ופסק הדין 69668
תא"ל יעקב זוכה הבוקר מההאשמה החמורה יותר, של מסירת מידע סודי בכוונה לפגוע בביטחון המדינה. הוא הורשע בעבירה של מסירת ידיעה סודית ללא סמכות. העונש המירבי על עבירה זו הוא 15 שנות מאסר. גזר הדין יינתן בשבועות הקרובים.

הסיפור המלא - באתר Ynet:
וב"הארץ":
והמשמעות 70145
כמה הערות על עניינו של יצחק יעקב ועניינים קשורים.

א. יש בעיית תדמית קשה לסעיף "ריגול חמור". כשאני חושב על ריגול, אני מדמיין פעולה מודעת של העברת מידע לגורם שנחשב ל"אויב" (סוכנות ביון של מדינה זרה למשל). לא פרסום של מידע סודי (ע"ע סוגיית מייק אלדר וספרו על שייטת 13 למשל). ואז מה קורה? הפרקליטות מגישה כתב אישום על הסעיף הנ"ל ואז כולם אומרים "מה, ריגול? איך ריגול? הבן-אדם הזה התכוון לפגוע במזיד בביטחון המדינה? אתם עושים צחוק". אולי יש צורך להגדיר חוק חדש שיקרא "פרסום ידיעה סודית בנסיבות מחמירות" או משהו שכזה, כדי למנוע את האבסורד התדמיתי הנ"ל.

ב. יצחק יעקב אולי לא התכוון לפגוע בביטחון המדינה, אבל הוא נהג בצורה שבעדינות ניתן לקרוא לה "מחפירה". הוא לקח לביתו, לאחר שהשתחרר, חומר סודי ביותר. הוא העביר לעיתונאים חומר לפני שבדק עם הצנזורה (הוא דרש מהעיתונאי רונן ברגמן מ"הארץ" שלא לפרסם את החומר בטרם יקבל לכך אישור מהצנזורה, אבל לא היה מוסמך למסור לו את החומר בלי רשות מלכתחילה). הוא הוזהר על ידי הממל"ב, יחיאל חורב, על כך שהוא מבצע עברות חמורות על הוראות הביטחון, ופשוט צפצף עליהן. כנראה שבאיזשהו שלב היה צריך "לעצור את השור בדישו". אפשר להתווכח אולי על האופן, אבל אני חושב שעכשיו אין עוררין על כך שהתנהלותו בפרשה לא הייתה למופת, בלשון המעטה.
והמשמעות 307090
"יו"ר ועדת החוקה חוק ומשפט של הכנסת, ח"כ מיכאל איתן (ליכוד), חשף אתמול (רביעי) במליאת הכנסת קטעים מפרוטוקול ישיבה שנאסרו לפרסום מטעמי ביטחון. הקטעים שחשף כוללים ביקורת שמתח איתן אשתקד, בישיבת ועדת החוקה, על החלטת הפרקליטות למנוע את פרסום ספריו של קצין חיל הים לשעבר, אל"מ (מיל') מייק אלדר - "דקר - סיפורה של שייטת הצוללות" ו"שייטת 13 - הקרב על הצל"ש"."

וגזר הדין 73562
ביהמ"ש גזר על יצחק יעקב שנתיים מאסר על תנאי. גזר הדין התקבל בדעת רוב כאשר השופט שהיה בדעת מיעוט ביקש להטיל מאסר בפועל.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים