השיקול הביטחוני 700673
דובר צה"ל: ״אחריותו של צה״ל הינה לאבטח את מתקני האנרגיה במרחב המים הכלכליים. שיקולי הביטחון תומכים את קירוב האסדות לעבר החוף״
השיקול הביטחוני 700674
קישקוש, היות שיש גם אסדות מרוחקות, שגם אותן צה''ל מאבטח. מצד שני, אסדות קרובות לחוף הן פגיעות יותר.
השיקול הביטחוני 700675
ככל שהמתקנים רחוקים יותר, חיל הים נאלץ לפקח ולמנוע כניסת כלי שיט (מצריים, טורקיים, עזתים) לתחום יותר ויותר גדול. כלי שיט צבאיים (צוללות) גם מנסים להשאר רחוק מהחוף העויין כדי שלא יפגעו. יש גם עניין של כמה מהר אפשר להגיע למתקן במקרה הצורך. קשה לחשוב שצה''ל מעורר קשיים ללא סיבה כלשהי.
השיקול הביטחוני 700830
"הרמטכ"ל לשעבר, בוגי יעלון, סותר דיווח שהתפרסם בשבוע שעבר, שלפיו הצבא הורה לשנות את מיקום אסדת הפקת הגז של מאגר לווייתן ולקרבה אל חוף דור, משיקולי אבטחה וביטחון. במכתב ששלח לארגון "שומרי הבית", הפועל להרחקת האסדה מהחוף, כתב יעלון כי הופתע מהפרסומים, שלפיהם ההחלטה התקבלה משיקולים ביטחוניים."
...
"מבדיקה שערכתי עם בכירי משרד הביטחון בתקופה הנדונה, התברר שאיש מהם אינו מכיר פנייה כזו לבחינת העתקת מתקן ההפרדה מהפלטפורמה הימית, הסמוכה לאסדת הקידוח, לאסדה שתוקם במרחק כ-‏10 ק"מ מהחוף. אילו הנושא היה מובא בפני לבחינה ביטחונית, הייתי ממליץ על השארת התוכנית המקורית שהתבססה על פלטפורמה ימית סמוכה לקידוח לווייתן, ולא על הקמת אסדת הפרדה סמוכה לחוף".

בראיון רדיו טען יעלון (ציטוט מהזכרון) כי משרד הבטחון לא קיבל כל פניה כזו בתקופה הרלוונטית; אם הגיע אישור בטחוני, הוא הגיע ישירות דרך גורם בצה"ל שאין לו סמכות לאשר זאת, או לחלופין דרך המל"ל (כלומר במסלול עוקף משרד הבטחון, שבו יש לראש הממשלה שליטה נרחבת). הוא גם הסביר שהיות שיש להגן על אסדת הקידוח בכל מקרה, פשוט יותר להגן על אסדת הטיפול בגז אם היא נמצאת בסמוך ולא בקרבת החוף.
השיקול הביטחוני 700832
אני נוטה להאמין יותר לדובר צה''ל במקרה זה, אבל נראה כיצד יתפתחו הדברים.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים