איש הקש 69661
מבלי להתייחס כלל לשאלה הפוליטית או לחוות את דעתי האישית בנושא, משהו הפריע לי מאד בקריאת המאמר. כותב המאמר, שאינו מסתיר את דעותיו ה"ימניות" מנסה להציג במאמרו את עמדת הצד השני (מחנה "השלום") ובכך להציג את תגובתו לרעיון האופק המדיני והפרכת הצורך הדחוף בו. הבעיה שכותב המאמר כלל אינו מציג את הסיבות העומדות מאחורי רעיון האופק המדיני אותו הוא מנסה להפריך.
לכל אורך המאמר, רעיון האופק המדיני מוצג כתכלית בפני עצמה, כאילו המצדדים בו מחזיקים בדעתם אך ורק מטעמים של "אין ברירה" הריק מתוכן. באותה מידה תוקף הכותב את הצורך בדחיפות מבלי להתייחס לנימוקים העומדים מאחרי צורך זה.
דומה כי כותב המאמר נפל בפח הטעות המכונה "איש הקש" (straw man fallacy). בדומה לאיש התוקף איש קש הדומה לאויבו במקום את האויב עצמו, מציג הכותב עמדה הפוכה משלו הקלה להפרכה ואותה הוא תוקף, במקום לתקוף את טענותיהם ונימוקיהם האמיתיים של המצדדים ברעיון האופק המדיני. זוהי רטוריקה זולה המפספסת כליל את המחשבה שבבסיס רעיון האופק המדיני, ועל כן, הטיעונים המוצגים במאמר ריקים מתוכם שכן הם אינם עונים לגופו של ענין.

אכן, לרעיון האופק המדיני יש סימוכים החורגים מעבר לטענה המגוככת של "אין ברירה" (אותה היטיב הכותב לתקוף). סימוכים אלו כוללים את התנודות בדעת הקהל הפלסטינית, אשר מחנה השלום בו כמעט ונעלם בגלל העדר האופק המדיני. כמו כן, בתקופה בה פתרונות חד-צדדים (גדר הפרדה, פינוי חד-צדדי וכו') צוברים פופולריות, אופק מדיני יכול לעזור להתגבר על האי-ודאות שבמהלכים כאלו. גם לטענת הדחיפות יש סימוכים כגון הבעיה הדמוגרפית הגוברת, המשבר הכלכלי שאין המדינה יכולה לעמוד בו לאורך זמן, ועוד. מכיוון שאין בדעתי להציג כאן דעה, אסתפק בהצגת נימוקים אלו על מנת להדגים כי יש לסברה בדבר אופק מדיני על מה להסתמך. מובן כי על נימוקים אלו ניתן גם להתוכח, וחבל שכותב המאמר נמנע מזאת על ידי כך כך שהציג את טענת המצדדים באופק המדיני בתור טענת ה"אין ברירה", הריקה והמטעה.

להבא, כדאי להקשיב היטב לטיעוני הצד השני לפני שנחפזים לתקוף אותם.
Questions: 69663
You claim that the Peace Camp in the Palestinian populace nearly disappeard due to the lack of Political Horizon. To which Peace Camp are you referring? Can you cite the names of Palestinian peace organizations, preferably including relevant membership data for the last decade or so?

Also, you do not define what you mean by "Political Horizon," and yet use it as the reason for, practically, all the regional problems, which is, I think, one of the things Dov is pointing at.
איש הקש 69693
אני שמעתי את: "לך אין אופק מדיני. תודה. שלום." יותר מפעם אחת, ואם תאזין היטב גם לדוברי השמאל בטלוויזיה לא תפספס זאת.
התופעה הזאת היא דבר חדש ייחסית ומאד מקובל.
הביקורת במאמר הייתה באמת רק בעניין הנקודה הזאת, שפשוט יצאה לי כבר מכל החורים.
בודאי לפעמים שומעים גם נימוקים אמיתיים שראויים לתשובה ולדיון מהכוון הזה. איני מכחיש זאת.
איש הקש 69728
דב ידידי,
נראה לי שענית כאן לדמות פיקטיבית של אלכסנדר מאן, ולפני שמיץ פטל או ערן מנטפקים מאיין לי, יש לי הרגשה וניחוש בענין.

(וכנראה שגם אני נפלתי לו קורבן http://www.haayal.co.il/reply.php3?id=964&rep=66...)

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים