מה זה ? 69905
כיצד ניתן להסיק מסקנות מלומדות על ידי השוואה בין שוודיה לישראל, כאשר מתעלמים מכך שההשוואה נסתרת מיניה וביה על ידי שורש הבעיה. ואפילו מחברת המאמר מודה בשורש הזה. שורש הבעיה הוא בהטרוגניות של האוכלוסייה בישראל ובארה''ב (אני נזהר בניסוחיי). בשוודיה, לעומת זאת, לכולם כמעט יש את אותם עיניים כחולות ושיער בלונדיני.
אם ההגירה המוסלמית תשנה את זה, מהר מאוד יתברר שגם בסקנדינביה יש כאלו ששווים, ויש כאלו שווים יותר.
עיניים כחולות ושיער בלונדיני 69936
ציטוט מתוך http://www.cia.gov/cia/publications/factbook

Indigenous population: Swedes and Finnish and Sami minorities; foreign-born or first-generation immigrants: Finns, Yugoslavs, Danes, Norwegians, Greeks, Turks
עיניים כחולות ושיער בלונדיני 70049
ולמרות המידע שהבאת כאן הוא צודק. רק 11 אחוזים מכלל האוכלוסיה השוודית שייכת לדור ראשון של מהגרים. ככלל האוכלוסיה של שוודיה היא הומוגנית מבחינה אתנית, תרבותית ודתית - http://www.lysator.liu.se/nordic/scn/faq71.html

להשוואה אצלנו בארץ הרוב היהודי שהוא מעל לשמונים אחוז אמור היה לתת לנו את אותה ההומוגניות התרבותית והאתנית שמצויה בשוודיה, אבל הרוב היהודי עצמו אינו אחיד ואינו הומוגני כלל מהרבה בחינות. ובארצות הברית המצב הוא שהמיעוטים האתניים הם במספרים גדולים בהרבה מאשר בשוודיה.

כך שאולי יש משהו בכך שחוסר הפערים החברתיים בשוודיה הם פשוט תוצאה של חברה יחסית אחידה מבחינה....חברתית! וזה נשמע לי דווקא הגיוני מאוד.
עיניים כחולות ושיער בלונדיני 70050
יש להבדיל בין אחידות חברתית לאחידות אתנית. קבוצות מיעוט אתניות באוכלוסיה נוטות להתרכז במעמדות החברתיים הנמוכים. גם בחברות יחסית אחידות מבחינה אתנית קיימים מעמדות נמוכים. הישגים חינוכיים נמוכים של תלמידים ממוצא מזרחי קשורים למעמד חברתי יותר מלכל דבר אחר (הכנסת והשכלת ההורים).
מה זה ? 71006
לגמרי במקרה בשנתיים פלוס האחרונות אני גר בשבדייה (גטבורג). מחברת המאמר צודקת בהרבה דברים שהיא כותבת בנוגע לפועלים (והפועלות!!) 'השחורים' של שבדייה. רובם ככולם ויקינגים מקומיים. רוב הזרים שחיים בשבדייה (ויש כאן מספיק לכולם...) עוסקים במסחר זעיר.
רק כדי למנוע תמונת מצב חד צדדית: גם כאן יש שכונות עוני (אבל עדיין נראות בסדר גמור)
פרט! 71007
הרחב!
הדגם!

באמת, ספר לנו קצת יותר, איך שם בשוודיה?
מה זה ? 71307
אז סיקרנת אותי, והלכתי לשאול את הבוס שלי שהוא שוודי. הוא אמר שהרבה זרים מסתכלים על שוודיה ונדבקים לעובדה הזו כסימן לכך ששודיה היא גן עדן למהגרים. הוא אומר שהסיבה לכך היא שמפעלים, וכמוהם רוב שאר עבודות הצוארון הכחול בשודיה, נשלטים לחלוטין על ידי איגודים מקצועיים מאד חזקים. לכן הם משלמים משכורות גבוהות יחסית, ולכן לזר פשוט אין סיכוי להכנס! בכדי להיות חבר באיגוד פועלי יצור הנייר, למשל, אתה צריך המלצות של חברים ותיקים אחרים (כלומר ממש עוזר אם אבא שלך חבר איגוד), ו(תופים בבקשה) תואר ראשון. בשביל להשיג את המשרה הכי נמוכה במפעל.

לבוס שלי, אגב, שהוא שף ראשי במסעדת יוקרה בניו יורק, אין השכלה אקדמאית. גם לא לאחותו, שמנהלת את רשת המאפיות המשפחתית בשוודיה. הם פשוט לא היו צריכים אותה. הם לא חיפשו עבודה במפעל.
הערה 71308
שלא תבינו אותי לא נכון. הוא עדיין טוען ששוודיה היא גן עדן למהגרים. פשוט לא בגלל זה.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים