חידה בהשראת עִנְיְנֵי דְּיוֹמָא 694355
בעקבות הטיק האחרון של האישה המכונה "שרת התרבות", מירי רגב, שיצאה נגד הסרט "פוקסטרוט" "המבאיש" לטעמה, "את שמו הטוב של צה"ל" (למרות שלא ראתה אותו).

אישה דעתנית, קיצונית בדעותיה שהשפעתן ניכרת, שחקן שהתמחה בגילום גברים שבגברים אך התחמק מלממש גבריות הלכה למעשה, שחקן אחר שדמויותיו הקרינו איפוק, ואחרים.

הם ייסדו עמותה לשמירת ערכי האומה, לבער בוגדים ולהלחם בהשחתת הנאמנות למדינה. לימים השחקן המאופק גילם גיבור עם מסר חתרני מוסווה נגד אותם ערכים של העמותה.
חידה בהשראת עִנְיְנֵי דְּיוֹמָא 694363
לא ברור לי מיהם הגברים, אבל האם האישה היא עליזה (בע')?
חידה בהשראת עִנְיְנֵי דְּיוֹמָא 694364
אם אני מבין למה אתה מתכוון אז כן.
חידה בהשראת עִנְיְנֵי דְּיוֹמָא 694391
ואם אני מבין נכון, אז זה בערך הזמן המתאים להתייחס לגבר המאופק. אבל הראשון לא מוכר לי.
חידה בהשראת עִנְיְנֵי דְּיוֹמָא 694394
הדמויות אותן גילם מתוארות כמאופקות. תתחיל עם הסרט שבחידה.

לגבי הראשון, רמז אפשרי זה הנח''ל ומשמר הגבול.
חידה בהשראת עִנְיְנֵי דְּיוֹמָא 694430
התכוונתי לסרט. למיטב הבנתי הוא קשור לענייני השעה.
חידה בהשראת עִנְיְנֵי דְּיוֹמָא 694432
שוב אומר, אם אני מבין למה אתה מתכוון אז כן.

ולשני נתנתי רמז.
חידה בהשראת עִנְיְנֵי דְּיוֹמָא 694453
לא ברור לי אם הבנתי. די סביר להגיד על מי שהיה רוברט שהוא לא מימש את הגבריות. אבל נראה לי שהפועל ״התחמק״ אינו תיאור מתאים. ולא הבנתי את הקשר לנח״ל ולמשמר הגבול.
חידה בהשראת עִנְיְנֵי דְּיוֹמָא 694454
לשני החילות האלה יש משהו קטן משותף.

נברר את עניין הפועל להתחמק כשנגיע לשלב הקונקרטי.
חידה בהשראת עִנְיְנֵי דְּיוֹמָא 694459
המשותף לשניהם הוא הכומתות הירוקות?
חידה בהשראת עִנְיְנֵי דְּיוֹמָא 694462
כן.

נראה שיחד עם הניחושים הקודמים אתה יכול עכשיו לחבר את הנקודות.
הכל חוזר כמו חלום 694464
אני לא מכיר יותר מדי שחקנים, אבל מכיר קצת היסטוריה. לכן החלק של העמותה לשמירת ערכי האומה נראה היה מוכר. די מהר (דרך הערך הוויקיפדי של אחד המשתתפים) הגעתי לשמה: Motion Picture Alliance for the Preservation of American Ideals [Wikipedia]. עמותה שייסדו אנשים בולטים בהוליווד לקידום האידאליים הפטריוטיים ונגד הצד השמאלי. מכאן זה כבר היה סיפור פשוט של בדיקת רשימת המשתתפים.

הגברת נראתה לי כמו ע. ראנד (עליזה רוזנבאום במקור. בואריאציה עברית). הגיבור עם המסר החתרני נראה לי כמו הגיבור של ‚בצהרי היום’ (השתדלתי לכתוב הודעות בשעות מתאימות. ומסתבר שהשחקן הוא גארי קופר). והגבר שבגברים: לא נשארו הרבה אפשרויות, ומסתבר שזה מאריון מיטשל מוריסון שנקרא בחודשיו הראשונים מאריון רוברט מוריסון ומוכר יותר בשם הבמה ג'ון ויין. הוא הופיע על המסך פעמים רבות כחייל (בין השאר גם בסרט שגם הפיק, ‚הכומתות הירוקות’) אך לא גויס לשרות הדוד סאם במלחמת העולם השנייה.
הכל חוזר כמו חלום 694503
תשובה מלאה.

לעניין השירות הצבאי של ג'ון ויין. הוא לא עשה מאמצים גדולים להתגייס. אמנם הוא היה בן 30+ אבל כוכבים אחרים בגילו כן התגייסו. הוא השיג מהצבא דחיה בגלל צרכיה הכלכליים של משפחתו ולאחר מכן דחיה בחיוני לצרכים הלאומיים.

בנושא המסר החתרני של בצהרי היום. גארי קופר, כאמור חבר בוועד תעשיית הסרטים למלחמה באיום הקומוניסטי, היה כוכב הסרט. התסריט נכתב ע"י סנטלי קרמר וקארל פורמן. פורמן היה בצעירותו חבר הפמפלגה הקומוניסטית האמריאית ונקרא לחקירה בפני וועדת מקארתי, שחקרה מעשים אנטי-אמריקאיים (הבהלה האדומה). פורמן סרב להלשין על אחרים ונכנס לרשימה השחורה שאסרה על העסקתו. "בצהרי היום" נחשב לאלגוריה נגד וועדת מקרתי, וג'ון ויין אמר שזה הסרט הכי אנטי-אמריקאי שראה בחייו. קופר, הגיבור הבודד ניצב מול פורעי החוק, כשאנשי העיירה פרנסיה והכנסיה לא תומכים בו.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים