ואם הייתי צולה את הדג? 695536
ומה אם באמת הייתי צולה את הדג הראשון שעלה ליבשה?

ממה שאני מבין, באבולוציה יש המוני שינויים קטנים ולא כל כך מעניינים. פעם אמר מרצה בקורס ששמעתי, שהוא אוהב לדמות את הרגע שבו התפצל הענף של האדם (ה"הומו") מהאב הקדמון המשותף לו ולשימפנזה, לכנסייה בכפר נחום. לו היה עובר שם חוקר, לא היה יודע שמדובר במשהו חדש.

עד כה הנחתי, אולי בטעות גמורה, שאין במהלך האבולוציה פרט מכריע. אם אותו "אדם הראשון" היה נטרף בידי אריה, היה נולד "אדם" דומה אחר, עשר או אולי אלף שנים אחר כך. יכול להיות שאנחנו היינו חיים היום בהשהיה של אלף שנים (בימי הביניים), או שלא. עכשיו אני כבר לא בטוח.

האם הדג (דו חי?) הראשון שעלה ליבשה הוא כל כך מיוחד?
ואם הייתי צולה את הדג? 695537
מה שכן, אוסף הזבל שיש לכל אחד מהפרטים הללו שונה. אם היית צולה את הדג הזה, הייתה נוצרת שושלת עם אוסף שונה של מוטציות.
ואם הייתי צולה את הדג? 695538
כלומר דג אחר היה עולה ליבשה והשושלת הייתה שונה, ואז היו נוצרים חיים קצת שונים - מספיק בשביל שלא יתפתח הענף שלנו?
זה מתחיל להיות מעניין. היה מתפתח גזע של ג'ירפות אינטיליגנטיות? אני כבר מעמיס את המנגל על מכונת הזמן שלי ונוסע לבדוק.
ואם הייתי צולה את הדג? 695544
לא סביר יותר שלהקה שלמה של דגים (שבט במינים אחרים) קרובי משפחה הזדחלו להם במעלה חוף בוצי במיוחד, מאשר שדג בודד מיתולוגי ראה את האור וקפץ כנחשון לאותו חוף?
שאז צלייה של פרט בודד היתה משפיעה מעט מאד על מאגר הגנים הרלבנטי.
ואם הייתי צולה את הדג? 695553
מאוד לא מומלץ לעשות את זה. סיפור מדע בדיוני קלאסי כבר עסק בהשלכות של "דברים קטנים" מסוג כזה.
ואם הייתי צולה את הדג? 695587
עדיף הסיפור הזה, אם עוסקים במניעת מלחמה.
ואם הייתי צולה את הדג? 695588
אני מעדיף את Under Siege של ג'ורג' מרטין (ההוא ממשחקי הכס) שמתאר נסיון של מדענים מהעתיד למצוא נקודות זמן בעבר שבהן ניתן היה באמצעות שינוי קטן למנוע את מלחמת העולם השלישית וליצור בהן התערבות כזאת. הארוע שבמרכז הסיפור הוא נסיון למנוע את כיבוש מצודת סוואהבורג על ידי הרוסים ב-‏1808, אירוע שלו נמנע, על פי הסיפור, היה מונע את הפיכת רוסיה לאימפריה ואת הקמת ברית המועצות.
ואם הייתי צולה את הדג? 695556
לא בטוח שהבנתי את הדימוי של הכנסייה בכפר נחום. הכוונה היא שראשית הנצרות נראתה ממש כמו היהדות של אותה התקופה?
ואם הייתי צולה את הדג? 695561
אני משער שזה הרעיון. אחת העובדות שהכי קשה לי להפנים היא שחיו פעם שני אחים שנראו כמו שני אחים "רגילים", אבל אחד מהם הוא אבינו הקדמון ואחיו הוא האב של השימפנזים. מה היה קורה לו אחד מהם מת לפני שהתרבה? ללא ספק ההיסטוריה היתה שונה לחלוטין, לפחות אם זה היה אבי השושלת האנושית.
ואם הייתי צולה את הדג? 695566
אני חוזר על תגובתי לדג הצלוי - ואולי זאת היתה ברירה טבעית ברמת השבט, ולא ברמת הפרט? למשל, שני שבטים 'אחים' קדמונים, שאחד נודד לשטח מחייה שמצריך חניתות לדיג ונזון, והשני נשאר ביער עם האגטזים והשקדים מקדמת דנא. ואז לחצי הברירה הסביבתיים הופכים את השבט הראשון למתוחכם יותר ו'אינטליגנטי' יותר, והשאר היסטוריה :-)

האם התיאור הזה נוגד את האבולוציה כפי שידוע כיום? אם כן, אשמח לשמוע למה.
ואם הייתי צולה את הדג? 695572
נו באמת! הקדמת אותי בקצת, אבל זה מספיק בשביל להכחיד אותי..
ואם הייתי צולה את הדג? 695590
כבר דובר באתר על ברירת קבוצות לא פעם ולא פעמיים, כפי שחיפוש זריז מוכיח, ואם אתה באמת מתעניין ויש לך מספיק זמן אתה מוזמן לקרוא מה אומרים על זה אנשים שיודעים (קצת) יותר ממני.
ואם הייתי צולה את הדג? 695595
אני לא מספיק מכיר את המונח הנ''ל והאם הוא מתכוון למה שאני התכוונתי (למשל מעלעול קצרצר וודאי שלא ממצה ראיתי שם כל מיני טענות שכללו סוציולוגיה, מוסר ודת, וזה רחוק מעוד ממה שרציתי לומר), אבל כמו שאמרת, בזמני הפנוי אחפור יותר לעומק.
חיפוש זריז באייל אגב לא הביא אותי למקום עם הגדרה טובה של בריר קבוצות וחסרונותיה, אבל ניחא.
ואם הייתי צולה את הדג? 695597
*רחוק מאד*. נו באמת.
ואם הייתי צולה את הדג? 695599
חפש "ברירה קבוצתית", ולא "ברירת קבוצות". אם כי אני לא רואה איך המושג הזה, כפי שאני מכיר אותו, מתקשר לפתיל שלנו.
ואם הייתי צולה את הדג? 695601
ההתיחסות היא לתגובה 695566.
ואם הייתי צולה את הדג? 695610
כשכתבת בתגובה 695590 "ברירת קבוצות", התכוונת ל-group selection? מהקישור שלך באותה התגובה משתמע שכן, אבל כאמור, אני לא רואה איך המושג הזה מתקשר לפתיל. למיטב הבנתי, ברירה קבוצתית (שזה התרגום המקובל ל-group selection) זה הרעיון שהברירה הטבעית עובדת לפעמים ברמת הקבוצה, במובן ששיתוף פעולה ואלטרואיזם עוזרים לבני קבוצה אחת לשרוד "על חשבון" קבוצות אחרות שבהן התכונות הנ"ל לא התפתחו. איפה בדיון דובר על שיתוף פעולה?
ואם הייתי צולה את הדג? 695570
אבל איפה האמא? איך ייתכן שהיה אב קדמון בלי אמא קדמונית? והאם האמא הקדמונית של השמפנזים היתה במקרה גם אחותה של האמא הקדמונית של בני האדם?

בכל מקרה אחיות או לא, בגלל זה נוח הביא לתיבה זוג מכל מין.

אבל גם נוח לא חשב על הכל. בדור הראשון אחרי תיבת נוח היה גילוי עריות שלא נדע..

בקיצור נראה לי שצריך קבוצה מינמלית כדי לצור מין חדש. מה גודל הקבוצה? לא יודע, אני מניח שאפשר להסתכל מהי ההגדרה של "מין בסכנת הכחדה חמורה". ויקיפדיה אומרת 50 פרטים בוגרים או פחות. אז אני מניח שגודל השבט של האבות הקדמונים שלנו היה לכל הפחות 20 וכנראה יותר. כן חלקם היו אחים של הקבוצה האחרת, חלקם בני דודים, חלקם גיסים..

אז מה קרה להם? כנראה היתה הפרדה גיאוגרפית, ואז עבר הרבה זמן, ידה ידה ידה ופתאום האבות שלנו התחילו להגיד טומטו במקום טאמטו, לאכול המבורגרים ולבחור נשיא במקום מלך.
ואם הייתי צולה את הדג? 695589
לטובת התנ''ך נאמר שהוא לא הסתיר את מעללי דור הראשון ההוא, ונח עצמו לא נמלט מהתופעה הנ''ל.
מין בשאינו מינו 695591
מן הסתם אם יש אב יש גם אם, ואם שני האחים אותם הזכרתי קודם היו רק אחים למחצה אפשר להמשיך לטפס בשרשרת. בסופו של דבר היה פעם איזה זוג ראשון של תאים שהתרבו בצורה מינית וכולנו צאצאים שלו, כך שמובטח לך שאי שם באילן היוחסין שלך אכן תמצא שני אחים ממש שהתפתחו מהם שני מינים נפרדים.

תהליך יצירת מין חדש לא מחייב גילוי עריות (למעשה זה דווקא בלם ליצירת מינים) מאחר והוא קורה עם הצטברותן של הרבה מוטציות, שכל אחת מהן יכולה לחכות בשקט במאגר הגנים ולהתפשט בו באופן מקרי במשך דורות עד שנוצרים התנאים המתאימים אותם הזכרת (אם כי ההפרדה לא חייבת להיות דווקא גיאוגרפית). אני מנחש שמדובר על אוכלוסיות הרבה יותר גדולות מ-‏20 פרטים, אלא במקרים כמו יישוב איים בהם ייתכן, ואף סביר בעיני, שכל האוכלוסיה התחילה מנקבה הרה אחת או ממשפחה קטנה. במקרה זה אכן הדורות הבאים ודאי סבלו מהבעייתיות של רביית קרובים, אבל חסרונם של אויבים טבעיים פיצה על זה. יהיה מגניב לגלות שרידים של איזו קבוצה כזאת שלא התגברה על המכשול, כלומר אוסף לא גדול של פרטים עם בעיות גנטיות שנכחדו אחרי דורות מעטים, אבל הסיכוי למציאה כזאת אינו גדול מטבע הדברים.
מין בשאינו מינו 695593
"בסופו של דבר היה פעם איזה זוג ראשון של תאים וכולנו צאצאים שלו" ==> אפילו זה לא בטוח.. בחלק מהבקטריות שחיות כיום יש סוג של מנגנון רבייה "מיני": Bacterial_conjugation [Wikipedia] אז יכול להיות שאנחנו צאצאים של זן בקטריות מסויים ואז צריך ללכת יותר אחורה כדי למצוא את האב הקדמון.

בכל מקרה, אם צריך ללכת כל כך אחורה זה קצת מוציא את העוקץ הרומנטי מהמונח אב קדמון. כלומר במקום לדמיין קוף אדם זקן וחכם עם זקן לבן, שהיה האב הקדמון שלנו והשימפנזים, אני צריך לדמיין איזשהו יצור חד תאי עם זקן לבן שהיה האב הקדמון שלנו אבל גם של הצפרדעים ושל המדוזות ושל העיזים? אני מעדיף כבר לדמיין את החבורה האמיצה של ה 20+ קופים שהחליטו לצאת למסע מסוכן שיבודד אותם מיתר הקופים.
מין בשאינו מינו 695596
(אני רק הערה - מדובר כמובן בחבורה החכמה של ה-‏20+ קופים שנתנו לשאר ה"אמיצים" להמשיך למסע מסוכן ונשארו ליד מאגר האצות המזינות והעופות הלא מעופפים הניצודים בקלות שהם נתקלו בו במקרה, אבל לא משנה).
מין בשאינו מינו 695600
כזכור לי היתה לנוכחות של תיבה מאורכת שחורה שעושה קולות של מקהלה עצבנית השפעה לא מבוטלת.
מין בשאינו מינו 695602
אוי, עוררת בי געגועים עזים לאלמנט השחור הבוהק הזה, השטוח העגול והמחורץ.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים