695648
יובל אלבשן על סכנה בגל החדש:

"הדרך החדשה שפרצו אושרת קוטלר, נרי ליבנה ודומותיהן לטיפול בעברייני מין פתוחה רק בפני מי ששייכות לאותו מעמד חברתי. רק מי שהיא עצמה ידועה, או ש"זכתה" להיות מוטרדת על ידי ידוען אחר, יכולה להשתמש בכלי החדש, שנועד להעניש את העבריין באמצעות חשיפת קלונו... אף כלי תקשורת לא יפרסם את האשמותיה של ס', עובדת מפעל גדול בדרום, שהוטרדה מינית לפני כ–15 שנה על ידי אחראי המשמרת שלה, עד שנאלצה לעזוב את עבודתה, עזיבה שבעקבותיה הידרדר מאוד מצבה הכלכלי. כמי שליווה אותה בזמן אמת במסגרת עמותת "ידיד" באופקים, אני יכול להעיד שכבר אז, ריבוא העיתונאים והעיתונאיות שפניתי אליהם עם הסיפור המזעזע לא מצא אותו "מעניין מספיק" כדי לכתוב עליו.

זו בדיוק הסכנה שטמונה בדרך החדשה, שלכאורה נפרצה בעבור הנשים... היא מאפשרת להן להימנע מהתמודדות עם הקשיים הרבים והבלתי נסבלים שאליהם נקלעות מי שמגישות תלונה בערוצים הרשמיים. ושוב, כמי שליווה נשים מוחלשות רבות לתחנות משטרה ולבתי המשפט, אני יכול להעיד על חוסר האמון ועל העדר שיתוף הפעולה שהן נתקלות בהם, כמו גם על האיומים המיידים שהן מקבלות מצד חברי קהילתן.

ואולם, מדי פעם יש נשים אמיצות ונדירות... שלא מוותרות (לא לעצמן ולא לחברה) ובזכותן מוענשים העבריינים, מושגת הרתעה ונשים רבות הנמצאות במעמדן זוכות להגנה. החשש הוא, שעם השתלטותה של דרך המאבק החדשה — דרך הווידוי אחרי שנים — והפיכת הנשים שכבשו אותה למודלים לחיקוי, מספר הנשים שתעזנה לצעוד באותה דרך חתחתים יקטן.

זאת ועוד, ככל שיותר נשים תצעדנה בדרך הרשמית, הן תחייבנה את כולנו לסלק את המוקשים הרבים שפזורים בה עדיין ולהפוך אותה לדרך בטוחה. למותר לציין שהראשונים שיבחינו בהימנעותן של נשים מן השורה להתלונן הם המטרידים הפוטנציאלים באותם מקומות — מה שרק יגביר את התופעה הנואלת וחוזר חלילה."
695680
סליחה אבל התעייפתי קצת מהקריאה "פריבילגיות פריבילגיות". מצוקתה של אותה ס' לא מבטלת את מצוקתה של עיתונאית שהוטרדה‏1. מעבר לזה הוא בעצמו עיתונאי, לא?

וממתי אלבשן, זכר מלידה, מכניס את עצמו לתוך "כולנו" ומספר "לנו" מה יקרה כשנשים תצעדנה בדרך הרשמית (צריך אישור מעבר ממנו?) ומה נצטרך "אנחנו" לעשות?. כל הטור שלו נופל תחת mensplaining או הסגברה בעברית.

1 גם אם המקרה של נרי לבנה בעיני די מטושטש. אבל לא אכנס לזה כעת.
695682
המושג mensplaining הוא לא סוג של סתימת פיות?
לא הבנתי 695688
את לא רוצה שכולנו - בלי הבדל דת גזע ומין - נתגייס כדי לעשות משהו? למיטב הבנת הנקרא שלי זה ה"כולנו" אליו מר אלבשן סיפח את עצמו, אבל בטח גם אני מסגביר עכשיו משהו שנעוץ בתפיסה מגדרית מעוותת. אני מבין שלדעתך אסור לגבר להביע את דעתו בשאלות כגון "מה יקרה כשנשים תצעדנה בדרך הרשמית" ואי לכך, בתור "זכר מלידה", אני אפסיק כאן.
לא הבנתי 695718
אין לי שום דבר נגד עצות או תובנות. אבל מצחיק שהוא מתריע על פריבילגיות ובאותה נשימה מייעץ למוטרדות מה לדעתו הן אמורות לעשות.
695689
אולי אפשר לדון קצת במושג ה"הסגברה" הזה? אני מבין את השורש שלו, אבל ההנחה הגורפת שמי שיכול לדון בנושאים ועוולות חברתיות הוא רק זה שסובל מהן היא לא קצת מנטרלת כל דיון ושיח סבירים?
הרי אם הגליל אותה, נגלה שישראלים לא יכולים לדון בכיבוש או באפשרויות לפתור אותו כי הם לא הקורבן שלו, נשים לבנות לא יכולות לדון בבעיות של נשים שחורות, היספהנם לא יכולים לדון בבעיות של יהודים, וגם בעצם להיפך:
נשים לא יכולות לדון בבעיות של גברים - אפילו כאלה שמשליכות עליהן - כי הן לא מהקבוצה הרלבנטיות, וכנ"ל להט"בים לא יכולים לדון בבעיות של דתיים - גם כאלה שמשליכות עליהן, וכן הלאה.

אין כאן איזה פרדוקס מובנה?
695692
למה אתה חושב שההנחה הגורפת היא "שמי שיכול לדון בנושאים ועוולות חברתיות הוא רק זה שסובל מהן"? ההגדרה הויקיפדית של "הסגברה", אני רואה עכשיו, היא "הנסיון להסביר משהו למישהו, על פי רוב על ידי גבר לאישה, באופן מתנשא". גם אם זו לא הגדרה שמניחה את דעת כולם, חלק הכרחי מהפואנטה הוא ה"באופן מתנשא". אם דיון (בין גבר לאשה על בעיות של אחד המינים, או בין מיעוט אחד לאחר על בעיות של אחד מהם, וכו') מתנהל תוך אמפתיה ורגישות משני הצדדים, אני לא חושב שיקראו לסיטואציה "הסגברה".

(כל הנ"ל בלי קשר לדבריו הספציפיים של אלבשן.)
695694
ההגדרה הויקיפדית נראית לי כללית מדי. התנשאות קיימת בשיח הציבורי כבר מזמן, ולא צריך מילה נוספת בשבילה.
אני מרגיש שכשמישהי (טוב, צפי סער בדרך כלל) משתמשת במילה הזאת, ההנחה המובלעת היא שכמעט כל דעה שגבר יביע בנושאים נשיים היא הסגברה והתנשאות מלכתחילה, כי מה פתאום הוא מביע דעה על דברים שהוא לא מבין בהם (או משהו כזה).
695695
אם צפי סער אכן מניחה את ההנחה הנ''ל כשהיא משתמשת ב''הסגברה'', אז אני מצטרף לקובלנה שלך נגדה. אבל לדעתי ברוב המכריע של השימושים ב''הסגברה'' בציבור הרחב, ההנחה לא מתקיימת.
695698
במעלה הפתיל יש דוגמא למישהי שאיננה צפי סער ואשר השתמשה בפועל הזה במקרה בו קשה לי למצוא התנשאות כלשהי.
695710
ההגדרה הויקיפדית אכן חסרה. המונח, כפי שאני מבינה אותו, מתייחס למצב שבו גבר מסביר לאשה נושא שהיא מבינה בו יותר ממנו.

כאן מצאתי סקירה ברורה שמפנה למקורות, וכוללת תשובה לשאלה מה ולמה המטען המגדרי.
ב/צפי סער 695703
מישהו פספס את האירוניה בזה שאישה נשאלה על הסגברה ואז כמה גברים הזדרזו להסגביר את הענין?
ב/צפי סער 695704
ב/צפי סער 695709
מושעשע.
אבל מוזר - אני כנראה הבנתי עד כה את המושג לא נכון. אני הבנתי אותו ככזה שנובע לא סתם מהתנשאות, אלא מנסיון להסביר משהו תוך חוסר מודעות בוטה לכך שההסבר הוא מנקודת מבט גברית, ולא מנקודת מבט נשית.
695735
המונח המקורי הוא צודק ובמקום, ומתייחס לתופעה שבו גבר מניח מראש שהוא מבין יותר מאשה בנושא מסויים, או שהטון הכללי של דבריו הוא כזה של ''עכשיו כשהתרנגולות סיימו לקשקש, תנו לי להסביר לכם איך זה עובד במציאות''. כמובן שלסוג כזה של דיבור מתנשא לא חייב להיות הקשר מגדרי דווקא, אבל יש להודות שהתופעה שכיחה יותר כשגבר מדבר אל אשה. יש לזה משנה תוקף כשנושא השיחה הוא המאבק הפמיניסטי.

אבל, כמו שקורה פעמים רבות בנושאים כאלה - משמעות המונח נמתחה כמעט לבלי הכר, והמציאות היום היא שכמעט כל גבר שמביע דעה בנושא פמיניזם יואשם בכך שהוא מסגביר.
695766
אפשר שנייה להסגביר לכן משהו? המילה "הסגברה" פשוט לא עובדת בעברית. גם היא נתקעת בגרון, וגם לא שומעים שם את ה"גבר".

מה, אני צריך להציע משהו במקום? אולי "להזכיר" בכ"ף רפה.
695773
יפה :-) גם אני לא אוהבת את צליל המילה ההיא.

חשבתי להציע משלי את "גברצאה" (על משקל הרצאה, ג' בשווא), אבל אפשר גם סתם "נאום הגבר".
695778
נאום הגבר זה יפה, אבל קשה לגזור ממנו פועל.
695811
עמך יגיד "עושה נאום הגבר", כמו שעושים עם הרבה שמות עצם לועזיים‏1, והמהדרין "נואם את נאום הגבר".

1 כשהילד שלי היה תינוק היינו אומרים בהתחלה "לעשות סטריליזציה", עד שנפל לי האסימון, עברתי ל"לעקר", וחסכתי מי יודע כמה הברות במצטבר.
695828
אתה מתכוון לפעולה הזו של ניגוב המוצץ על שולי הבגד ונשיפה קלה עליו? :-)
695831
זה רק בילד השני.
ובילד השלישי כבר מפעילים את חוק השלוש שניות.
695848
חמש שניות, וכבר בילד הראשון, אמנם מגיל שלוש לערך.
זה עושה טוב למערכת החיסון.
וגם למערכת העצבים - של ההורה.
695856
מישהו כתב פעם שהוא מנגב את המוצץ על גלגלי העגלה כדי שלילד השלישי יהיה את הטעם שהוא רגיל אליו :-)
695839
לבקבוקי החלב. <דמיינו כאן הטרלה על הנקה, חסר באייל דם לאחרונה>
695844
המעקר שקנינו בזמנו לבקבוקי החלב (שכמעט לא היו בשימוש) משמש כיום לעיקור צנצנות זכוכית שבהן אני כובש זיתים.
695855
:-)))

היום ילדיי כבר גדולים ומשיגים את האוכל שלהם בעצמם. מה שרק מתקף שוב (אמנם אנקדוטלית בלבד) את הטענה שילדים שגדלים על הנקה נוטים לבזבז את דמי הכיס שלהם על קרואסונים בקופיקס.

(אגב, רק עכשיו שמתי לב שכתבתי פה תגובות עם כתובת מייל מלפני שבע שנים לפחות. תוקן כעת).
695862
איזה מבזבזים? חוסכים. הקרואסונים בבתי הקפה ליד הבית ספר אצלנו היו עולים לך הרבה יותר.
695865
מה שנכון נכון. אם כי בימיי ידעו עדיין להתענג על טעמו המעודן של קרקר פרומין טרי שנמרח במעט מרגרינה.
695868
למה מרגרינה כשאפשר שוקולד השחר? טוב, גם לזה ייקרא מרגרינה כנראה.
695779
לא ברור לי איך אתה מבטא, אבל hasgavra מצלצל לא רע באוזניי, ומזכיר (הא!) את המילה "גברא".
את "להסגביר" אין לי איך להצדיק.
695812
צודק. בפעמים הבודדות ששמעתי את המילה נאמרת זה היה בבי''ת דגושה, ובי''ת רפה עדיפה.
עמוד נח בשבע שגיאות 695787
רק ש''להזכיר'' גם מזכיר מילה אחרת שלא בטוח שרצוי להכניס לדיון הנוכחי.
עמוד נח בשבע שגיאות 695813
נכון, ובאופן פרקטי היא נופלת מיידית על זה שללא ניקוד מלא אי אפשר לזהות אותה.
695809
פן נוסף ומטריד יותר לטעמי זה המשתפי"ות הנשית להטרדות מיניות כפי שהתברר במקרה של צ'ארלי רוז, המראיין הכוכב שהועף מ-CBS ומ-PBS (היו שנים שהשתדלתי לצפות בתוכנית שלו לילה לילה). לרוז יש חברת הפקה משלו ולכן העובדים שלו לא נוהלו ע"י מחלקות כ"א של הרשתות הגדולות (שסביר שהם מקפידים יותר על נוהלי וחוקי הטיפול בהטרדות מיניות). כשהעובדות התלוננו בפני מנהלות בחברת ההפקות שלו הן ביטלו את ההתנהגות שלו בתרוץ של נו צ'ארלי זה צ'ארלי.
695681
אני קצת מצטערת שהגבתי כי קלקלתי את סדרת הווידויים הגבריים בנושא (לא מחזה נפוץ) בעמוד הזה.
695683
למה, אנחנו בעד גיוון, לא?
695719
לפעמים עדיף לשתוק ולהיות זבובית על הקיר.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים