לקרוא את הסיפור מהסוף 691254
יש כאלו - ואני בתוכם (לפעמים) - שקוראים את הסיפור מהסוף להתחלה. אבל כל עוד זה מסתיים בנייר ולא במציאות-דיינו. לקרוא את הספר מהסוף,לראות ספוילרים וכו' -מעין 'זעיר אנפין' על שלב ההתכנסות העתיד לבוא עלינו ולא לטובה.

הפחד האנושי מידיעת העתיד הינו פחד אמיתי שגובל בטירוף הדעת,ואכן שאלות הקשורות בזמן נוטות להטריף את דעתנו וכל שכן בשאלות הקשורות בהיפוך הזמן ‏1 . ולא בכדי אמר אלפרד נורת' וייטהד [ויקיפדיה] - 'כל המהרהר על הזמן נתקף בעל-כורחו בהרגשה המכאיבה של מגבלות השכל האנושי'

על פי 'תיאורית המפץ הגדול' יחל שלב ההתכנסות בתום שלב ההתפשטות - ולכן חברים- בואו ונתכנס כבר כעת :
נוולד בני 80 -במקרה הטוב- להורים בני 50 ,ונמות עוללים עם חבל הטבור שהורינו לא יזכו לחתוך אותו ; נקום שבעים בלילה כשהשמש שוקעת במזרח ונרדם בבוקר רעבים כשהשמש תזרח מהמערב; כוכבי השמיים יתעייפו מיום ליום ; הנחלים יזרמו מעלה להרים - שיחות הטלפון יחזרו למשדרים . סטיבן הוקינג [ויקיפדיה] צדק כשאמר כי 'בריות תבוניות יכולות להתקיים רק בשלב ההתפשטות, שלב ההתכנסות של הייקום לא יהיה ראוי לקיומן'.

ארנסט מאך [ויקיפדיה] אהב להשתעשע ברעיונות של הפיכת סדר הזמן-מרחב וברוח זאת הוא כותב -

'הרי ברור שהפסיקה נהיית בהדרגה יותר ויותר איומה. עד מהרה יהיה בכוחו של הפיסיקאי להפוך על פיה את קערת העולם כולו : הקורות שבבתים חוזרות להיות עצים , הפרות לעגלים , הדבש לפרחים , האפרוחים לביצים ושירו של המשורר עצמו זורם לאחור אל קסת הדיו שלו'2. את ספרו של פוייר אני קורא לפחות פעם בשנה - ספר מומלץ ו -'ושירו של המשורר זורם לאחור..' - חשבתי על זה והתמוגגתי מהמחשבה הזאת שבה הצליל הענוג ינטוש את האוזן ויחזור לכינור ומשם לעץ אביו-מולידו ומשם לאמא אדמה ומשם לפיצוץ הבלתי נמנע.

-------------

1 צבי ינאי 'מסע לתודעת הטבע' - לפני היות הזמן - עמ' 100-104
2 לואיס ויר -' איינשטיין ובני דורו' - השרשים החברתיים של תורת היחסות - עמ' 38
אתה לא מעודכן 691255
ראשית, כנראה לא תהיה שום התכנסות. שנית, חץ הזמן לא יהפוך את כיוונו גם אם כן תהיה.
אתה לא מעודכן 691258
ביאסת אחי. סיכמנו בלי ספוילרים.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים