682515
אגב -צפוף כאן מאוד..

סאלמאן שיח דאוד - ציר הפרלמנט של אגודת האיחוד הערבי. בגדד - 17.03.1946 .1
"מוטב לנו שלטון רוסי בין שש מאות שנים על-כל העולם הערבי - מאשר רוב ציוני בארץ ישראל . כי רוב ציוני בארץ ישראל יפלג את העולם הערבי ואילו שלטון זר על עולם ערבי אחיד ישמור על אחדות העולם המוסלמי.
היהודים טוענים שהם השביחו את אדמות ארץ ישראל ושיפרו את רמת החיים . אולם בעוד שהם מתיימרים לאהוב את האדמה,רואים אנחנו אותם כשהם מצטופפים כמו סרדינים בקופסה בתל אביב וחיפה מקום שאין שם אדמות לעבדן.."

נאום החתולים של ד"ר וייצמן. (הסוכנות היהודית ) ירושלים - 06.03.1946 2
"זכורני בשנת 1929 התרחש כאן אז הדבר השכיח ,פרצו מאורעות בארץ ישראל. העליה נפסקה. ואז הלכתי אל מיניסטר המושבות בימים ההם ללורד פאספילד וניסיתי לקחת עימו דברים .הוא הקשיב לי והסתכל עלי במבט של רחמים ואמר 'מסכן אתה-תועה בדרכי החיים,חוזה חלומות בהקיץ' וכשגמרתי פנה אלי ואמר 'ד"ר וייצמן אין מקום להכניס לארץ ישראל אפילו עוד חתול אחד. הארץ מלאה ותפוסה, איש אינו יכול עוד להכנס לשם.מה תועלת בעתירתך עלי בקשות על רישיונות עלייה'. זה היה בשנת 1929. והייתי רוצה שתספרו ותמנו לא רק את מספר החתולים שנכנסו כאן מאז ואילך אלא את מספר העולים,מספר הישובים שהוקמו,מספר התעשיות שנוצרו ולראות אם הארץ התרוששה על ידי כך או בדיוק ההיפך:לראות האם באמת כל-כך מלאה וגדושה עד שלא נשאר מקום לאיש להכנס בתוכה,הייתי רוצה שתבואו תראו בעיניכם . ותזכרו שבשנת 1929 אמר לי הלורד פאספילד 'ד"ר וייצמן! אין מקום להכניס לא"י ישראל אפילו עוד חתול אחד' .והוא הוסיף 'בבקשה ,אין לך אלא לנשל מספר גדול מאוד של ערבים'...הייתי רוצה לגם לשים קץ לאגדה שנוצרה על ידי הלורד פאספילד שאין מקום להכניס חתול לארץ ישראל וסבורני שהושם קץ לה"

-------------------------
1 מתוך ועדת החקירה האנגלו -אמריקאית לענייני ארץ-ישראל. עמ' 414
2 מתוך ועדת החקירה האנגלו -אמריקאית לענייני ארץ-ישראל. עמ' 306

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים