופי של השמצה DEFAMATION בוטה, מדהימה וספציפית הרבה יותר, עם גיבוי כבד של עורכים וגורמים נוספים שברקע.
מיקום 68234
הדברים מתייחסים להודעתי הראשונה כאן מ- 30/4 : 9.54
אנו מפ-ח-דים 68231
bhxhui
נסיון -
הנשיא: הגנת חושפי שחיתויות 68428
ה"ארץ" 3 מאי 2002 :
קצב קורא להקמת רשות להגנת חושפי שחיתויות

נשיא המדינה, משה קצב, קרא אתמול להקמת רשות ממלכתית שתסייע לחושפי שחיתויות.
לדבריו, על רשות כזו לספק ייעוץ מקצועי והגנה משפטית לעובדים שחשפו שחיתויות.
עדיין יש להם מה להסתיר? 68076
מתוך Ynet:

"בהמשך דבריו, אישר רכלבסקי את הידיעה שפורסמה ב- Ynet לפני מספר שבועות, על העברת הטיפול בחריגות השכר של הבכירים בבנק ישראל לפרקליטות המדינה. לדבריו, אגף השכר באוצר ממתין עתה לחוות דעת של הפרקליטות בעניין סמכויות ויכולות האגף לבצע מהלך יותר מעמיק בנושא זה."

שוב נותנים לחתול לשמור על השמנת?

בהחלט..... 68714
נכון.
אין חדש תחת השמש, של משלם המיסים.

אגף א' יכתוב לאגף ב' שיעביר למחלקה ד' שיעביר ליועץ המשפטי שיתייעץ עם נציב שירות המדינה, שיעביר לועדה, שתחכה לחוות בדעת, ובינתיים כולם יצברו וותק ודרגות לפנסיה.

וכשיפרשו לפנסיה מכובדת ע"ח קופת הציבור, יעברו מייד לתפקיד בכיר בראש אחד הארגונים / מוסדות / עמותות / בנקים / רשויות שהיו כל אותן שנים תחת פיקוחם.

מאחר וגם שופטי העליון עושים את אותו הדבר (ראה השופט טל, ראה השופט גולדברג וכנ"ל גם שופטים אחרים) - אין סיכוי שהתופעה תיפסק.

זו אינה בעיה של שחיתות אישית במקרים בודדים, זו תופעה המעידה על הסתאבות מושגי היסוד לשל הגינות ונקיון ידים ציבורי. אובדן הבושה הוא הסימן הראשון להתפוררות מערכת חברתית ולא ראיתי בכיר כלשהו שהתפטר מרצונו בשנים האחרונות, רק בגלל הבושה ממעשיו שנחשפו.

פריצי

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים