לא יותר מעוד הצגה של נתניהו 698958
שנועדה לרפד את דרכו של טראמפ לבטל את ההסכם. לא היו גילויים מהתקופה שלאחר ההסכם וההסכם עצמו (שכאמור אין הוכחות להפרתו) נועד לטרפד את הפיתוח הגרעיני של איראן. נתניהו כבר יעץ פעם אחת עצת אחיתופל לארה"ב בעידוד פתיחת מלחמת עיראק המיותרת שדירדרה את המזרח התיכון למצבו הנוכחי ועכשיו הוא עושה זאת שוב ומסכן ישירות גם את ישראל במלחמה שמחירה יהיה גבוה ותועלתה מפוקפקת.

וראוי לקרוא את אורי משגב.
לא יותר מעוד הצגה של נתניהו 698963
ולפי זוית הראיה של אישתון, "נתניהו דרש את תשומת הלב העולמית בכדי לגלות שיש לו ראיות חד-משמעיות שהעבריין שכבר הורשע במסגרת עסקת טיעון לפני שלוש שנים ומאז מסתובב עם אזיק אלקטרוני, התכוון לבצע את הפשע שכבר נכתב בעסקת הטיעון שהתכוון לבצעו ושבגללו שמנו עליו אזיק אלקטרוני."
לא יותר מעוד הצגה של נתניהו 698965
ככל הזכור לי, כיהן נתניהו בתקופת מלחמת עיראק כשר האוצר בממשלת שרון. באילו נסיבות העלה את הצעתו? התוכל לרענן את זיכרוני?
לא יותר מעוד הצגה של נתניהו 698966
בנאומו לפני הקונגרס ב2002.
לא יותר מעוד הצגה של נתניהו 698969
זה אכן נכון. תודה.
לא יותר מעוד הצגה של נתניהו 698972
אגב, אנחנו יודעים מה קרה בעיראק מאז מלחמת עיראק ועד היום, אך לא יכול להיות לנו שום מושג מה היה לו משטרו של סאדם חוסיין היה ממשיך לתפקד עד היום. קשה לי להאמין שהוא היה רואה את מה שקורה אצל שכנתו איראן ומבליג, וקרוב לוודאי שאף הוא היה ממשיך בפיתוח גרעיני באמצעים יותר נסתרים מהכור שהיה לו באויסירק. מאידך גיסא ייתכן מאד שאיראן הייתה מתעסקת אתו יותר מאשר אתנו, וגם לא הייתה לה גישרה כה פשוטה לסוריה, ובגדול זה היה יותר טוב מבחינתנו.
עיראק 698982
הנה תמונה עדכנית, גם אם חלקית:
"לראשונה זה עשורים רבים יש בבגדד משטר הנתפש כ"בעל בית" אחראי ומייצב, וזוכה לפופולריות חסרת תקדים מצד העם. מבחינה פוליטית ודיפלומטית, פועל ראש הממשלה אל-עבאדי נמרצות שלא להיתפש כמי שנמצא "בכיס" של צד בינלאומי כלשהו ושומר על קשרים קרובים וחמים הן עם השכנות החזקות ממזרח ומצפון, איראן וטורקיה, הן עם השכנות הערביות הסוניות והן עם ארצות הברית. קשה להמעיט בהישגיו של אל-עבאדי, המתחזק במדינה משטר יציב ודמוקרטי. הקלף הפוליטי המשמעותי ביותר שלו לקראת הבחירות, במאי הקרוב, הוא המלחמה בשחיתות ומינוי טכנוקרטים לתפקידי שרים בממשלה. למעשה, עיראק היא המדינה היחידה - אולי להוציא תוניסיה - בכל המרחב הערבי שמתקיים בה שלטון שניתן להגדירו כדמוקרטי, וזה, בשקלול כל הנסיבות, לא פחות מפלא.
...
עם פלישת דאעש לעיראק בקיץ 2014 התפרק צבא עיראק לחלוטין ונפוץ לכל עבר. המדינה העיראקית שיקמה את צבאה המרוסק בתהליך ארוך וסדור, לאחר ששיקמה את המערכת הפוליטית החבוטה. בתוך שנתיים (ובעזרת סיוע שקיבלה מארה"ב לצורך שיקום הצבא, בכסף, חימוש ואימון), הצליחה להעמיד צבא משוקם שנשא כמעט לבדו בעיקר עול הלחימה בדאעש והביא בסופו של דבר למיגורו המלא, שהשלמתו הוכרזה בדצמבר 2017.
...
התערבותו של אל-עבאדי בענייני החבל והפקעת הטיפול במגזר הציבורי הקורס של החבל, לא נתפשו על ידי הציבור הכורדי כהתערבות ברוטלית בענייני החבל, אלא כחבל הצלה של החבל מפני עצמו ומפני הנהגתו המושחתת שהביאה אותו לעברי פי פחת. במקביל, סקרים שונים שנערכו בחבל מצביעים על התחזקות של מגמת ה"שיבה לעיראקיוּת" של תושבי החבל הרואים בעצמם שוב אזרחים עיראקיים וגאים בכך.
...
בסוף השנה הקודמת נרשמו בסוכנויות האו"ם השונות העוסקות בפליטים ועקורים 3.2 מיליון עיראקים ששבו או הוחזרו לבתיהם ולאזורי מחייתם המקוריים
...
במהלך השנה האחרונה החלו מיליציות "אל-חשד א-שעבי" ("הגיוס העממי"), שהוקמו בצו חכמי ההלכה של נג'ף על רקע קריסת הצבא העיראקי במהלך פלישת דאעש בקיץ 2014, להתפרק מנשקן לטובת השתלבות הדרגתית בשורות כוחות הביטחון העיראקיים.
...
השתלבות זו אמורה לגדר ולצמצם מגמות פרו-איראניות של המיליציות הללו ולצד זאת גם מגמות פרו-איראניות של המפלגות הנלוות להן בזירה הפוליטית העיראקית. שנית - וכאן טמונה, אולי, הדרמה הגדולה באמת - הארגונים הללו פנו למתווה של השתלבות במדינה מרצונן הספונטני ולא בכפייה אלימה מצד המדינה. יש בכך כדי להעיד על האמון שהן רוחשות למדינה העיראקית ולתהליך הפוליטי שמוביל אל-עבאדי במדינה." - עידן בריר - Ynet
עיראק 698994
צבא עירק נשא כמעט לבדו בעול הלחימה בדאעש? חוץ מכמה כורדים היו שם גם כל מיני מיליציות שיעיות (ר’ המשך הכתבה).
עיראק 698999
אני מניח שה"כמעט" מתייחס לא לכמות האירגונים אלא למשקלם בלחימה, וגם בפרשנות זו יש כאן משום ההפרזה. הייתי מחליף "נשא כמעט לבדו בעול הלחימה" -> "נשא בעיקר עול הלחימה".
עיראק 699003
ממה שאני מבין גם זה לא בדיוק נכון.
עיראק 699004
מדוע אתה חושב כך? אפילו בקרב על מוסול, אזור בו לקח הפשמרגה חלק בלחימה, יותר מ-‏95% מן הלוחמים שנהרגו היו מקרב הצבא העיראקי.
עיראק 699005
המספר הזה כולל את כלל האבדות העיראקיות בלי הפרדה לפי צבא (אבל לא כולל את הכורדים). בפרט הוא כולל גם את כל המיליציות השיעיות בעיקרן.
עיראק 699006
יתכן.
עיראק 699007
החשיבה המקובלת שאותה חוזרים ומזכירים לנו אנשי השמאל שחשים כאילו יש בידיהם כאן קלף מאד חזק היא שמלחמת עיראק ומיגורו של סאדם חוסיין היו שטות מוחלטת. הדבר הזה נובע ככל הנראה בעיקר מפריחתו של דעאש. אבל דעאש למרות מוראותיו הוא כנראה תופעה חולפת, שאולי בסופו של דבר לא תשפיע על התמונה הכללית, ולפי העובדות שאתה מביא, ייתכן מאד שהחשיבה הזאת תדעך וגם תופעת הנפנופים של אנשי השמאל בקלף הזה תלך ותשקע. צריך, כנראה, עוד זמן כדי להעריך נכון האם דובר במהלך נכון או לא.
עיראק 699013
בין המבקרים של "שטות" הפלישה לעירק נמצאים בכירים ימניים [רפובליקנים] - בכירים מאד. הנשיא בוש עצמו, הנשיא טראמפ.
עיראק 699015
ואני מניח שגם אני מתי שהוא. אבל מי יודע? ייתכן ודרוש עוד זמן כדי להיות בטוח. אולי אפילו אני טועה. . .
עיראק 699049
אולי, אבל זה לא מפריע לך לייחס את הביקורת לשמאל ברגע שהיא (אולי) מתגלה כמוטעית.
עיראק 699051
הביקורת הזאת כשלעצמה מקובלת על רבים וגם אני איני בטוח שאינה נכונה. מה שאמרתי שבמקומות מסויימים בשמאל, כולל נציגים כאן באייל הקורא, מרבים לנופף בשביעות רצון, בלעג ובשמחה בביקורת הזאת. זה מה שכתבתי וזה לא בדיוק אותו דבר.
עיראק 699056
התגובה שלי התייחסה להודעה שפתחה ב"החשיבה המקובלת שאותה חוזרים ומזכירים לנו אנשי השמאל שחשים כאילו יש בידיהם כאן קלף מאד חזק היא:..". זה מה שכתבת.
עיראק 699063
ועכשיו הבהרתי למה בדיוק התכוונתי.
לא יותר מעוד הצגה של נתניהו 698984
כנראה שזה היה השיקול של בוש האב להשאיר את סאדאם חוסיין על כנו לאחר מלחמת המפרץ. חבל שבנו לא ניחן באותה תבונה.
לא יותר מעוד הצגה של נתניהו 699082
אני מניח שארז ראה את מה שאני ראיתי: זה היה בתקופה שנתניהו היה שר החוץ והתראיין לרשת כלשהי. נתניהו היה שר החוץ עד 2003 .
2009-ראש ממשלת ישראל
2005–2009 יו”ר הליכוד ויו”ר האופוזיציה
2003–2005 שר האוצר
2002–2003 שר החוץ
לא יותר מעוד הצגה של נתניהו 699083
מדובר בהופעה לפני חברי קונגרס בספטמבר 2002. ארז הפנה אותי לקישור הידיעה על כך. באותה עת נתניהו לא כיהן בשום תפקיד רשמי. הוא לא היה חבר כנסת והחל לכהן כשר חוץ שאינו חבר כנסת רק בנובמבר באותה שנה. אבל מה זה משנה? ארז צדק. מה גרם לך לקפוץ לפתע?
לא יותר מעוד הצגה של נתניהו 699086
פשוט לא ידעתי שארז שלח לך את הקישור. סליחה.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים