עוד חוזר הניגון 695354
ירין קימור העביר אתמול בדיוק את אותה הרצאה במקום העבודה של בתי.
עוד חוזר הניגון 695355
אחרי 16 שנה? כבוד! רוב להקות הרוק לא מחזיקות מעמד כדי להופיע אחרי כל כך הרבה שנים.
אחרי שקראתי את המאמר, אגב (אולי בשנית, מי זוכר), עלתה בי התהייה הבאה:
אתה טוען שהרצאות ה"חשיבה היצירתית הפופולריות הללו מהוות בעיקר בידור לעובדים, ולא באמת נותנות תפוקה בחיים הממשיים, המקצועיים ואולי מעבר.

באופן דומה - אבל הרבה יותר ממוסד, תשתיתי ומרובה משאבים והשקעה - צצות מדי כמה שנים תורות ניהול כאלה ואחרות שמופצות בארגונים בתור שיטות על מופלאות לשיפור היעילות, התפוקה, ההצלחה, וכן הלאה של החברות שיאמצו אותן לחיקן. אותו אימוץ בדרך כלל הוא תהליך מורכב מעמיק שדורש סדרי גודל של השקעה וכסף מההרצאה שראית.
בשנות התשעים זכורה לי שיטת ה-TQM, והיום הטרנד שמוביל הוא Agile שחורט על דגלו גמישות ניהולית וביצועית, ספרינטים של שבועעים שלושה ושאר מתודולוגיה.
ממרום כמה עשורים שאני בתעשייה לגווניה, עולה בי החשד שהשיטות האלה לא מועילות או מוכחות יותר מההמלצה ש,לפתוח את הראש" ו"לצאת מהקופסה". יתירה מזאת, מאחר ומחירן גבוה עשרות מונים, הן צריכות לעמוד בקריטריונים הרבה יותר מחמירים של החזר השקעה מאשר הרצאה חביבה ומבדרת.

מעניין מה הנסיון של אחרים כאן שנתקלו בשיטות כאלה ואחרות.
עוד חוזר הניגון 695356
אצלי בעבודה כבר קרוב לשנה שאניחנו עובדים בשיטה "אג'ילית" שנקראת Scrum. עד כמה שאני יכול לשפוט, הרווח היחידי מהשיטה הוא של היועצים ששורצים פה.
כל חודש יש "ספרינט". בכל תחילת חודש מקדישים יומיים-שלושה לתכנון הספרינט. בסוף כל חודש יש ישיבת סיכום ספרינט שכוללת הפקת לקחים. בכל חודש מעבירים מהספרינט הקודם את כל המשימות שלא הסתיימו לספרינט הבא ו/או מעבירים משימות מהספרינט הבא לנוכחי, כי מסתבר שעד כמה שהמשימות אמורות להיות מבודדות מגורמים אחרים, הגורמים האחרים מתעקשים לעכב אותן כך שצריך לפתח בינתיים משהו אחר. בכל חודש מעדכנים את הכללים של פתיחת משימה, הקצאת זמן, עדכון הסטטוס ודיווח על סיום ביצוע. בשורה התחתונה מסתבר תמיד שמשימת פיתוח שהייתי עושה לבד בשבוע, הופכת ל-‏5 משימות ש-‏5 אנשים עושים ביומיים כל אחד ואז עוד 3 ימים מנסים לבצע אינטגרציה, שבה מגלים שמשהו נפל בין הכסאות ולא בוצע, ששני אנשים הבינו את אחת הדרישות בצורה שונה זה מזה, ובכל מקרה הבדיקה המלאה של הפיצ'ר תחכה שבועיים כי קבוצת בקרת האיכות עסוקה במשהו אחר כרגע.
עוד חוזר הניגון 695357
והבוסים לא מבינים מה קורה? או מבינים וחושבים שהתהליך ישתפר וישתלם בהמשך?
עוד חוזר הניגון 695358
הדירקטור ששיכנע את ההנהלה לעבור לשיטה הזאת משוכנע בעצמו שרק ככה אפשר לפתח כמו שצריך. לזכותו יאמר, שזה לא שלפני שהתחלנו להיות "אג'ילים" היינו יעילים במיוחד. אגף התוכנה גדל תוך שלוש שנים מ-‏25~ אנשים ל-‏70~ והניהול האנרכי שעבד (בערך) פעם יצר מצב שלאף אחד אין מושג מה קורה בפיתוח. המצב הנוכחי יוצר למנהלים אשליה שהם יודעים מה קורה, אילו פיצ'רים נמצאים בפיתוח כרגע (מחרתיים זה ישתנה), כמה ימי עבודה דורשת כל משימה בכל פיצ'ר וכמה ימי עבודה יש לכל קבוצת Scrum בספרינט, כמה נוצלו, כמה נשארו ועד כמה מספר הימים שעדיין דרושים להשלמת המשימות קרוב למספר ימי העבודה שנותרו לצוות. מצד שני, כרגיל, הקשר בין הטבלאות והגרפים ובין המציאות תלוי בנכונות שלנו לעדכן כל יום את הסטטוס של כל משימה, כמה ימים השקענו בה וכמה ימים (לדעתנו הסובייקטיבית) עוד צריך בשבילה. נראה לי שהמנהלים מודעים שהשיטה נותנת רק אשליה של שליטה בפיתוח, אבל הם מעדיפים אשליה של שליטה מאשר הכרה בחוסר שליטה.

אפשרות נוספת היא שאני טועה וזה פשוט לוקח זמן להטמיע שיטת ניהול חדשה ומורכבת. בעוד שנה אולי אני לא אבין איך הסתדרנו לפני זה.
עוד חוזר הניגון 703784
נו, עברה קצת יותר משנה. עכשיו אתה לא מבין איך הסתדרתם לפני זה?
עוד חוזר הניגון 703786
אני עכשיו לא מבין איך הפיתוח עובד בכלל. הצוות שלי מחולק ל-‏4 צוותי סקראם שונים, שכל אחד מהם מכיל אנשים מצוותים שונים ומקבוצות שונות. חלק מראשי הצוותים הם גם ראשי קבוצות סקראם, האחרים, לא ברור לגמרי מה הם עושים מעבר לגיוס אנשים לצוותים שלהם. בחודשים האחרונים היה גל עזיבה לא קטן, יותר מ-‏10% מהפיתוח נטשו, אבל אין לי מושג אם זה קשור או לא קשור לשיטת הניהול. לוחות הזמנים הם (כמו תמיד) לחוצים ואופטמיסטיים בהרבה ביחס למציאות, האיכות של המוצרים שלנו לא השתפרה באופן משמעותי ותוכניות העבודה משתנות עם הרוח.
בשורה התחתונה, אני לא רואה הבדל משמעותי בין המצב כיום ובין מה שהיה קודם. שיפור בטח אין, אבל אני לא חושב שהמצב נהיה גרוע יותר, וכמובן יכול להיות שאם לא היינו עושים את השינוי אז היה עכשיו הרבה יותר גרוע.
עוד חוזר הניגון 703804
השורה האחרונה שלך מתארת גם את התרשמותי מהשיטה המהוללת הנ''ל.
זה קצת כמו דת - מרגע שמספיק אנשים מאמינים בזה, תחזוק ותגמול הממסד הענף שנותן את שירותי הדת מהווה סיבה כשלעצמה להמשיך לתמוך בו, בלי קשר לשאלה האם חיי המאמינים אכן השתפרו בתהליך.
עוד חוזר הניגון 703807
לפני שבוע-שבועיים הייתי בכנס בטכניון. מרצה מאחת החברות היותר נחשבות הציגה מהפך אירגוני (לאו דווקא בפיתוח פר סה) בסגנון לין יחד עם כל האג'יליות והסקראמים. לא הכי השתכנענו, אבל שיהיה להם בהמון הצלחה.
עוד חוזר הניגון 703808
בחברה הקודמת שבה עבדתי היה מחזור פיתוח שבועי. בחברה הנוכחית יש מחזור פיתוח חודשי. החברה הקודמת הייתה חברה קטנה והנוכחית גדולה הרבה יותר. בחברה הקטנה לא ראיתי יועצים ששורצים (קיבלנו קצת חומר רקע על הנושא. נראה לי שהמנהלים התייעצו עם עוד כמה אנשים). בחברה הנוכחית היו מן הסתם גם יועצים בעבר אבל זה היה לפני זמני.

בחברה המקורית השתמשנו בהתחלה בטקס מאוד רציני של ניקוד משימות. לאחר זמן מה הבנו שהוא די מיותר ואפשר להסתמך על הערכות פשוטות. בסך הכל יש כמה שעות של סיכום הספרינט הקודם ותכנון הבא. זה נכון גם בחברה הנוכחית עם הספרינטים החודשיים (בסך הכל שעתיים־שלוש).

לא מצליחים להפוך את הפגישה היומית לעשר דקות: זה תמיד נמשך יותר. סביבות ה־20 דקות.

אם בזמן של חודש אי־הבנה כזו לא מתגלית, משהו אצלכם לא תקין במימוש (לדוגמה: תהליך קבלת השינויים - code review וכדומה).
עוד חוזר הניגון 703810
אי ההבנה לא מתגלה אחרי חודש אלא בזמן האינטגרציה של 5 תת-המשימות שמרכיבות את המשימה שחולקה ל-‏5 מפתחים. יש כמה וכמה כאלה בכל ספרינט. השורה התחתונה: לוקח יותר זמן לבצע כל משימה.
עוד חוזר הניגון 703823
בדבר אחד אני די משוכנע - שהשיטה הזאת טובה למנהלים. בעיקר מכיוון שיותר משהיא משפיעה על מה ואיך עושים העובדים, היא בבירור מגדילה את מה שהמנהלים יודעים על מה שהעובדים עושים - כי תדר הדיווחים וכמותם עולה משמעותית ומובנה היטב בשיטה.
ומנהלים - מה לעשות - חלק ממשימותיהם זה לעקוב אחר משימות העובדים, ואז לדווח למנהלים שלהם וחוזר חלילה.
עוד חוזר הניגון 703825
המנהלים שלכם are doing it wrong...
עוד חוזר הניגון 703826
פרט נמק והסבר?
עוד חוזר הניגון 703827
משהו נשמע לי מוזר בשיטה שטובה למנהלים ומגדילה את ה''ניהוליות'' שלהם בעודה (כך נשמע) מתסכלת את העובדים ולא מגדילה, לתחושתם, את התפוקה. מצד שני, באמת שאין לי מספיק פרטים כדי לחרוץ דעה.
עוד חוזר הניגון 703830
לא טענתי ואני לא בטוח שהיא מתסכלת את העובדים. ודאי שחלקם קונים את מה שמספרים להם על השיטה, בין השאר כי אין לרבים מהם גם למה להשוות.
אבל מאחר שיתרונה למנהלים ברור, זה מהווה תמרוץ להשתמש בה גם יש בה חסרונות.
דיון יותר פרטני או כמותי בחסרונות יכול להתחיל, למשל ב-overhead הממוצע לעובד בגלל הזמן שהוא מקדיש לדיווחים וישיבות(עמידות) יומיות במקום לעשות עבודה אמיתית.
עוד חוזר הניגון 703831
נו, אצלנו התקורה הזו ''מושקעת'' (או שמא עדיף לומר, שוקעת) בדברים אחרים.
עוד חוזר הניגון 703834
זה חלק ניכר מהבעייתיות כאן - שקשה מאד להשוות בין גישות ועוד יותר למדוד הצלחות.
אבל למדוד שעות מבוזבזות על דיווחים וישיבות יומיות זה קל - אז רצוי להצדיק את זה.
(למשל מול מתודה אחרת, אפשר לקרוא לה המתודה הטריויאלית: כל מתכנת יושב שעה בשבוע עם המנהל שלו, ושם הוא מדווח על התקדמות ומקבל עדכון משימות ומטרות).
עוד חוזר הניגון 703835
(וזה עוד לפני שנכנסנו לזה שעובדים שונים - ובעיקר דרגים שונים - נמדדים ונשפטים לפי קריטריוני הצלחה אחרים. ומי חושב ש''הצלחת הפרוייקט'' היא קריטריון משותף וראשי לכל העובדים כנראה או חסר נסיון או תמים).
עוד חוזר הניגון 703837
אצלנו יושבים מול המנהל, בד"כ הרבה פחות משעה ביום - שונה מאדם לאדם. מצד שני המנהלים הרבה פעמים לוקחים חלק ב-code review כך שהם יודעים היטב מה מצב הצוות שלהם גם ללא עדכונים "רשמיים".

כן, קריטריוני ההצלחה הם שונים, אבל רובם נגזרים באופן די ישיר מ"הצלחת הפרויקט" (או שאולי אני באמת תמים).
עוד חוזר הניגון 703838
או, אז אפילו אצלך נראה לי שקצת פחות משעה ביום כפול 5 ימי בשבוע יוצא הרבה יותר משעה בשבוע שאני הצעתי (פלוס תשלום נוסף על חמישה context switch במקום אחד).

אפילו אם הצלחת הפרוייקט היא גורם מרכזי, היא מגיעה הרבה פעמים בדיעבד - לפעמים בדיעבד של שנתיים שלוש בפרוייקטים גדולים.
אבל בדרך, מנהלים נמדדים גם על "תקשור" העבודה מעבר לביצוע שלה, למשל בסיכומים יומיים או שבועיים של "מי עושה מה ומי יעשה מה", וגם המנהלים שלהם מצידם מסכמים את אלה ומדווחים הלאה וכו'. כי חלק מהתפקיד של מנהל - ואני לא אומר שהוא מיותר לגמרי - הוא לדעת ולפקח על מה עושים מתחתיו. וגם - בסופו של דבר - להחליט החלטות עקב המידע הזה.
אבל ברור שפירמידת "שיקוף העבודה" שיושבת מעל לעובד, מהווה שכבה שלא מבצעת עבודה ממש, ועדיף לדקק אותה. או שלא ברור - אני שמעתי בסיכומים רבעוניים ציונים חיוביים עבור "גייסנו עוד חמישה מנהלים שיתווכו בין דרג ג' לדרג ד"'.
אולי ארגון "משוטח" עם פירמידת ניהול רחבה ונמוכה עד מאד (שמעתי שמועות שגוגל כבר שנים קצת בכיוון הזה) יהיה הרבה יותר יעיל מארגון גבוה פירמידה.
עוד חוזר הניגון 703839
אה, כתבת ''שעה בשבוע'', קראתי את זה כשעה ביום, משום מה. כן, שעה בשבוע זה בערך מה שקורה אצלנו כשיחות ''מסודרות'' של מנהל-מנוהל, אבל יש כמובן גם תקשורת רציפה ומגוון פגישות אחרות, בפורומים שונים.
עוד חוזר הניגון 703787
גם אני (ושאר חברי לעבודה) זכינו לפני מספר חודשים לראות ולשמוע את ההרצאה הנ''ל.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים