עיקר תפקידו של האימון הצבאי? 6797
לא פעם כותבי האייל מציגים עובדות (לא דעות) מבלי לספק סימוכין. אני רוצה להתמקד בטענה שהכשרה לרצח היא התפקיד העיקרי של אימון צבאי. היות שאומנתי ע"י צבא - הצבא הישראלי - אני יכול להעיד כי לא נאמר לי כי זו מטרת האימון. האם זו מטרתו של אימון צבאי בכל צבא? רק בצה"ל? האם צה"ל מאשר את הטענה הזו בדבר מטרת האימון? אם לא - אילו סימוכין אחרים מצאת לטענתך?
עיקר תפקידו של האימון הצבאי? 6799
מטרתו העיקרית של האימון הצבאי היא הסרת המעצורים הנפשיים בפני הרג. לכל בן אדם שפוי יש מעצורים כאלה, והם מהווים בעיה רצינית מאד בקרב; בקרב, עליך להשיב אש מדויקת, במהירות, אל מקורות הירי, תוך מטרה להרוג - *מבלי לעצור ולחשוב שאתה יורה באדם אחר*. מטרת האימון הצבאי היא להביא אותך לכך שתראה באנשים אחרים "מטרות", לא בני אדם. לכן, בין השאר, האימונים על מטרות אדם. לכן הצעקות, ההסטריה, הצווחות, המלוות כל אימון. המטרה היא לגרום לחייל להפסיק לתפקד כאדם ולהתחיל לתפקד כמכונת רצח.

והדבר הכרחי, אם אתה רוצה שיהיו לך חיילים טובים. ויש צורך בחיילים טובים בעת מלחמה. אבל להפוך את זה לשיא החוויה האנושית - זה כבר מוגזם.
עיקר תפקידו של האימון הצבאי? 6871
אני חושב שאתה קצת מגזים. המטרה העיקרית של האימונים הם להפוך פעולות לחימה לאוטומאטית. המטרה היא כפולה.
1. כפי שציינת הסרת המעצורים הנפשיים בפני הרג (לפחות באופן זמני במהלך קרב).
2. ביטול הרפלקס להסתתר בזמן סכנה במקום להסתער עליה כפי שמקובל בצה"ל.
המטרה השניה היא קשה בהרבה מכיוון שבעוד שהמחסומים הנפשיים נוטים להיעלם בשעת לחץ, הרפלקסים ההגנתיים לא נעלמים ואף מתחזקים.
עיקר תפקידו של האימון הצבאי? 6801
עיקר מה שלומדים בטירונות הוא להרוג. איך להפעיל נשק, מורשת קרב (למה להרוג), תודעת אויב (את מי להרוג ואיך) תרגילי פרט וחוליה (איך לנצל את מלוא פוטנציאל ההרג הטמון בך). בהמשך, בקורסים מתקדמים יותר אתה לומד להפעיל כלי נשק רציניים יותר (טנק או תותח) או לחילופין אתה לומד איך לתפעל הורגים נוספים ואיך להגיע אל האנשים אותם צריך להרוג (ניווט). בקיצור החיילים הקרביים לומדים בעיקר איך להרוג והחיילים הלא קרביים לומדים קודם כל איך להרוג ואח"כ עוד כמה דברים (כמו כסתח או חנפנות).

אני קצת מגזים כמובן. אני למדתי בצבא גם כמה דברים נוספים כמו לתחזק מערכות תקשורת מיושנות (חיל הקשר), לתחמן, לכסתח ולהפיל אחריות על אנשים אחרים (קיבלתי כמה דוגמאות אישיות מקצינים בכירים שהצליחו להפיל פאשלות ענקיות בקנה מידה מערכתי על צפטית מסכנה שלא פעלה לפי איזה נוהל בלתי אפשרי), לשכנע בחורות לשכב איתי (או לפחות בצורה שלא תבטיח מראש סירוב) ושאין אלוהים. אני מאמין שלו הייתי אזרח במשך אותן 3 שנים ארורות הייתי לומד הרבה יותר.
עיקר תפקידו של האימון הצבאי? 6804
פטל יקר, רק בצה"ל? האם צה"ל מאשר את הטענה?
האם באמת לכך התכוונת?
המטרה הראשית והכוללת של צה"ל ושל כל ארגון צבאי אחר מטיבו הוא להגן על איזור, מדינה או מתחם מסוים. בדרכים צבאיות. דרכים צבאיות אינן כוללת חלוקת גלידות ובירות קרות לכל פועל.
תנסה אולי כדורים חמים ומרגמות כועסות המשפיכות לכל עבר זעם מרוכז.
כשהזמן מגיע יש להרוג ולשם כך, יש לעשות כמו שיוסי אמר ולאמן את החייל להיות מכונת הרג, או אם אתה רוצה לקרוא לזה חייל קרבי ופטריוט. ההגדרה אינה משנה. המתים לא מבדילים.
לכן ישנם פציפיסטים, אנשים אמנם לא ריאלים, אבל לפחות מבינים את המיותר והאיום של צבא.
עיקר תפקידו של האימון הצבאי 6843
היה לי העונג והכבוד להיות תחת פקודו של ארז גרשטיין ז"ל בימים ההם כאשר היה עוד סא"ל.
בפגישתי הראשונה איתו יחד עם עוד שלוש פלוגות של חיילי גולני שסיימו זה עתה טירונות חי"ר פתח גרשטיין את השיחה איתנו בשאלה "מה המטרה של צה"ל?"
אנחנו, אפילו גולנצ'יקים שכמונו היינו מוכנים, סה"כ כבר היתה מאחורינו סדרת חינוך שלמה.
"להגן על המדינה" אמר אחד
"לנצח בקרב" אמר שני
"לייצר בטחון" אמר מישהו שזכר מטרה גרועה במיוחד.
גרשטיין חיכה כמה שניות ללא תגובה וכולנו ציפינו לשמוע את גרסת האיש והאגדה למטרת קיומו של צה"ל.
"להרוג ערבים"
אפשר היה לשמוע את הזבובים אילו היו זבובים בחודש ינואר.
"כן, להרוג ערבים. אינדינים אין כאן למרבה המזל ולכן המטרה שלכם היא להרוג כמה שיותר ערבים בלי לההרג בעצמכם"
כל הציטוטים מדויקים עד כדי מלה נרדפת.

רק כדי להשלים את התמונה, בהמשך השיחה ציין גרשטיין שהשרות הצבאי בגולני הוא כמו בחורה העומדת בפני אונס קבוצתי. אין טעם לצעוק ולהאבק כי אף אחד לא יעזור ואין סיכוי נגד חבורה של גברים חזקים, ולכן סיים גרשטיין "תנסו לפחות להנות מזה, כי זאת חוויה של פעם בחיים."
לשיחה זו היו עדים כ300 חיילים, ביניהם מפקדים ברמות מ"פ. איש לא מחה או חשב שמשהו לא תקין בדבריו של (אז) סא"ל ארז גרשטיין.
עם הזמן והמשך השרות, למדתי שהטרגדיה שלנו היא שארז גרשטיין צדק. המטרה של צה"ל היא להרוג ערבים.
איזה צבא כושל! 6847
מלכתחילה, יזמתי דיון במטרתו של האימון הצבאי, או למעשה בביסוס משמעותי לטענתו של הכותב בעניין. בתגובות שקיבלתי, לא היתה אלא חזרה והרחבה של הטיעון הבסיסי, מבלי לספק ראיות או תימוכין. ועתה, לעניין מטרתו של צה"ל, כפי ש-easy התרשם שהיא, ולפחות טרח לבסס את דבריו על ציטוט של מפקד בדרג-ביניים בצבא: אם מטרתו של צה"ל (וזה שונה מאד מהמטרה של כל אחד מהחיילים המרכיבים אותו, ומהמטרה של האימון שהם עוברים) היא אכן הרג ערבים, הרי שהצבא נכשל בצורה מחפירה בהשגת מטרתו (אגב, האם הדרג המדיני הוא שקבע את המטרה? האם כך גם כתוב בחוק-היסוד?). מול קניהם של חיילי צה"ל מסתובבים מדי יום מאות אם לא אלפי ערבים, והם יוצאים ללא פגע. שלא לדבר על מה שניתן להשיג בהפצצות מן האוויר של ערים גדולות במדינות האזור, או אפילו מחנות קבע צבאיים. אנא מכם, אם יש לכם ביקורת על הצבא כרעיון, על צה"ל, או על האימון הצבאי, נסחו אותה בזהירות ותוך התבססות על עובדות.
איזה צבא כושל! 6850
מטרת הצבא היא הפעלת אלימות, לעתים קרובות קטלנית, מטעם המדינה. זו נכון לא רק לצה"ל אלא לכל צבא. אילו סימוכין אתה מבקש?
מטרה או אמצעי? 6863
ראשית, הסימוכין שביקשתי היו לטענתך בעניין האימון הצבאי. הדיון התגלגל לעניין שונה - מטרת הצבא. נדמה לי שהצבא הוא אמצעי בידי המדינה להשגת מטרות שונות, והבטחת אינטרסים שונים, בדרכים של הצגת איום מרתיע, ומימושו בתנאים מסויימים, כמו גם איסוף מודיעין והערכתו. הפעלת אלימות איננה מטרה - בוודאי לא של הדרג המדיני, ושוב - נדמה לי שגם בידי הצבא, זהו אמצעי (עיקרי, כנראה לא בלעדי) להשגת מטרות ויעדים.
מטרה או אמצעי? 6866
לצבא, במדינה דמוקרטית, אין יעדים. הוא משמש ככלי לביצוע מדיניות הממשלה הנבחרת. הוא משמש כזרוע האלימה של הממשלה. תפקידו הוא להרוג כמה שיותר מאויבי הממשלה תוך ספיגת כמה שפחות אבידות. אני לא יודע איך אתה רואה את זה; אני רואה את זה כחינוך לרצח יעיל.
חינוך? 6870
שמחתי לקרוא שחזרת בך מהטענה כי מטרתו של צה"ל היא להרוג ערבים. עדיין, אני תוהה בקשר לאופן בו צה"ל ממלא את התפקיד שייעדת לו, אם מניחים למשל שצבא סוריה הוא אויב הממשלה (ומה בקשר למפלגות האופוזיציה?), שהרי מעטים הם החיילים הסורים שנהרגו (נרצחו, כלשונך) ע"י צה"ל בשנים האחרונות. בהזדמנות זו, אולי תאיר את עיני בתפקידים שאתה מייחס למשטרת ישראל, לשירות הבטחון הכללי, ולשירותים הווטרינריים במשרד החקלאות? ובעניין הכותרת - האם כל אימון ראוי להיקרא "חינוך"? וממילא, טרם התחלת לספק תימוכין כלשהם לכך שזו מטרת האימון, או לכך שאלה תוצאותיו בפועל (האם מעשי רצח שבוצעו ע"י בוגרי הכשרה צבאית היו רבים יותר או יעילים יותר מאלה שבוצעו ע"י מי שלא קיבלו 'חינוך לרצח יעיל'?)
חינוך? 6889
לא טענתי שמטרת *הצבא* היא רצח; טענתי שמטרת האימון הצבאי היא הרגלת החיילים לרצח. יש הבדל בין מטרת האימונים למטרתו הכללית של הצבא. הצבא גם יודע לנצור נשק מדי פעם.

מעולם לא טענתי שמטרת הצבא היא הרג ערבים; את זה אמר תא"ל גרשטיין. עלי לציין שבמהלך קיומו הרג צה"ל לא רק ערבים, אלא גם אוגנדים, גרמנים, רוסים, אמריקנים, ולפחות דני אחד.
6900
ייחסתי לך בטעות את דבריו של easy, שהתבססו על דברים של סא"ל גרשטיין. סליחה. בעוד ששינית את טענתך המקורית, והמטרה של האימון, לטענתך הנוכחית, איננה ללמוד לרצוח אלא להרגיל את החיילים לרצח, אתה ממשיך להתעלם מהבקשה שלי לקבל סימוכין כלשהם לכך שזו המטרה המוצהרת, או לכך שזו התוצאה בפועל. מסופקני, אגב, אם ניתן להתרגל למשהו שאיננו (ניתן להתרגל למצב קיים, להתרגל לבצע משהו, להתרגל לרעיון חדש מרגע שהופיע) ולכן כל עוד החיילים אינם מבצעים רצח במהלך האימון, הם אינם יכולים להתרגל לרצוח. ייתכן שהתכוונת לומר שהמטרה היא להרגיל את החיילים לרעיון שזהו תפקדים, או למשהו בדומה. כך או אחרת, אני חוזר לנקודת המוצא שלי, והיא הבקשה לדעת על מה מבוסס הטיעון הזה שלך.
הצהרות ומטרות 6904
אף אחד לא מצהיר על כך בפומבי, כמובן, מפני שזו יריה ברגל. ובכל זאת, מטרת התרגילים היא להרגיל חיילים לביצוע פקודות ללא ערעור, בדגש על פקודות המורות להם לירות באנשים אחרים שהם כלל אינם מכירים. דוגמא - לפני מספר ימים, חיילי צה"ל הרגו אישה פלסטינית ופצעו עוד שני פלסטינים שלא היוו להם כל איום, אלא נסעו במונית. האנשים הללו לא היו חמושים, לא נראו כחמושים, וכל פשעם הוא שהם עקפו רכב. החיילים לא היססו; הם הרגו מבלי לחשוב פעמיים. כל האימון שלהם הכשיר אותם לכך. הריגה בלי חשיבה. או, ליתר דיוק, חשיבה המכשירה כל צורה של הריגה.
הצהרות ומטרות 6913
למרות שעדיין לא סיפקת בסיס כלשהו לטענתך (שבינתיים הוחלפה שוב, וכעת היא מסמנת את הצייתנות כמטרתם של האימונים, ועל כך אני שואל: מי צייתן יותר ומפעיל פחות שיקול דעת עצמאי? טירון ביומו השני בטירונות או לוחם חי"ר מאומן? וגם: מה בדבר ציות לפקודות המורות לחיילים לסכן את עצמם. האם הגברת הציות לפקודות אלה אינה מטרה חשובה ואף יותר קשה-להשגה מציות לפקודות להרוג אחרים?), אנסה להתייחס לדוגמא שהבאת, ולבחון את הרלוונטיות שלה: אני מניח, כמובן, שהארוע התרחש כפי שאתה מתאר. כמה שאלות מתעוררות: מדוע ירו החיילים? האם הם אכן יורים בכל מונית המבצעת עקיפה? מה בהכשרתם של החיילים גרם להם (אחד מהם? כולם כאיש אחד?) לפתוח באש במקרה זה דווקא? האמנם לא היו היסוסים? מחשבות שניות (מה שמקובל לכנות "שיקול דעת")? האם החיילים או מפקדיהם חושבים כי הירי היווה הגשמה מוצלחת של מטרת האימון של החיילים, או שמא הירי היה תוצאה של שיקול-דעת מוטעה, וצה"ל היה מעדיף שחייליו יפעילו שיקול דעת אחר, ולמעשה אחת ממטרות ההכשרה הצבאית היא להקנות לחייל את כושר האבחנה בין מצבים בהם עליו לנצור את נשקו לבין מצבים בהם עליו להרוג? ועוד הערה אחת: מוסכם בינינו כי המונית, על יושביה, לא היוותה איום על החיילים או על מישהו אחר. עם זאת, מהניסוח שלך משתמע כי על חייל להגיב באלימות רק כאשר הוא עצמו מאויים, ואם למשל האיום הוא על חייל אחר או אזרח, אזי אל לו לפעול. האם אכן זו כוונתך?
עיקר תפקידו של האימון הצבאי 65689
לספק ביטחון לכל תושבי ארץ ישראל לשמור על ארצנו היפה גם אם זה יעלה לנו במחיר
עיקר תפקידו של האימון הצבאי 449786
השיחה הזו מתועדת בספר שיצא זה עתה על ארז גרשטיין. הוא צדק, וחבל מאוד שלא הספיק / השכיל לחנך אנשים שימשיכו בדרכו.
עיקר תפקידו של האימון הצבאי 462035
אשמח אם תוכל לפרט יותר למה כוונתך במשפט האחרון:"עם הזמן והמשך השרות, למדתי שהטרגדיה שלנו היא שארז גרשטיין צדק. המטרה של צה"ל היא להרוג ערבים."
עיקר תפקידו של האימון הצבאי 462045
אני חושב שהמלחמה האחרונה בלבנון והעימות המתמיד ברצועת עזה נותנים דוגמה טובה: צה"ל לא משתלט על שטח ומכריע את הקרב אלא מתאמץ לפגוע באנשים (אזרחים ולוחמים) מהצד השני, לפעמים באופן ממוקד ולפעמים לא, אבל אין נסיון לנצח, להכריע או "לייצר בטחון".
עיקר תפקידו של האימון הצבאי 462062
אין נסיון להכריע כי לא תמיד אפשר להכריע -ברוב המיקרים אי אםפשר להכריע. תאר לעצמך שבמלחמת לבנון השניה צה"ל היה יוצא להכריע: נכנס בשלוש-ארבע אוגדות לתוך לבנון, משתלט על כל השטח עד בירות, נכנס לתוך השכונה השיעית ו"מנקה" אותה מהשיעים. ומה אז? האם הכריע משהו? כמובן שלא. אם לא יסוג מיד, יקלע למלחמת גרילה שבסופה יברח מלבנון. האם האמריקאים הכריעו בעינראק ואפגניסטן? נחכה עוד שנה-שנתיים ונראה. האמריקאים הכריעו את גרנדה.
עיקר תפקידו של האימון הצבאי 462107
כמו שאתה ודאי זוכר משרותך הצבאי, לכל דרג בצה"ל מוגדרות משימה ומטרה, כאשר המשימה משרתת את המטרה והמטרה של כל דרג היא המשימה של הדרג מעליו.כך שכאשר מדברים על ה"מטרה של צה"ל" נכון להתייחס לזאת של הדרג העליון ביותר.
בסיום הטירונות שלך היית שייך לדרג הנמוך ביותר וגרשטיין כמובן ידע זאת ומכאן גם דבריו. הוא ידע איך לנסח מטרות לדרגים גבוהים יותר, אם אתה רוצה ברענון אז הוא כאן:http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3404085,00.h...

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים