חידה לכבוד ה-‏4 ביולי 693630
מלחין צעיר, איש שמאל ללא שייכות פוליטית, יהודי ללא אמונה, הומוסקסואל לא בריש גלי ולא בסתר, יצא לחפש את המוסיקה ה-אמריקאית, מצא אותה רק כשנדד אלפי קילומטרים מארצו, וחיבר צליל פטריוטי-אמריקאי יחודי.
חידה לכבוד ה-‏4 ביולי 693637
מקפיץ החידה.
חידה לכבוד ה-‏4 ביולי 693643
והיא קופצת כמו דגים, בימי קיץ אלה.
חידה לכבוד ה-‏4 ביולי 693644
זה לאו דווקא כך
חידה לכבוד ה-‏4 ביולי 693645
זה לא רמז לפיתרון, נכון?
חידה לכבוד ה-‏4 ביולי 693651
חידה לכבוד ה-‏4 ביולי 693652
לא אליו התכוונתי.

נכון שזה השם הראשון שעולה בראש, אלא שעד כמה שאני יודע גרשווין לא היה הומו‏1 ואני לא יודע שום דבר על נטיותיו הפוליטיות או האמוניות. גרשווין דווקא שילב בפורגי ובס אלמנטים של חזנות.

אם כבר גרשווין אז חשבתי שיענו אירווין (ישראל) ברלין שחיבר שנים מההימנונים הכי אמריקאים שיש, God Bless America (בביצוע של ברלין) ואת White Christmas שבסרט המקורי שרו בינג קרוסבי ודני קיי (קמינסקי).

1 אולי השיר שלו זה הכי קרוב ל"עליזים"?
חידה לכבוד ה-‏4 ביולי 693653
הבהרה: התשובה היא לא ברלין.
חידה לכבוד ה-‏4 ביולי 693674
אם לא גרשווין ולא ברלין, הבא במצעד המלחינים היהודים הוא ברנשטיין. לפי ויקי העברית הוא היה ביסקסואל, לפי האנגלית הומו אך נשוי באושר. צליל יחודי בלי ספק, פטריוטי? להיטו הגדול ביותר הוא I wanna be in America (אמביוולנטי מאוד; אבל המילים הן ממילא לא שלו, אלא של זונדהיים). מן הסתם הוא ננד אלפי קילומטרים כדי לנצח בישראל ובוינה, אבל זה לא חיבור מאוד חזק לשאלה שלך.
חידה לכבוד ה-‏4 ביולי 693679
ברנשטיין עונה לפחות על מלחין יהודי הומוסקסואל, וכנראה גם על נטיה פוליטית, אם כי לא בצורה ברורה כמו נשוא החידה. אני חושב שגם יהדותו של ברנשטיין היתה יותר מופגנת, במיוחד במוזיקה שלו (תהילים).

להגיע למי שאני מכוון צריך ללכת כעשור לפני פירסומו של ברנשטיין. עוד רמז זה שמי שזכה להוקרה והכרה גדולה על מוזיקה שמבטאת את הרוח האמריקאית הוקע אח''כ כבוגד.
חידה לכבוד ה-‏4 ביולי 693734
נראה לי שמתאים רמז אחרון לפני פתרון.

בשנה האחרונה לערך נפרדנו בצער משני מוזיקאים שפירסמו יחד (בשלישיה) שנים מיצירותיו האמריקאיות תרתי משמע בציבור היותר צעיר.
חידה לכבוד ה-‏4 ביולי 693737
הרמז הקודם אמור היה להספיק (אם איני טועה).

מכיר רק קטע של דקה שלו שמופיע בהרבה סרטים, למשל 2001.
חידה לכבוד ה-‏4 ביולי 693739
מה הקטע?
חידה לכבוד ה-‏4 ביולי 693740
תרועה לאדם הפשוט.

לא שהכרתי מראש את התשובה אבל בירור הפרטים בויקיפדיה עם הרמזים שלך לא מותירים הרבה מקום לספק.
חידה לכבוד ה-‏4 ביולי 693742
בהמשך קטע ארוך יותר של "התרועה" שחותכים את הדקה הראשונה שלו.

לפי מה שראיתי ביוטיוב הקטע השלם הוא 10 דקות בערך, בעיקרון 10 הדקות הן וריאציות של הקטע ההתחלתי.

חידה לכבוד ה-‏4 ביולי - אהרון קופלנד 693750
יפה, פתרת.

מסקרנות, איך הרמז על הוקעתו "כבוגד" עזר לך?

כמלחין צעיר אהרון קופלנד נסע לבי"ס אמריקאי למוזיקה בפריז ורק שם התחיל להקשיב ברצינות לג'אז והחליט שזה הצליל האמריקאי אותו הוא חיפש. בשנות השפל הגדול ומאמצי השיקום של רוזוולט (ניו-דיל) שמימן אמנים ואת האומנויות, קופלנד היה חלק מהתרבות השמאלנית ששלטה אז, שיוויון, זכויות אזרחיות ועובדים, וסיסמאות כמו "קומוניזם זה אמריקאיות של המאה ה-‏20", והרעיון שהאדם הפשוט יציל את אמריקה, הפטריוטיזם האותנטי.

בזמן מלחמת העולם השניה, בעקבות הכרזתו של סגן הנשיא שהמאה ה-‏20 היא המאה של האדם הפשוט, המנצח של תזמורת סינסנטי ביקש ממלחנינים תרועת חצוצרה לכבוד החיילים והמלחמה לחופש. את "תרועה לאדם הפשוט" שקופלנד חיבר ממשיכים לבצע עד היום.

קופלנד היה מלחין פופולרי ומוכר ביותר בזמנו, וחיבר פסקולים לסרטים והלחין יצירות אמריקאיות רבות כמו "רודיאו", או "אביב באלפאצ'ים" (עם הקדמה מרגשת על שנותיו האחרונות של קופלנד חולה האלצהיימר).

אניל לא מוזיקאי אבל בתוכנית על המוסיקה של קופלנד ששמעתי ניתחו את המבנה של האקורדים שהוא פיתח, שמבוססים רובם על שני תווים כך שהצליל נשמע מאד רחב, פשוט, ומעט א-טונלי, מה שכנראה מסמל את הרוח האמרקאית, לפחות לזמנו של קופלנד.

קופלנד הואשם ע"י מקארתי ורוי כהן‏1 בחתרנות אנטי-אמריקאית והוכנס לרשימה השחורה של אומנים אסורים.

אמרסון לייק ופאלמר ביצעו את "התרועה" וגם את "הואו-דאון" מתוך הבלט "רודיאו".

1 לימים עורך דינו של אחד, דונאלד טראמפ.
חידה לכבוד ה-‏4 ביולי - אהרון קופלנד 693751
קיצר - כל החידה הייתה בשביל ה'אחד' שמישהו ייצג אותו פעם.

כצפוי. גש לסוף הרשימה שם תבין מה רצה המשורר באמת לשיר.
חידה לכבוד ה-‏4 ביולי - אהרון קופלנד 693752
אתה לא צריך לדחוף מחדש כל פעם את האיוולת המרושעת שלך.
חידה לכבוד ה-‏4 ביולי - אהרון קופלנד 693753
לא נכון, הוא כן.
חידה לכבוד ה-‏4 ביולי - אהרון קופלנד 693754
מה נסגר. כן צריך או לא צריך?
חידה לכבוד ה-‏4 ביולי - אהרון קופלנד 693756
לא יודע אם נסגר שצריך, אבל אני מרגיש שצריך שנסגר.
חידה לכבוד ה-‏4 ביולי - אהרון קופלנד 693760
נראה לי שאריק התכוון שאתה צריך.
חידה לכבוד ה-‏4 ביולי - אהרון קופלנד 693810
אגב ההואו-דאון, אני "גדלתי" על הביצוע של אמרסון (נדמה לי שפלמר ולייק עושים שם מעט מאוד וכלום, בהתאמה). זו לא אחת מיצירות המופת שלהם, אבל קטע מאוד מאוד כיפי. זמן רב הסתקרנתי לשמוע את המקור התזמורתי (בימים ההם אין אינטרנט בישראל), וככשמעתי - הייתי קצת מאוכזב. הצלילים היו מעניינים, ו"צהלת הסוסים" התגלתה (אצל אמרסון האפקט הולך לאיבוד) אבל בהשוואה למקלדות של אמרסון, התזמורת נשמעת כבדה. אני מניח שקופלנד שאף שזה יהיה קליל וכיפי; אני מדמיין שאילו הוא היה יכול לשמוע את אמרסון, הוא היה מאשר.
חידה לכבוד ה-‏4 ביולי - אהרון קופלנד 711951
הנה המקור של קופלנד (והנה הקלטה לא טובה, אבל למרבה הכיף היא מבוצעת באולם ע"ש אמרסון (אחר)), והעיבוד של אמרסון ופאלמר. עכשיו גיליתי להפתעתי שכשהאחרון יצא, קופלנד עדיין לא היה בן 72, חי ובועט.

למעשה הוא עדיין חי ובעט חמש שנים אחר כך, כש-ELP עיבדו את תרועה לאדם הפשוט שלו, והוא נדרש לאשר את ההוצאה לאור. לפי Fanfare for the Common Man (Emerson, Lake %26 Palmer song)#Reactions From Aaron Copland [Wikipedia] קופלנד חיבב את העיבוד הזה, בהסתייגויות, ואישר. גם המקור וגם העיבוד הרבה יותר מפורסמים מ-Hoedown (העיבוד היה אות התוכנית "קצת אחרת"!), אבל לטעמי הרבה פחות מעניינים ממנו. ניכר גם שזה כבר השלב הפוסט-יצירתי של ELP, כך שאני עדיין סקרן מה קופלנד חשב על Hoedown, ואם בכלל שמע אותו. (אותו הוא לא נדרש לאשר?)

הגעתי לכל זה אחרי האזנות לעיבוד של ELP לטוקטה של חינסטרה. כתשובה לאכזבה של יובל מהפשטנות המקצבית של אמרסון בעיבוד לברובק (תגובה 675203), כאן המקצב מתוחכם מאוד. אצל חינסטרה, למיטב שמיעתי, כמעט הכל בשש שמיניות, עם מדי פעם תיבה בחמש שמיניות או רצף של 16 או 17 שתימעשריות. פחחח, איזה מיטב שמיעתי, הצצתי בתווים; בכל אופן, גם בשש שמיניות החלוקה משתנה לעתים קרובות. מכיוון שאין תווים לגרסה של אמרסון ופלמר, זה קילומטרים מעל יכולתי לדעת אם הם רק שמרו על ההתחכמויות של חינסטרה או הוסיפו משל עצמם.

גם כאן, מבחינת הצליל הכולל, אני חושב שזה עיבוד נהדר, ולהרגשתי אמרסון ופאלמר הצליחו להגשים את השאיפות הצליליות של חינסטרה יותר טוב מהמקור. אם ב-Hoedown ההצלחה היתה בלהקליל את היצירה, כאן ההצלחה היא לעשות אותה כבדה ופראית יותר. חינסטרה היה חי ובן 57 כשזה יצא (למעשה הוא חיבר את היצירה רק 12 שנה קודם), ולצערי גם כאן אני לא מוצא מה הוא חשב.
חידה לכבוד ה-‏4 ביולי - אהרון קופלנד 712346
לא הייתי צריך ללכת רחוק כדי למצוא מה היתה דעתו של חינסטרה על העיבוד של אמרסון ופלמר. Brain_Salad_Surgery [Wikipedia] מצטט מזכרונותיו של אמרסון. החבר'ה גילו כמעט באיחור שהם צריכים את אישורו להוצאת הקטע. (מה שמחזק את תהייתי מה היה עם אישורו של קופלנד ל-Hoedown, שנתיים קודם. השערה: שנתיים קודם הם עדיין עבדו עם חברת תקליטים גדולה, שטיפלה בזה בלי לערב אותם. לכבוד Brain Salad Surgery השלושה הקימו חברת תקליטים קטנה משל עצמם, והיו צריכים לגלות את כל הניג'וסים האלה). החברה שטיפלה בזכויות עבור חינסטרה אמרה להם שבעיקרון הוא לא מרשה עיבודים, אבל שהם מוזמנים לדבר איתו ישירות. אמרסון טס לז'נווה, בא לחינסטרה, והשמיע לו את ההקלטה. אחרי כמה שניות חינסטרה צעק "שטני!" ו"נורא!". אמרסון חשב בהתחלה שזה "לא", אבל זה היה "כן" נלהב.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים