להכיר בפתרון של שתי מדינות 687737
"זו הדרך הטובה ביותר, כיום כנראה היחידה, לעצור את המציאות שישראל כופה על עצמה ועל הפלסטינים, מציאות של מדינה אחת. ההכרה במדינה פלסטינית איננה מעשה רדיקלי אלא תוצאה טיבעית של מדיניות אמריקאית שתומכת בפתרון שתי מדינות".

מתוך מאמר שפירסם ג'ימי קרטר.
להכיר בפתרון של שתי מדינות 687742
לזכותו של קרטר ייאמר שהוא עקבי.
הוא לא אמר במאמר שום דבר חדש ששונה ממה שאמר בעשרים השנה האחרונות.
כשקראתי אותו בהראץ תמהתי קצת למה הוא פרסם ומה הוא מחדש. אולי בפנייה הישירה לפעולה של הממשל האמריקאי, שאיני בטוח אם אמר קודם.
להכיר בפתרון של שתי מדינות 687743
אתה לא מבין אותו. מה שהוא באמת רוצה זה שתוך כמה שנים אבו־מאזן יירצח וביבי יפרוש מהממשלה ויסתגר בביתו. את החלק של נשיא דמוקרטי שמפסיד בבחירות בסיוע של מדינה זרה כבר יש לנו :-)
להכיר בפתרון של שתי מדינות 687747
קארטר כנראה סנילי כאשר הוא מדבר על "רוח קאמפ דיוויד" בהקשר לכוונות של מנחם בגין.

מנחם בגין הסכים לפתרון שהוא מקסימום "אוטונומיה פלשתינית" על חלק מהשטחים ביש"ע, מנחם בגין לא הסכים בשום פנים לפתרון של שתי מדינות.

בנוסף, קארטר מפנטז שפתרונות כפויים על ישראל יביאו שלום. ראינו כבר למה גרמו בוש הבן ואובמה במהלכים שלהם על כינון סדר חדש במזרח התיכון: מיטוט עיקר וסוריה עם אלפי קורבנות והפיכה מוסלמית שכמעט הצליחה במצריים. מוטב לאמריקאים להבין שהם לא מסוגלים לנהל את העולם ולהחליט עבור עמים שאותם אינם מכירים מה טוב עבורם. הטוב ביותר לפלשתינים שיחדלו מרצונם למדינה עצמאית, לפחות יוכלו להתפרנס בכבוד (בחלקם) ולזכות בשירותי בריאות ןחינוך מינימליים (אם יסכימו לאוטונומיה דה פאקטו ויחדלו לחפש מדינה עצמאית). מי שממש רוצה לחיות כפלשתיני במדינה ערבית יוכל לעשות זאת בירדן (שאר מדינות ערב לא סובלות את הפלשתינים בשיטחן).
להכיר בפתרון של שתי מדינות 687748
כתב אמ: "מוטב לאמריקאים להבין שהם לא מסוגלים לנהל את העולם ולהחליט עבור עמים שאותם אינם מכירים מה טוב עבורם. הטוב ביותר לפלשתינים שיחדלו מרצונם למדינה עצמאית", וכך,במתח בין שני המשפטים. תימצת את מהות מבוכת הימין.
להכיר בפתרון של שתי מדינות 687749
איזו מבוכה ? לדעתי לא יהיה שלום כל עוד יהיו כאן פלשתינאים עם שאיפות לעצמאות כי שאיפה זו אינה ניתנת ליישוב עם שאיפת הבטחון של ישראל (שמוקפת 150 מיליון ערבים שלא משלימים עם קיומה).

המשפט הראשון לא קשור בשני, המשפט הראשון הוא על היומרה של האמריקאים כאילו יש בידם פתרונות לסכסוכי עמים לפםי איזה מירשם (מירשם אוטופי שאותו לא יישמו אפילו לגבי עצמם: דרסו את האינדיאנים מדכאים עד היום את הכושים בארצם).

למה פרצה מלחמה באוקראינה ? כי האמריקאים לא הבינו שמבחינת רוסיה אוקראינה היא חלק בלתי ניפרד מהאימפריה שלהם. הם חירחרו והסיתו את המימשל האוקראיני כך שיהיה חלק מנאטו. מה קרה בהוואי ? אמריקה השתלטה על הוואי רק כי רצתה בסיס ימי מול מזרח אסיה. אז פתאום ארצות הברית מטיפה מוסר על כך שאם יחלקו את העוגה בהגינות לפרוסות שוות - כולם יהיו שקטים ומרוצים. זה לא עובד כך: ביחסים בין מדינות יש רק שקט כאשר צד אחד דומיננטי ברמה כזו שלצד השני אין חלומות על סילוקו של הצד הדומיננטי. כל מה שישראל רוצה היא שבארץ הקטנטה בה היהודים חיים יהיה שטח שקט ללא תבערה כל 20-10 שנה, שקט כזה לא יתקיים אם תהיה מדינה פלשתינית בתוך אותה ארץ קטנטנה.
להכיר בפתרון של שתי מדינות 687750
בקיצור: יהיה שקט רק עם נסלק מכאן את היהודים.
להכיר בפתרון של שתי מדינות 687754
בלוב או בסוריה סילקו את היהודים ואין שקט.
להכיר בפתרון של שתי מדינות 687809
אותי מעניין רק האינטרס של היהודים. שקט כשלעצמו לא מעניין. הפחתת סבל העולם זו אידאולוגיה נוצרית זו לא אידאולוגיה יהודית, היהדות היא בפירוש אידאולוגיה לאומנית (כמו שדונלד טראמפ אמר על לאומנות America First).

רק שקט לחיי היהודים מעניין אותי גם אם לצורך זה מתבקש סילוק הפלשתינים. הטענה שלאומנות היא אידאולוגיה מגונה לא משכנעת. כל המדינות המצליחות - מצליחות בזכות הלאומנות שלהן. כמובן שיש להכיר בגבולות הלאומנות, כלומר לעשות פעולות לאומניות שקטות ואפקטיביות. משום כך אני מתנגד להצעות של הימין הקיצוני שמחפש פתרונות מהירים ןדרסטיים.
להכיר בפתרון של שתי מדינות 687824
עולם שקט מקטין את הסכנות לישראל. עולם שקט מגביר את סיבת קיומה של מדינת ישראל (כמדינת היהודים).
להכיר בפתרון של שתי מדינות 687752
אתה לא מקפיד על אנלוגיות, לא כך? (פסקה שניה).
להכיר בפתרון של שתי מדינות 687810
לא זוכר מה האנלוגיה המתבקשת. הפיסקה השניה עומדת בפני עצמה: אני טוען שהאמריקאים מציעים פתרונות מדומים ולראיה הם עצמם לא פעלו לפי אותם פתרונות. אני חושד באמריקאים ובאירופים שהם כלל לא רוצים בפתרון אלא הם רוצים להנציח את הסיכסוכים באיזור (שיטת הפרד ומשול), לכן אני לא מתייחס חשיבות מוסרית להטפות שלהם.

מה שעלינו לעשות עם הצעות השלום (עלק) של האמריקאים והאירופאים הוא למסמס את כל ההצעות (ובזה ביבי מצטיין).
להכיר בפתרון של שתי מדינות 687812
אגב. הצעות האמריקאים הן ההצעות של בוש-קלינטון-אובמה. לפי השמועות - דונאלד טראמפ שתומך כנראה בלאומנות של ישראל חושב ברצינות על העברת השגרירות של ארצות הברית לירושליים.
להכיר בפתרון של שתי מדינות 687826
הפסקה הנ"ל מכיךה אנלוגיות שכל צד שלהם עומד בפני עצמו, ובכך האנלוגיות חלשות במצב הטוב ודמגוגיות במצב הפחות טוב.

מיסמוס הצעות שלום, החל מגולדה, עבוד בבגין-שמיר-שרון-ברק ועכשיו ביתר שאת נתניהו (יתר שאת כי העולם של היום שונה מאד פיזית ותודעתית מהעולם של לפני 50! שנה), מגביר את "הרעש לחיי היהודים", ובכך עומד בניגוד לשאיפה שלך (הלא ברורה לכשעצמה).
להכיר בפתרון של שתי מדינות 687779
נפוליון השלישי בתגובה נוקבת - סמוטריץ' צודק.
תות אנך אמון במכתב למערכת - בזמני היהודים לא הרימו ראש.
להכיר בפתרון של שתי מדינות 687780
אני מרגיש שיש פה רמזים שאני צריך להבין. אבל אני לא.
להכיר בפתרון של שתי מדינות 687781
קרטר לא יותר רלבנטי מהשניים שדבררתי
להכיר בפתרון של שתי מדינות 687783
אני לא יודע מיהם השנים אותם דיבררת.

אני חושב שהוא, והם, ואנחנו, כן רלוונטיים. ברור שאנחנו לא במקום שאנחנו יכולים לקבל החלטות ולהזיז דברים אבל, אתה יודע, דיבורים גם שווים משהו.
להכיר בפתרון של שתי מדינות 687787
אז אנחנו מסכימים.
כל מה שרציתי לומר הוא שקרטר לא יותר רלבנטי ממני וממך, ואולי אף פחות.
להכיר בפתרון של שתי מדינות 687792
אני דווקא חושב שהקרטרים של העולם חשובים יותר ממני וממך משום שמעגל ההשפעה שלהם רחב יותר והגלים שמתאבכים מהדיבורים שלהם כן יכולים להשפיע על אחד או שנים מתוך מעגלי ההשפעה, או אולי לתת להם קצת תמיכה (או לחזק את ההתנגדות) ובכך כן להשתתף בדברי המעשה. אבל, גם לך ולי יש השפעה, שאולי תמדד בסרגלים של זמן (הילדים שלך, נניח) שיום אחד מי מהם כן יהיה במקום של מעשה. מה שאני רוצה לומר הוא שלא רק שלא ניתן להיתעלם אלא שזה מסוכן להיתעלם ממי שכביכול ''מפטפט'' ולא ''עושה'', רחמא לצלן.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים