עוד חידה הסטורית (קרובים ורחוקים) 694596
היו''ר יצא חומוס.
עוד חידה הסטורית (קרובים ורחוקים) 694613
החומוס לא גירה מספיק את התאבון לחידה?
עוד חידה הסטורית (קרובים ורחוקים) 694767
נסיון אחרון.
הרמז נמצא בתגובה הישנה הזו.
עוד חידה הסטורית (קרובים ורחוקים) 694770
פירוש השם קיקרו (או ציצרו) הוא חמצה. כלומר מהנואם הדגול (והמדינאי המוצלח קצת פחות) עושים חומוס. את שפרינקק או כל יושב ראש אחר (ובפרט סינטרה) לא הצלחתי לקשר. האם התכוונת לאנקדוטה המקושרת?
עוד חידה הסטורית (קרובים ורחוקים) 694776
לאחד מאבותיו של קיקרו היתה שומה על השפה בצורת גרגיר חומוס ומשם הכינוי.

קישרתי לתגובה ההיא כי היא חיברה בין יו''ר הכנסת לקיקרו.
קיקרו ציצרו 702059
אי מקשיב לפודקאסט על ההיסטוריה של השפה האנגלית. חוקי גרים מתארים שינויים בהברות בשפות הגרמאניות שלהן שייכת האנגלית. אחד מהחוקים הוא המעבר מהצליל ק' לצליל ה', כמו למשל במילה 100 hundred, שבמקור בשפה הפרוטו אינדו-אירפואית היתה "קנטום".

מסתבר שבשלב מסוים בהיסטוריה היה פיצול לשוני. האוכלוסיה שנדדה מערבה לאירופה מאזור צפון הים השחור וערבות אוקראינה התפצלה, אולי בגלל מחסום רכס הקארפטים, לכאלה שעברו דרומה לכיוון יוון ואיטליה ומשם לאזורי מערב אירופה, וכאלה שנדדו צפונה לכיוון האזורים הסלאביים.

הפיצול הזה גם התבטא בפיצול לשוני למשפחות של שפות הנקראות "קנטום" (למרות שזה נכתב עם C) ושפות הנקראות סאטם, לפי ההגייה של האות C (ק' או ס' בהתאמה).

האם ה יכול להסביר במה את הוויכוח ציצרו קיקרו?
קיקרו ציצרו 703047
החלק הראשון של הפודקאסט הזה (לפני שהוא הבין שזה עסק רווחי, והוריד מהירות לקצב בלתי-נסבל, עם הרבה יותר "הסטוריה של אנגליה" מ"הסטוריה של השפה האנגלית") התבסס על הספר The Horse, the Wheel, and Language. ספר מתסכל לעתים (אלא אם אתה חובב ארכאולוגיה מושבע) אבל מרתק מאוד לפרקים.
קיקרו ציצרו 703064
הוא הציג מתודולוגיה מענינת של מחקר הסטורי. על סמך רקונסקרוציה‏1 של השפה בחיבור לארכיאולוגיה בונים תמונה פרה-היסטורית מרשימה.

1 סתם בדיחה - וודי אלן סיפר שאחרי שאישתו עזבה אותו הוא מצא חתיכת ציפורן של על הספה. הוא לקח את זה למוזיאון הטבע ושם הצליחו לבנות מהציפורן דינוזאור.
האבולוציה של ''מאה'' בשפות הינדו-אירופאיות 703184
נתקלתי בזה עם דיאגרמה יפה שמתארת את המסע של המילה.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים