התנהגות תמוהה של המשטרה והפרקליטות בפרשת זדורוב 689581
לתמיהות בהתנהלות הפרקליטות בפרשת זדורוב, למשל רדיפתה של הפתולוגית שהעידה שהרצח בוצע בסכין משוננת בדיוק כפי שחשבו "המומחים בעיני עצמם" לפי ניסוח בית המשפט המחוזי, ולרדיפת מבקרת הפרקליטות שהטילה דופי במעשיהם, נוספה עכשיו עוד תמיהה. מסתבר שהפרקליטות התעקשה לא להחזיר את הטלפון של תאיר למשפחה, מפאת היותו פריט חשוב בחקירה, ולאחר שהכול נגמר טענה פתאום שהטלפון הזה נעלם.
יש כאן יותר מדי ריח רע. הלוואי שמלוא האמת תתגלה אי פעם, אם כי אני כבר מתחיל להטיל ספק בכך.
התנהגות תמוהה של המשטרה והפרקליטות בפרשת זדורוב 689582
אוי לחלמאות.
קל לי יותר להאמין לאבדן מאשר להעלמה מכוונת, כי כבר ראינו איזה פרטאץ' יש במשטרה בהרבה מקרים.
או אם לדייק, יתכן והייתה העלמה מכוונת מצד גורם אינטרסנטי שניצל את הפרטאץ' במשטרה, אבל אני לא מאמין שהפרקליטות עצמה שיתפה פעולה.
ואני מסכים עם כל שלשת החלקים של המשפט האחרון שלך.
תרבות שקר בכל הדרגות במשטרה 689583
בדיקה פנימית במשטרה: קצינים בכירים שיקרו.
תרבות שקר בכל הדרגות במשטרה 689590
מדובר כאן על העלמת דוחות מהירות אוטומטיים שקציני משטרה בכירים חשבו שלא יאה להם לקבל.

כמה היו מעורבים בקנוניה? כמה זמן לקח לה להתגלות?
תרבות שקר בכל הדרגות במשטרה 689598
1. מתוך הכתבה

א. בדו"ח המבקר נכתב כי "הממצאים בנושא זה - בצירוף קלקולים בתרבות הארגונית במשטרה שעלו בבדיקות קודמות של משרד מבקר המדינה, והפרשות שנחשפו לציבור בעת האחרונה, בייחוד בקשר לדרג הבכיר במשטרה — יוצרים תמונת מצב מדאיגה".

ב. מוזכרים מקרים של שלושה קציני משטרה בכירים

2. האם תרבות כזו מוגבלת לתחום אחד או שעולה "תמונת מצב מדאיגה" (כדברי המבקר) של התנהגות כללית קלוקלת?
התנהגות תמוהה של המשטרה והפרקליטות בפרשת זדורוב 689585
והיית מאמין שפרקליטה בכירה כרות דוד תתגלה כעבריינית? קרא בערך "רות דוד" בויקיפדיה על תפקודה בעת שהייתה פרקליטה, ועל ניסיונות פרקליטים אחרים לחבל בחקירת חלק זה בקריירת הפשע שלה. היועץ המשפטי קבע שאין די ראיות להרשעה, אבל כך היה גם עם בכירי המאפיה. אל קפונה הורשע על עבירות מס למרות שללא כל ספק היה רוצח. והפרקליטות כפי שאני רואה אותה, כשאני קורא את כל מעלליה, היא מעין מאפיה. זכור גם את פרשת זיכוי נהגת שפגעה למוות ברוכב קטנוע בעת שהייתה שיכורה, וטיוח הפרשה, ואת היעלמותה של המבקרת הילה גרסטל מהבמה בלחץ הפרקליטות. חוש הריח שלי אומר שזה לא פרטאץ' אלא משהו חמור בהרבה מכך.
התנהגות תמוהה של המשטרה והפרקליטות בפרשת זדורוב 689586
אמנם אלו נקודות כבדות משקל אבל לא מדובר בהן על שום דבר שמתקרב בחומרתו לטיוח רצח. אם הגרסה הרעה תתברר איכשהו כנכונה זה יקים קנה מידה חדש לגמרי של שחיתות. אני מעדיף להאמין בגרסה התמימה יותר ולשמור על תמונת העולם שלי בה השוטרים הם הטובים ולא הרעים.
התנהגות תמוהה של המשטרה והפרקליטות בפרשת זדורוב 689587
"טיוח רצח"? התחושות שלי לגבי אופן התנהלותה של הפרקליטות לא הגיעו עד לידי כך. אם אתה מתכוון לדוגמה שהבאתי - אל קפואנה והמאפיה, ההשוואה הייתה רק מבחינת מנגנון ההתנהלות והטיוח. איני מכיר שום מקרה שהפרקליטות טייחה רצח. אבל היא מסוגלת . . .‏1 אין לי בה שום אמון.

1 תרחיש אפשרי: מגיע לידי הפרקליטות מידע מוכח, מבוסס על די אן איי וכדומה, על רוצחה האמיתי של תאיר זאדורוב, אבל היא מעריכה שתוכל להסתיר את המידע מהציבור. האם ביושרה תצא ותציג את המידע תוך הודאה בטעותה? בחיים לא.
התנהגות תמוהה של המשטרה והפרקליטות בפרשת זדורוב 689588
המניע להעלמה מכוונת של הטלפון יכול לדעתי להיות רק טיוח רצח בדיוק מהסוג שתיארת. לכן אני מאמין שההעלמה לא היתה מכוונת, לפחות לא על ידי הפרקליטות.
התנהגות תמוהה של המשטרה והפרקליטות בפרשת זדורוב 689602
אתה מגזים. הטלפון היה בידי המשטרה מהתחלה, ולו הייתה שם הוכחה מובהקת למישהו אחר שרצח, לא היה להם שום אינטרס להיטפל לזדורוב. לכן סיבות העלמה יכולות להיות החלשה בטיב ראיותיהם בתיק, למשל שהטענה שהסימן על המכנסיים היה סימן שהטלפון שהיה בכיסה השאיר, או שיחות שהיו צריכות להפנות לכיוונים מחשידים אחרים. לא הייתי קורא לכך טיוח רצח. האם, למשל, המלחמה שהם פתחו כנגד הפתולוגית‏1, כדי לחזק את טענתם שהסכין הייתה חלקה היא טיוח רצח?

1 בסופו של דבר הם ירדו מהמלחמה הזאת רק כאשר בית הדין העליון פסק שעדות המומחה שלה נכונה, והסכין אכן הייתה משוננת. אבל מבחינתם (של שופטי העליון) זה לא שינה כלום. כן משוננת לא משוננת. לא משנה. לצד הרשעת זדורוב עמד זונת (סליחה, מלכת) הראיות . . .
התנהגות תמוהה של המשטרה והפרקליטות בפרשת זדורוב 696206
כתבה על ד"ר מאיה פורמן היום במוסף הארץ (לחסרי מנוי- מחפשים בגוגל הארץ כך כמעט חיסלה ונכנסים מהקישור): "כך כמעט חיסלה לי הפרקליטות את הקריירה. שלוש שנים אחרי ששרדה את ניסיון חיסול הקריירה שלה על ידי הפרקליטות, ד"ר מאיה פורמן, הרופאה המשפטית שהעידה מטעם ההגנה בתיק זדורוב, מספרת על הרדיפה העיקשת ועל הפוליטיקה שמאפילה על האמת. האם זדורוב חף מפשע? לדעתה, יש ספק סביר שכן."
התנהגות תמוהה של המשטרה והפרקליטות בפרשת זדורוב 696218
קראתי בהארץ וכבר שם עצבן אותי הניסוח של חמש המילים האחרונות.
למישהו יש ספק שהניסוח הזה חידתי יותר מכידון, צל, זהב ואשמה?
או באופן ישיר - לי לא ברור מהסייפא של הציטוט הזה, אם הרופאה הנכבדה חושבת שזדורוב אשם או זכאי. מה דעתכם?

ובכל מקרה, העורך היה צריך לשנות ניסוח שכזה, קל וחומר כשהוא מופיע בכותרת המאמר.
התנהגות תמוהה של המשטרה והפרקליטות בפרשת זדורוב 696222
איני מבין מה הבעיה בניסוח הזה. זה בדיוק הניסוח שלפיו על בית המשפט לקבוע אם להרשיע מישהו כאשר אי אפשר לדעת את האמת בוודאות מוחלטת. אני, למשל, לא יכול לומר שאני בטוח בוודאות של שזדורוב אינו הרוצח, אבל לו הייתי צריך להמר הייתי מעדיף אפשרות זו על האפשרות שהוא כן הרוצח. לעומת זה אני בטוח בוודאות שקיים ספק באשמתו.
התנהגות תמוהה של המשטרה והפרקליטות בפרשת זדורוב 696224
>> איני מבין מה הבעיה בניסוח הזה.

כתוב שם: "האם זדורוב חף מפשע? לדעתה, יש ספק סביר שכן". בד"כ ספק זה דבר שמייחסים לאשמה, ולא לחפות (בדיוק כפי שאתה השתמשת במלה במשפט האחרון שלך). אפשר היה לכתוב "האם זדורוב אשם? לדעתה, יש ספק סביר שכן", או "האם זדורוב חף מפשע? לדעתה, יש סיכוי סביר שכן", אבל הניסוח הנ"ל הפריע גם לי כשקראתי את הכתבה.
התנהגות תמוהה של המשטרה והפרקליטות בפרשת זדורוב 696228
אכן יש כאן בעיה לשונית שלא כל כך שמתי לב אליה כשקראתי אתמול, ונראה שהבעיה אינה במה שהיא אמרה אלא באופן שבו הציג המראיין את דבריה. אבל הכוונה ברורה.
התנהגות תמוהה של המשטרה והפרקליטות בפרשת זדורוב 696233
הציטוט הבעייתי הנ"ל הוא מכותרת המשנה של הכתבה, שניסח מן הסתם העורך. בגוף הכתבה עצמה, בתשובה לשאלה "וזדורוב? את חושבת שנעשה לו עוול?", מצוטטת התשובה של פורמן: "אני לא יודעת. אני לא שופטת. לא ראיתי את כל התיק. אני מכירה את החלקים שלי בתיק. אני חושבת שיש ספק סביר. כשיש שופט אחד שמזכה, יש ספק סביר". זה כבר בסדר גמור מבחינה לשונית, ואכן, גם לדעתי הכוונה היתה ברורה מההתחלה.
התנהגות תמוהה של המשטרה והפרקליטות בפרשת זדורוב 696235
הכוונה היתה ברורה, בין השאר בגלל המטא-דאטה שיש לקורא (שהרי לו היתה הפוכה, זה לא היה מספיק מענין בשביל הכותרת).
הניסוח היה כושל.
התנהגות תמוהה של המשטרה והפרקליטות בפרשת זדורוב 696236
מסכים בהחלט.
התנהגות תמוהה של המשטרה והפרקליטות בפרשת זדורוב 696223
קראתי (ברפרוף) את המאמר, ובסך הכול הוא חוזר על פרטים שנחשפתי להם בעבר. אני חושב שפרשת הפרקליטות ומאיה פורמן היא מהפרשיות המזעזעות שאירעו אצלנו, והיא מרמזת על התנהלות עבריינית של הפרקליטות, שהתואר ''התנהלות מאפיונרית'' הולם אותה. גם פרשת פיטוריה של המבקרת השופטת גרסטל שהוא המשך לפרשה הזאת מעלה ריחות לא נעימים, כמו ההימנעות מחקירת הפרקליטה רות דוד על מעשים שעשתה בעת שכיהנה בפרקליטת. הדברים האלה ממש מפחידים. אין לי אמון בפרקליטות.
התנהגות תמוהה של המשטרה והפרקליטות בפרשת זדורוב 696237
תיקון טעות: גרסטל לא פוטרה, היא התפטרה (או לכל היותר התפוטרה).
התנהגות תמוהה של המשטרה והפרקליטות בפרשת זדורוב 696243
אין דבר כזה בעברית "התפוטרה". אז למה הכוונה? אני חושב שלא טעיתי טעות של ממש.
התנהגות תמוהה של המשטרה והפרקליטות בפרשת זדורוב 696247
אני חושב שהשוטה התכוון לתיקון זוטה עובדתית בדבריך, ולא לחלוק עליך בגדול. ''התפוטר'' הוא מילה לא רשמית שנאמרת כחצי-בדיחה, על מישהו שלכאורה התפטר ובעצם פוטר. על אותו משקל, ''התנודב''.
גלגולי לשון 696278
חשבתי שהשימוש ב"התפוטר" כבר מוכר לכל, כולל לאקדמיה:

"לשורש פט"ר משמעות של 'שילוח', 'שחרור', 'היפרדות'. ממובנים אלו נגזרים גוני משמעות אחדים הבאים לידי ביטוי בפעלים בכל שבעת הבניינים: פָּטַר, נִפְטַר, הִפְטִיר, הֻפְטַר, פִּטֵּר, פֻּטַּר והִתְפַּטֵּר (ואפשר להוסיף לרשימה גם את הפועל התפוטר – שילוב של סביל ופעיל).".
התנהגות תמוהה של המשטרה והפרקליטות בפרשת זדורוב 696264
זה עתה נפתרה עבורי שאלה שהעסיקה אותי זמן רב, והיא מה דעתו של עו"ד שפטל על פרשת זדורוב. בערוץ 20 שודרו דברים שאמר השופט דנציגר שהסביר מדוע החליט שקיים ספק סביר בפרשת זדורוב. בהקלטה הוא דיבר על טביעות נעליים שהתגלו בזירת הרצח שלא היו שייכים לא לזדורוב ולא לאיש מהחוקרים, טביעות שנשארו תעלומה, וכן העובדה שבשחזור הובילו את זדורוב עד אל מול תא השרותים שבו אירע הרצח ושם עצרו אותו והסירו ממנו את האזיקים. עו"ד שפטל שהיה בין המגיבים בתכנית אמר שכל דקה שזדורוב נמצא בכלא היא חרפה ובושה למערכת המשפטית הישראלית. זה זמן רב מסקרנת אותי דעתו של שפטל על הפרשה הזאת. שאלתי אותו באמצעות אפשרות פנייה בכתב אליו באתר רדיו 103 ולאחר שלא קבלתי תשובה עשיתי מאמץ מיוחד ושיניתי את לוח הזמנים שלי כדי שאוכל להיכנס לשידור בתכנית שלו ביום חמישי בצהריים כדי לשאול אותו לדעתו (וגם לתקן אותו על הגזמה בדברים שאמר על התלג לנפש בישראל בהשוואה למדינות אירופה), אבל לא הצלחתי להיכנס שם לשידור, כפי הנראה משום שיש על הזכות הזאת קופצים רבים. ועכשיו ככה בהפתעה גמורה קבלתי תשובה, ששמחתי עליה, כי זו גם דעתי.
התנהגות תמוהה של המשטרה והפרקליטות בפרשת זדורוב 689591
כמה אנשים היו צריכים להיות מעורבים בטיוח הזה (לטענתך מדובר הן על אנשים בפרקליטות והן על אנשים במשטרה)? מה הסיכוי שאף אחד מהם לא דיבר על כך?
התנהגות תמוהה של המשטרה והפרקליטות בפרשת זדורוב 689603
כדי להעיף טלפון קטן לכל הרוחות, די באדם אחד.
התנהגות תמוהה של המשטרה והפרקליטות בפרשת זדורוב 689605
אבל זה בהנחה שמדובר על מישהו מהמשטרה.
התנהגות תמוהה של המשטרה והפרקליטות בפרשת זדורוב 689606
ייתכן. אבל אם אתה מרשה שני אנשים אפשר אחד מפה ואחד מכאן.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים