עוד גורם אפשרי לסוף העולם 69362
מדען ישראלי פרופ' ארנון דר הודיע בראיון לביבי סי כי צפויה במוקדם או במאוחר קטסטרופה קוסמית שתמחוק את כל החי על כדור הארץ ( בהנחה כמובן שזה לא יושמד עד אז מסיבות אחרות ). מסתבר שסמוך לנו מאוד מבחינה קוסמית נמצא כוכב בשם אטה קרינה שנמצא בשלבים האחרונים לחייו . כשהוא יתפוצץ תתפרץ ממנו קרינה רבת עוצמה שתתפשט במהירות ותגיע גם אלינו .הקרינה תכסה את כדור הארץ לחלוטין למשך כמה ימים ועלולה לחסל לחלוטין את כל החיים עליו.
דר מזכיר שהסטטיסטיקה מראה שאחת ל-‏100 מליון שנים פוקד אסון ענק את כדור הארץ . למשל זה שהשמיד את הדינוזאורים, וזה של כמה מאות מליוני שנים לפניו שהשמיד 90 אחוז מהחיים על האדמה ובים.
אם טענה זאת נכונה ( ואינני רואה כל סיבה מדוע שלא תהיה נכונה) האפשרות היחידה להתמודד עם אסון כזה תהיה להקים מראש מגורים תת קרקעיים ותת מימיים . וגם לשלוח בעוד מועד ספינות עם נציגים של המין האנושי למערכות כוכבים אחרות,מכיוון שסביר להניח שכלל מערכת השמש תיפגע בה במידה מהקרינה .
כמה מילים על Eta Carinae 69364
הכוכב האמור נמצא יותר מ8000 שנות אור מכאן, מאסתו מוערכת ביותר מ100 פעמים מאסת השמש והוא אחד הכוכבים המאסיביים ביותר שידועים כיום.
המאסה הגבוהה גורמת לכוכב להיות בלתי יציב ולפני כ160 שנה הוא התפרץ והפך להיות הכוכב השני הכי בהיר בשמים. בהתפרצות זו הוא איבד את המעטפת החיצונית שלו שהפכה לענן עצום של גז לוהט. (בערך בגודל של כל מערכת השמש) אחרי ההתפרצות ואיבוד המעטפת, הכוכב התכווץ ודעך כך שהיום הוא בלתי נראה לעין אנושית ודרוש טלסקופ כדי להבחין בו. (ניתן לראות אותו בקושי גם עם משקפת) כיום הוא שוב הולך ומתבהר ויתכן שיהיה ניתן לראות אותו בעין תוך מספר שנים.
רוב החוקרים מסכימים, שסופו של הכוכב קרוב (במונחים אסטרונומים) והוא יתפוצץ תוך פליטת קרינה עצומה לכל היותר בעוד 100000 שנה. (ההערכות הרחוקות ביותר, חוקרים רבים מעריכים ש10000 או אפילו 1000 שנים זהו גבול יותר סביר ובכל מקרה, זה יכול לקרות כל יום)
לגבי הסכנה, היא לא נראית רצינית. פרופ' דר הוא די בודד בטענה, שכוכב זה מסכן אותנו.
להשוואה, לפני 948 שנים, התפוצץ כוכב מאסיבי בקבוצת סרטן במרחק של 6000 שנות אור מכאן. למשך מספר ימים הוא היה הכוכב הבהיר ביותר בשמיים, נראה ביום למשך מספר שבועות ולא גרם לשום נזק. בכל מקרה, בריחה מכאן לא תועיל, שכן גם אם נצא היום, לא נספיק להתרחק הרבה עד לפיצוץ...
אני אישית מקווה, שההתפוצצות תקרה עוד בימינו. רק חבל שיראו את זה רק מהחלק הדרומי של כדה"א.
כמה מילים על Eta Carinae 69913
כלומר, אתה מקווה שזה קרה לפני 8000 שנה, בערך, כדי שנוכל לראות את התוצאות. הרי אם הוא יתפוצץ היום, רק בעוד 8000 שנה יראו את זה...
כמה מילים על Eta Carinae 70002
בדיוק.
שאלה 70032
אני רק רוצה לשאול אם אני זוכר נכון את עיקרי תורת פרופ' דר, ולפיה גם אם יתפוצץ הכוכב (במהרה בימינו) - ונשאיר בצד את פופק שאולי צחק (אני הינהנתי בהסכמה עגומה) - הסכנה אינה מרובה מכיוון שאין סימטריה ראדיאלית לתוצרי הפיצוץ, וצריך להיות ביש מזל במיוחד כדי להיקלע לקרן הקרינה.

אם כן, אולי זה ההסבר לכך שהתפוצצותו של אותו כוכב מאסיבי לא כילתה את החיים כאן.
שאלה 70110
קיימת תאוריה, (אני לא בטוח, שפרופ' דר הוא הראשון להעלות אותה) שבזמן סופר נובה נפלטת קרינת גמא בעוצמות מטורפות לחלוטין במקביל לציר הסיבוב של הכוכב. אם מישהו נמצא על ציר הסיבוב של Eta Carinae, יתכן שזה הזמן הנכון לעבור דירה, אם כי דרושה טכנולוגיה יותר מוצלחת ממה שיש לנו על מנת למצוא מקום חדש ולעבור אליו.
בכל מקרה, מהתמונה הזאת:
ניתן לראות בברור, שאנחנו לא נמצאים על הציר הנ"ל.
הסבר לתמונה: לפני כ160 שנה הכוכב איבד את המעטפת החיצונית שלו, שהפכה לשני כדורי גז ענקיים אותם ניתן לראות בתמונה. הכוכב הוא הנקודה הלבנה בנקודת החיבור של שני כדורי הגז. המערכת סימטרית ביחס לציר הסיבוב של הכוכב, כלומר ציר הסיבוב הולך ממרכז כדור אחד דרך הכוכב אל מרכז הכדור השני. מכאן ברור, שאנחנו לא על הציר הזה.
עוד גורם אפשרי לסוף העולם 69365
יש לי שאלה.
מדוע לדעתך שימור קיומו של המין האנושי במקרה של השמדת כדור הארץ הוא כל כך חשוב?
יש אנשים בעולם שטוב להם, הם יפים, הם בריאים הם מקבלים את הבחורות השוות ומשאירים לנו שאריות, הם עוברים גיבושי טייס וקומנדו ובסוף הם גם יזכו לחיות אחרי שכל העולם יחרב כי נאסא תפתח עבורם מעבורת חלל מיוחדת שתיקח אותם לכוכב אחר כדי להבטיח את קיום המין האנושי. אנחנו, המכוערים וחסרי הכשרונות נישאר כאן למות.
ואני אומר שילך לעזזל המין האנושי. אין משמעות לקיומו אם הוא לא כולל אותי או את הצאצאים שלי.
המשאבים שיוצאו על פיתוח כלי רכב שיעביר את צאצאיו של יונתן וולף (הוא יפה, הוא טייס והוא התחתן עם החברה שלי, הבן זונה) לכוכב אחר באים על חשבון המשאבים שיוקצו למציאת פתרון שיציל את צאצאי המטאפוריים (שמין הסתם יהיו מכוערים וחסרי כשרון כמו אביהם הקדמון) וזה בעייתי מאוד, לפחות מבחינתי (לא מבחינת יונתן וולף ימח שמו).
עוד גורם אפשרי לסוף העולם 69366
לחברה (לשעבר) שלך קראו תרצה או שושנה?
קראו לה איזדרכת. 69369
יש לי משיכה בלתי מוסברת לנשים ג'ינג'יות עם שמות של עצים.
קראו לה איזדרכת. 69372
במדריך ''בזק'' יש שני יונתן וולף, אחד נשוי לתרצה והשני לשושנה.
אולי זה מספר חסוי (בגלל פופק)? 69376
אפשרת שניה: איזדרכת לא היתה ולא נבראה אלא משל היתה. השאלה היא רק: משל למה?
קראו לה איזדרכת. 69378
יש להם מספר חסוי מסיבות מובנות.
עוד גורם אפשרי לסוף העולם 69915
אתה אולי צחקת, אבל אני הנהנתי בהסכמה עגומה.
עוד גורם אפשרי לסוף העולם 69960
אתה אולי הנהנת בהסכמה עגומה, אבל אני צחקתי.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים