טלפון נייד 693732
גיא רולניק ממשיך לכתוב בנושא. הפעם הוא כותב איך לדעתו ניתן לשבור את אוסף המונופולים השונים: לאפשר למשתמשים לעבור בצורה חופשית בין שירותים שונים. היום מעבר בין ספקיות סלולריות בישראל הוא פשוט. מעבר בין ספקיות דואר אלקטרוני פשוט פחות: השירות עצמו סטנדרטי, אבל צריך לשנות כתובת. גם מנוע חיפוש הוא שירות סטנדרטי. לעומת זאת הרשת של פייסבוק היא גן סגור ורחוקה מאוד מסטנדרטיות. גם גוגל כוללת אוסף גדול של שירותים משל עצמה.
טלפון נייד 693733
כן, בעניין כתובת הדואר-
כתובת הדואר לצורך הזיהוי שלי באייל היא כתובת שלא פעילה כבר שנים רבות. איך אפשר לשנות את כתובת הזיהוי שלי?

ואנקדוטה נוספת- מצאתי באחת המגירות את ההזמנה לחתונה שלי וכתובת המייל שלי שם הייתה ב ibm.net . שכחתי שיבמ היתה ספקית כשהמודמים עוד צרצרו.
טלפון נייד 693736
אני חושש שהפתרון שרולניק מציע לא ריאלי כי אף גוף לא יפתח מערך לניהול זהויות ונתונים על חשבונו ויותר מכך- אף תאגיד לא יוותר על בסיסי הנתונים שמהווים את מקור ההכנסות.
רק הגבלות וקנסות כבדים מצד הרגלוטור יכולים לרסן תאגיד שמצוי בכל בית מערבי. הרגולטור הממוצע חושש, זהיר (לעיתים משוחד) ולא רואה תועלת בהתעסקות עם תחומים חדשניים שמפריעים רק לקומץ משוגעים.
להערכתי הגענו למצב הנוכחי בגלל שירותי הביון שמשתיקים את הרגולטור ומשחררים חבל לתאגידים (יכול להיות שבצדק*).

לא רק השושואיסטים אשמים. בחברה מתוקנת, כלבי השמירה אמורים היו לנבוח יום ולילה מפני הסכנה שבתאגידי האינטרנט. אם הציבור היה מבין את גודל המחדל לרגולטור היתה סיבה טובה לסכן את עתידו.
כלב השמירה כמו הפוליטיקאי הממוצע מבין היטב היכן מרוחה החמאה ולהערכתי רק שערורייה קולוסאלית תנתק את הקשר הגורדי ותגרום לאנשים להתחיל להתעניין ולחשוב.

* עד כמה המידע הציל, מגן מסייע וכו' גם הרגולטור שמסתפק ב"סמוך עלינו" סמכותי, לא יודע.
טלפון נייד 693743
אבל לא צריך ללכת כל כך רחוק. אפשר ללכת עד הדואר האלקטרוני.

כשכל כך הרבה מהאינטרנט מרוכז אצל פייסבוק וגוגל, לרגולטורים נוח להתעסק איתם (בניסוחו של רזי ברקאי: יש אחראי על האינטרנט. אפשר לדרוש מגוגל למחוק מידע מתוצאות החיפוש ובכך להעלים אותו מהאינטרנט). אבל אני הקטן לא מרוצה מהמצב.
טלפון נייד 693747
הדואר האלקטרוני בגוגל משמש כמפתח לשאר השירותים.
אפשר לאמת משתמש ע"י הנייד או כ.אשראי רק שלא בטוח מה גרוע יותר.

ששון היה אומר: רק בכוח, תאגידים לא מבינים רמזים.
טלפון נייד 693738
נראה לי שאפשר להקים ולקיים בתקציב לא גבוה זיהוי דואר אלקטרוני אוניברסלי. המימון על ידי כל הממשלות שירצו בכך, אם ירצו,

השיטה (העקרונית): שולחים שאילתא לבסיס הנתונים עם כתובת דואר אוניברסלית של משתמש שרשום בשירות ומקבלים בתור תשובה (למשל) שלוש כתובות דואר אקטואליות של בעל הכתובת האוניברסלית.
טלפון נייד 693744
יכול להיות שעלית על רעיון לא רע לסטארטאפ. הוא אוסף כתובות ישנות (דוגמת ibm.net של אריק) ממי שמעוניין ומחזיר לפונים את הכתובת העדכנית. מחיר הפיתוח והאחזקה נמוך ונראה לי שיהיה ביקוש לא מבוטל. אני, למשל, הייתי רושם שם כתובות ישנות של מקומות עבודה שלי בעבר, לפני שפתחתי את חשבון גימייל שלי.
טלפון שבור 693745
במחשבה שניה זה אולי רעיון לא רע ליזם, אבל הוא די בעייתי לציבור, כי מי שלא ממהר להירשם שם עלול לגרום לדואר ישן שלו להגיע לידיים של מישהו אחר שיודע את הכתובת, למשל בזכות קשרי עבר, ויירשם בשמו. עבור היזם האפשרות הזאת דווקא מצוינת, כי בגללה יהיה כדאי לרוץ ולהירשם שם במהירות.

(פרסום אפשרי: אולי אתה כבר לא זוכר לאילו אתרים נרשמת בעבר הרחוק, אבל אם אתה לא רוצה שהדואר מ hotsluts.com יגיע לאישתך, הירשם אצלנו עם כתובת מעודכנת שלך לפני שהיא עושה זאת עם הכתובת שלה...)
טלפון שבור 693746
זה שדרוג משמעותי ליוזמה העסקית מתגובה 224538
טלפון שבור 693748
אחת ולתמיד.
-אתה זוכר או מחפש ואיך בכלל אתה מוצא?
טלפון שבור 693749
גם וגם.
השרשור שקישרתי אליו הוא בעל איכויות פיליטוניות לא מבוטלות וככזה זכה למעמד ומדי פעם לאיזכורים חוזרים באייל, אחד מהם רק לפני מספר שבועות, אני חושב.
כדי למצוא אותו השתמשתי במלה די מיוחדת שזכרתי מתוכו - רופיות. בחיפוש אפילו ללא שם משתמש יש רק 13 תגובות המכילות את המלה רופיות באייל בכל הזמנים וקל למצוא את הנכונות, שהן אמנם במורד השרשור המבוקש אבל לעלות במעלה השרשור לתגובה האייקונית זה רק שתי לחיצות עכבר.
טלפון שבור 693755
תבוא ברכה על ראשך.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים