מה ההגדרה לחסיד אומות עולם? 687464
לפי ויקיפדיה:
בהתאם לחוק הישראלי ניתן התואר "חסיד אומות העולם" למי שאינו יהודי, ופעל למען הצלת היהודים בתקופת השואה תוך סיכון חייו. התואר ניתן בהתאם לחוק יד ושם משנת 1953. עד כה הוענק התואר ליותר מ-‏26,000 אנשים (ראו טבלה להלן).
הרעיון בבסיסו של הביטוי הוא כי האדם שלו ניתן התואר זכאי לכאורה להיקרא "חסיד" במשמעות הנהוגה ביהדות. זאת, על אף העובדה כי הוא נמנה עם "אומות העולם", כלומר אינו יהודי.

לפי זה - התואר לא אמור להנתן ליהודי.
אז אפשר/צריך לתת תואר אחר.
מה ההגדרה לחסיד אומות עולם? 687466
חסיד עם הארץ.
מה ההגדרה לחסיד אומות עולם? 687469
אני מניח שאם היוזמה תעבור, איש לא ירצה לקרוא ליהודים ''חסידי אומות העולם'', ייתנו שם אחר.

אני חושב שההתנגדות שיש מקרב ''יד ושם'' היא מהסיבות של דילול המשמעות המיוחדת של חסידי אומות העולם, וכן הקושי, שלא לומר שדה המוקשים, של החלטה מי מבין היהודים צריך להיחשב למציל. גם אצל גויים זה לפעמים מסובך, אצל יהודים סקאלת ההתנהגויות האפשרויות והסיפורים מגוונת הרבה יותר. ברור שיש מקרים רבים של יהודים שהצילו מתוך אלטרואיזם ואף הקרבה עצמית, אבל יש גם חמישים אלף גוונים של אפור.
מה ההגדרה לחסיד אומות עולם? 687470
הלקוחות - גויים שהצילו יהודים בשואה - הם לפחות בני 90 ‏1 . משמע זה עניין של 5 שנים עד שהלקוחות הנ"ל ילכו לעולם שכולו טוב.

אז מאי נפקה מינה יהודיים/גויים ?

1 השואה הסתימה ב45'.אם מציל לפחות בן 20 - =91
מה ההגדרה לחסיד אומות עולם? 687835
הנער משמאל הוא תדאוש ראשצ'אק. משפחתו סייעה ללוחמי אי"ל להמלט מהגטו, וממאי 1943 עד ינואר 1944 החביאו (לפחות 5) יהודים אצלם בבית. ואז היתה הלשנה, הגרמנים עצרו את פליקס ראשצ'אק, אביו של תדאוש, ועינו אותו. פליקס ראשצ'אק הצליח לשחד שוטר פולני להזהיר את היהודים המתחבאים שהגסטאפו מתכונן להגיע, ולהודיע גם לאנשי אצ"י שחיו במחתרת. היהודים הועברו למקום אחר, ולוחמי אי"ל שחררו את פליקס ראשצ'אק. כל 4 בני המשפחה הוכרו כחסידי אומות עולם. הנה לך חסיד-אומות-עולם בן פחות מ-‏20‏1.

1 אם כי הוא נפטר ב-‏1996, בגיל 67.
מה ההגדרה לחסיד אומות עולם? 688155
הכרתי יהודי זקן טרחן ומעיק שטען שהציל יהודים בשואה.(אישית לא האמנתי) אבל הוא טען שהוא היה בן 18 כשהוא הציל אותם.
אבל גם אם נניח שאפילו בני 16 הצילו יהודים בשואה אז ילידי שנות ה30 היום הם בני 87 -86. משמע - אוטוטו...כמה שנים נותרו עד שחסיד אומות העולם האחרון ילך לעולם הבא? ‏1 כמעט וכלום.

1 יש לו הבטחה שהוא בן עולם הבא.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים