ש''ש 69373
גלית/עפרונית יקרה,
ראשית, ח"ח על המאמר.
שנית, השמטת תנועה חשובה אחת: קבוצות הבחירה (של בני הקיבוצים). בתי הקטנה (20) עשתה ש"ש בפנימיה באזור הצפון, וכעת משרתת כמורה חיילת בעיירת פיתוח צפונית. היא גם לומדת רוסית ואמהרית כדי לתקשר טוב יותר עם הילדים שהיא מטפלת בהם. בשנה הבאה היא תתאחד שוב עם הקומונה שלה והם יקימו קיבוץ עירוני בעיירת פיתוח כלשהי.

לא לשכוח את קבוצות הבחירה! חשוב!
קבוצות הבחירה. 69682
תנועת קבוצות הבחירה שייכת כרגע למחנות העולים.
השינשינים הנוכחיים עושים את שירותם בפנימיות בכפר גלים ובהדסה נעורים. מלבד ההדרכה בפנימיות, הם גם מדריכים קבוצות נוער (ט' עד י"ב) במספר אזורים ברחבי הארץ בשיתוף עם מדריכים בוגרים (במהלך השירות הצבאי או אחריו).

זוהי תנועה קטנה ביותר (אני מעריך את מספר הכניכים שהגיעו לכנס התנועתי האחרון בפסח בפחות ממאתיים, זו הערכה בלבד...) עם 2-4 קבוצות בכל שיכבת גיל.
קבוצות הבחירה- 69720
אם אני לא טועה, זו תנועה שקיימת רק במסגרת של שנות שירות. יכול להיות שאני טועה- אבל גם אליי הם פנו פעם. לדעתי לא מדובר בתנועת נוער, ולכן גם המספרים אצלה שונים.
קבוצות הבחירה- 69739
גלית יקרה,
להערכתי את טועה קלות. קבוצות הבחירה פועלות במסגרת שנות התיכון, בעיקר בסמינרים מרוכזים של סופי שבוע. בכל פעם בקיבוץ אחר בארץ התורם את האירוח. לאחר שנת השירות הם מתגייסים לנח''ל, הבנים קודם, כמובן. לאחר הפרשת האחוזים המפורסמים, הבנות הן מורות חיילות והבנים כמובן קרביים למעט אלה שהם כ''ל.

לאחר שרות של שנה כמורה חיילת (ומדריכב במתנ''ס אחה''צ) והעברת סמינרים ברוב סופי השבוע, הבנות תתאחדנה עם הבנים של הקומונה וכאמור הם יקימו קיבוץ עירוני בעיירת פיתוח במטרה לשרת את הקהילה. לפי ההתלהבות הנוכחית, הם בהחלט לא מתכוונים להפסיק לאחר השרות הצבאי.

עולם ישן עדי יסוד נחריבה וכו'. עוד לא פסו ועוד יותר וכו'.
די לחורבן. 69773
לא הכל צריך להרוס.
:-)
הרחבה לקב''ח 128278
רק קצת הרחבה: התנועה עובדת עם נוער מכיתות ט-י"ב, ולאחר מכן ניתנת האפשרות להמשיך לש"ש. לאחר הש"ש ישנו גרעין הנח"ל, כאשר בשנתו השניה יש "פרק משימה", בו הקבוצה חוזרת להדריך בתנועה, ולהתנדב בקהילות בהן הגרעין אמור להמשיך לחיות לאחר השירות. השאיפה היא לחיים משותפים של הבוצה לאחר השירות, כאשר ה מתפקדים קודם כל כגוף אינדיוידואלי שמנסה לחיות בצורה שונה, ולאחר מכן בתרומה לסביבה בה הוא חיי ותוך כדי פעולה במקביל לתנועת הנוער, אם בהדרכה ואם בתכנון פעלויות או הנהלת התנועה.

הקבוצות בתיכון הן איזוריות-שכבתיות (למשל י עמק יזרעאל וכו'), והן נפגשות אחת לחודש במפגש סופ"ש, בו מתקיימות פעולות בנושאים שונים. כיתות י-י"ב גם מתנדבות אחת לשבוע במרכזים שונים באזור מגוריהם. קבוצות עמק יזרעאל למשל, מתנדבות במרכזים שונים במגדל העמק, כגון בית השוקו, או בשיעורי עזר של אחר הצהרים.
מעבר לכך יש גם כנסים שונים, שכבתיים או כלל תנועתיים בחופשים, בהם גמכן מריצים פעולות על נושאים נבחרים. ההדרכה של הקבוצות בנויה בדכ מצמד של שש ומדריך בוגר, לפעמים 2 שש, ולשיכבת י"ב 2 מדריכים בוגרים, כאשר הקבוצה מכוונת לקראת שנת שירות.
מעבר לפעילות השנתית, ישנו גם ה"פרוייקט", שהוא התנדבות של שבוע במקומות שונים, בין אם במרכזים קהילתיים ובין אם בקיבוצים, בהן חייה הקבוצה למשך שבוע באותו זמן. זוהי הזדמנוךת גם לתרום באופן אינטנסיבי, ותוך כדי לעבוד על גיבוש הקבוצה. הפרוייקט גם מהווה מיני-מיני סימולציה של חיי הקומונה שלאחר מכן.

שנת השירות כיום מתנהלת בשלושה איזורים- פנמיית כפר-גלים, פנמיית הדסה נעורים, וכמו כן, ישנה קומונה אחת אשר חייה במגדל העמק ותורמת שם לקהילה במקביל לקבוצות הבוגרות.

הקבוצות הבוגרות בתנועה חיות בעיקר במגדל העמק, שם הן מריצות תוכניות שונות לשיפור איכות החיים ולחיזוק הקהילה בעיר (למשל, סמינרים שונים שמריצים חברי התנועה לבתי הספר, בית הקהילה/בית שוקו בשכונת נוף העמק, אשר נועד לחיזוק הקהילה במקום, וגם לספק פעילות לילדי השכונה ועוד פעילויות רבות ושונות).

לעוד פרטים, ניתן לגשת לכתובת
בה תוכלו למצוא יותר פרטים על חיי הקומונה של הקבוצות הבוגרות.
קבוצות הבחירה- 69945
זו תנועת נוער שפעילה בכיתות ט-י''ב. הפעילויות הן, כפי שריקי צייינה, בסימנרים מרוכזים בסופי שבוע וחופשים (במסגרת קבוצתית, שכבתית או תנועתית...)
כמו כן, החל מכיתה י', יש מפגשים שבועיים הכוללים עזרה לילדים בשכונות מצוקה...

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים