תגובת דונאלד טראמפ על המיתקפה במוסול 685314
דונאלד טראמפ פירסם היום ציוץ ובו תגובה ראשונית על המיתקפה במוסול. להלן הציוץ.

@realDonaldTrump

The attack on Mosul is turning out to be a total disaster. We gave them months of notice. U.S. is looking so dumb. VOTE TRUMP and WIN AGAIN!
2:40 AM - 24 Oct 2016

כידוע דעאש, ISIS באנגלית , מחזיק במוסול ובשדות הנפט לידה. האיזור משמש בסיס לפעולות דעאש, כאשר בארות הנפט משמשות למימון פעולות דעאש. עד לפני זמן מה ההנהגה של דעאש הייתה בעיר מוסול, כרגע לא ברור מיקום ההנהגה. במסע הבחירות טראמפ אמר שהודעה מראש על המיתקפה לפני מספר חודשים היא טיפשית מכיוון שהיא נותנת זמן לדעאש להערך למיתקפה, לפחות למלט את ההנהגה כדי שלא תילכד.

אשר לעיתוי המיתקפה. די ברור שהעיתוי של המיתקפה הוא עיתוי שמכוון יותר למערכת הבחירות, כלומר אובמה וקלינטון רוצים שהמיתקפה תשמש "סיפור הצלחה" שיקדם את הילארי קלינטון.

יתכן שהפירסום המוקדם (השגוי לדעת טראמפ) נעשה לא בטעות אלא גם הוא חלק מתעמולת הבחירות. אם כן - חיי אנשים רבים במיתקפה וכשלון הם "הקרבות" (SACRIFIES) של מימשל אובמה-קלינטון לצורך תעמולת בחירות בלבד. אם הכיבוש יצלע צפוי שטראמפ יעלה נקודה זו של ביזבוז חיי אדם וביזבוז הצלחה לצורך מסע הבחירות. נחיה ונראה.

ברצוני להעיר שתי הערות:

1. מיבצע צבאי מפוקפק כצעד תעמולתי לחיזוק השלטון הוא תרגיל פוליטי ידוע ואיני מבקר יותר מדי את מימשל אובמה-קלינטון בעניין זה. זה נוהג מוכר ומקובל, ככל שיהיה מלוכלך. כזכור האשימו את מנחם בגין שהתקפת ישראל על הכור האטומי העירקי, 1981 כמדומני, היה לצורך מסע בחירות של מנחם בגין.

2. אם תוושמדנה זמנית כל בארות הנפט במוסול וסביבתה (קירכוק כמדומני חולשת גם היא על בארות נפט) - זה יהיה הישג לארצות הברית שכן זה יפגע קשה במקורות המימון של דעאש.

==============================================

הערה אחרת, שלא נוגעת למתקפת מוסול ולציוץ:

אתמול STYX (העתונאי החובב הגיק) פירסם ביוטיוב אחד מהניתוחים שלו. אחד המגיבים ביוטיוב לניתוח זה היה _דונאלד טראמפ עצמו_ (אלא אם כן מדובר במתחזה). בתגובתו, השמיע טראמפ בדיחה על חשבון הילארי קלינטון (משהו על סרט "נחשים במטוס"). הבדיחה לא משהו - אבל מה שמעניין הוא שטראמפ עוקב אחר הניתוחים של STYX (אם טראמפ לא עוקב אישית - אחד מצוות הבחירות שלו עושה זאת). זה מאשש את החשיבות שאני מייחס לניתוחים של הגיק, שרובם מעניינים מאוד ומושכים תשומת לב.
ידע זה בערות 685323
אם כך, אתה בהחלט יכול להיות שבע רצון. שהרי בעימותים טראמפ אמר שכל מה שהוא יודע על מדיניות חוץ הוא למד מצפיה בתוכניות הארוח של הבוקר. עכשיו הוא מעמיק את ידיעותיו בצפיה בסרטוני יוטיוב של חובבים.

וזה גם בהחלט עלית מדרגה מאופק ידיעותיה של הטוענת הרפובליקנית הקודמת לכתר הנשיאות או סגנות, שרה פיילין, שאמרה שהיא מומחית ביחסי חוץ ובטחון ובפרט לרוסיה כי ממרפסת ביתה באלסקה היא יכולה הלכה למעשה לראות את רוסיה.
תגובת דונאלד טראמפ על המיתקפה במוסול 685324
הבעיה העיקרית עם מתקפה כזו אינה עם הפעולה הצבאית (שגם היא, כמובן, לא פשוטה) אלא עם מה שיהיה שם לאחר כיבוש העיר. איך משכנעים את האוכלוסיה הסונית לא להמשיך לתמוך בדאעש ודומיו. בשנים 2007־2008 האמריקאים השקיעו המון בדיכוי יעיל של מרידות במערב עיראק וחיסלו אותן כמעט לחלוטין. אבל הצירוף של יחס משפיל של ממשלה שיעית מנצלת והבלאגן בסוריה שיצר בסיס נוח אפשר לאותם כוחות להרים ראש. איך גורמים לאוכלוסיה הפעם להרגיש מספיק נוח עם הממשלה (גם היא שיעית בעיקרה) כדי שלא יהיה בסיס לדאעש, שכזכור מתבסס לא סתם על קיצונים איסלאמיים אלא גם על נאמני שלטון סדאם חוסיין.

מפות הן דבר נחמד. ר' Template:Syrian,_Iraqi,_and_Lebanese_insurgencies_detailed_map [Wikipedia] וכן תמונה שמבוססת עליה ומתעדכנת לעתים (ולאחרונה בתחילת ספטמבר): File:Syria_and_Iraq_2014-onward_War_map.png [Wikipedia]

1. היתרון של התמונה הוא שקל יותר לראות בה היסטוריה (מאוד חלקית, כמובן). אפשר לראות, לדוגמה, שביולי עדיין לא שלט צבא עיראק על השטחים מדרום למוסול שמהם שוגרה ההתקפה הנוכחית. חלק מההכנות של החודשים האחרונים היו כיבושי שטחים בגזרה הזו (אני מניח שע״י צבא עיראק. לא בדקתי מי נלחם שם בפועל). ואת ההתקדמות הזו הם יכלו להתחיל רק לאחר שמספיק כוחות התפנו מהפעולות בפלוג'ה וברמאדי. וכן, נשאר שם כיס גדול של דאעש בצד. פרה, פרה.

יכול להיות‏1 שהכוחות הכורדים לבדם (כלומר: עם סיוע מספק מהאמריקאים והשאר בדרכים שונות) היו יכולים לכבוש את מוסול בעצמם כבר הרבה קודם. אבל מה היה קורה ביום שאחרי? הם היו יכולים לשלוט שם? האם הכורדים היו יכולים לשלוט על אוכלוסיה סונית (בלי לגרום לצרות רבות)? וחשוב מכך: האם זה אומר שמוסול מסופחת למחוז (מדינה?) הכורדי? הרבה מאמץ הושקע בכך שצבא עיראק יוכל להתפאר בכך שכבש את מוסול. אחרת לא יהיה בעתיד צבא עירקי למדינה, ויתגבר כוחן של המיליציות השונות.

2. הבעיה עם הריסת מתקני נפט היא שלוקח זמן רב לשקם אותם. ואז גם לכובשים לא יהיה נפט. והכובשים הם מי שאיתם צריכים להיות בקשרים טובים לאחר הכיבוש. לכן יש התמקדות בתקיפת משאיות שמייקרת את מחיר הנפט. מעבר לכך, כל הנושא של רווחי הנפט שם וא נושא מעניין. נקודת התחלה טובה: ייצור והברחת נפט במדינה האסלאמית [ויקיפדיה] (בדגש על נקודת התחלה).

1 יכול להיות: ספקולציה אישית שלי שלא נתמכת בעובדות.
תגובת דונאלד טראמפ על המיתקפה במוסול 685348
זו הנקודה שמערביים חולמי שלום לא מסוגלים להבין: באזורים כאלה השלטון יכון רק בידי הברזל של רודן קשוח. כל אפשרות אחרת לא באה בחשבון. האביב הערבי יוכיח.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים