לא הבנתי 700878
מה ההבדל בין "להביא לגידול במספר הסטודנטים הלומדים במוסדות המתוקצבים במקצועות הרלוונטיים להיי־טק" לבין "להביא לגידול במספר הלומדים במדעי הנתונים". אני גם לא יודע למה "מדעי הנתונים" ברבים.
לא הבנתי 700881
מדעי הנתונים: Data science באנגלית. תת תחום של מדעי המחשב שעוסק בניתוח נתונים בעזרת שיטות סטטיסטיות, כריית מידע, למידה ממוחשבת ועוד מריעין בישין.

תרגום לא מוצלח. אבל גם ײמדעי המידעײ נשמע רע. ובעצם גם Data science זו לא הברקה.. יש למישהו הצעה טובה יותר? אני מבטיח להעביר את המוצלחות לײמדעני הנתוניםײ שאני מכיר.
אחד לא מספיק? 700980
נדמה לי שמה שהטריד אותו זה ''מדעי'' ולא ''הנתונים''
אחד לא מספיק? 700982
אכן.
אחד לא מספיק? 701000
"מדעי המחשב" לא מטריד אותך?
אין תוכנה כברה 701012
חומרה ותוכנה?
אין תוכנה כברה 701019
אולי נישא ושולחני?
למה המחשב לא נדלק? אולי ישן הוא ויקץ. 701027
''אולי נישא ושולחני'' נשמע כמו פסוק.
למה המחשב לא נדלק? אולי ישן הוא ויקץ. 701036
נשמע כמו עברית של בית שני.

גם מאתר ההקשרים המקראיים הזה לא מצא שום דבר על זה.
לולא הפכת שולחני, לא מצאת דינרי 701037
אולי צדקת ממני ושולחני
לולא הפכת שולחני, לא מצאת דינרי 701038
בשפה מקראית: שִׁבְעִים מְלָכִים בְּהֹנוֹת יְדֵיהֶם וְרַגְלֵיהֶם מְקֻצָּצִים הָיוּ מְלַקְּטִים תַּחַת שֻׁלְחָנִי כַּאֲשֶׁר עָשִׂיתִי כֵּן שִׁלַּם לִי אֱלֹהִים.
לולא הפכת שולחני, לא מצאת דינרי 701042
יש לאלהים צורות תשלום מוזרות:
70 מלכים עם בהונות קצוצות, 72 בתולות בגן עדן...

אני מעדיף פנסיה תקציבית.
לולא הפכת שולחני, לא מצאת דינרי 701044
70 מלכים וגו זה לא התשלום, זה המוצר
לולא הפכת שולחני, לא מצאת דינרי 701045
היום היו קוראים להם ראשי רשויות מקומיות, וזה היה הופך את כל העסק להרבה הרבה יותר קריפי.
לולא הפכת שולחני, לא מצאת דינרי 701047
דה, כולנו מעדיפים פנסיה תקציבית.
כמה חבל שזה לא בר קיימא מבחינה אקטוארית.
לולא הפכת שולחני, לא מצאת דינרי 701061
אלהים לא מתעסק באקטואריה.
הוא פוקד עוון אבות על בנים, על שילשים ועל ריבעים.
דומה יותר לריבית שגובה טוני סופרנו.
לולא הפכת שולחני, לא מצאת דינרי 701063
אח, אנלוגיה נהדרת.
לא הבנתי 700989
בואו נשים זאת על השולחן - אם אתה כבר לא באקדמיה, אתה עוסק ב'הנדסת מידע' ולא בשום מדע. ואין בזה רע, גם עיבוד תמונה, עיבוד אותות וחבריהם הם ענפי הנדסה מכובדים בעלי מסורת של מאה שנה עוד מעט.
לא הבנתי 700991
השם "הנדסת מידע" שמור לתחום אחר מ-data science. מהנדסי מידע, או מהנדסי נתונים, הם המהנדסים שבונים את התשתית לעיבוד, הפצה ואכסון מידע. הניתוח של המידע, והאלגוריתמיקה שמבוססת עליו -הם מחוץ לתחום שלהם.
לא הבנתי 700992
הבעייה היא שגם 'ניתוח נתונים' כבר תפוס, וכבר לא נותרו הרבה אפשרויות.
אולי נחזור קודם לבסיס - מה בכלל עושים באמת Data scientists?
לא הבנתי 700995
בכל חברה ואפילו בכל פרוייקט זה אחרת, אבל באופן כללי, בונים מערכות המסוגלות לאחזר נתונים, לבנות על גביהם מודלים סטטיסטיים ולקבל החלטות בהתאם למודלים אלו.
דוגמא 1: מערכת לסיווג טקסט מקבלת מסמך (למשל ידיעה חדשותית), קובעת באיזה נושא הוא עוסק (חקלאות) ובהתאם לזאת מפנה אותו לבעלי העניין (אנשי יח"צ של איגוד החקלאים). במקרה זה אין צורך ליצור מודל באופן רציף.

דוגמא 2: מערכת Real Time Bidding מקבלת בקשה להצעת מחיר עבור הזכות להציג מודעה באפליקציה ידועה שפתח באותו רגע משתמש ידוע. המודל מחשב, עבור כלל המפרסמים עבורן יש לחברה הסכמים מה הסיכוי להקלקה עבור כל אחת מן המודעות הפוטנציאליות ומציע את המכפלה המקסימלית של סיכוי בתיגמול שתקבל החברה מן המפרסם עבור הקלקה עבור הצגת מודעה. במקרה שישנה זכיה, הוא גם יכול לבדוק אם היתה בפועל הקלקה או שלא, ומוסיף מידע זה כדי לאמן מודל חדש (בזמן אמת או פעם בכמה זמן).

דוגמא 3: ה-data scientist יוצר מודל Deep Learning שבהינתן קטע טקסט מזהה את השפה ומתרגם את הקטע לאנגלית (או לג'יבריש, אותו כסף :)

דוגמא 4: ה-data scientist יוצר מודל שמזהה מאפייני גלישה של משתמשים נורמטביים ומתריע ברגע שהסיכוי לאנושיות נורמטיבית נמוך מסף מסויים (חשש לבוט).

כשאני צריך להסביר מה אני עושה אני מתאים את התשובה לידע של השואל. לפעמים אני עונה "מלמד מחשבים איך ללמוד בעצמם", בידיעה שזה מה שיעבור להם בראש, לפעמים "בינה מלאכותית" ולפעמים "מתכנת מחשבים".
לא הבנתי 700999
בקיצור, מהנדס אלגוריתמים בתחום של למידה ממוחשבת.
או יותר בקיצור, אלגוריתמאי למידה ממוחשבת,ML algorithms engineer בלעז.
לא הבנתי 701006
אלא שהרבה פעמים data scientists לא עושים שום דבר שדומה להנדסת אלגוריתמים. לעיתים קרובות (אולי בדרך כלל) העבודה שלהם כוללת בעיקר ניתוח נתונים ובניית מודלים (מתמטיים וסטטיסטיים) סביבם. לפעמים הם אפילו מתכננים ועורכים ניסויים. דווקא די סביר לתאר עבודה כזו כ-"מדע".

בכל מקרה, כנראה שעם הזמן תעמיק הדיפרנציאציה בין סוגים שונים של data science, והתיחום בין תת-ההתמחויות השונות יעבור סטנדרטיזציה שתביא עימה אוסף חדש של titles מעצבנים. יש למה לחכות.
לא הבנתי 701008
בתור אלגוריתמאי מזה לא-נעים-להודות-כמה-שנים, חלק ניכר וקריטי מעבודתי הוא ניתוח נתונים, בניית מודלים (צתמטיים, פיזיקליים וסטטיסטיים), וגם ערכית ניסויים במערכות שונות כדי לבחון התאמה למודלים הנ''ל.
אני מאד מוחמא מלהתקרא ''מדען'', אבל בכל זאת...
לא הבנתי 701009
**אני מודע לזה שיש אמביגיואיטי נפוץ שמאחד תחתיו 'אלגוריתמאים', שחלק ממה שמבדיל בין שתי הקבוצות זה שאחת מהן יודעת לעשות אלגוריתמים על גרף והשנייה יודעת לייצר גרפים בפייתון או Matlab (אבל יודעת לעשות FFT וטרנספורמציות, נניח).
לא הבנתי 701028
כמה הצעות:
כוהן נתונים - data priest
שר נתונים - data lord
גנן נתונים - data gardner
לא הבנתי 701010
החלק של ה-data הוא מרכיב גדול, בעיקר כשמדובר בסביבה רבת נתונים, רבת משתנים, לעיתים כאוטית. כל הסיפור של איסוף נתונים, ארגון, חיבור מקורות מידע, ניקוי ועיבוי נתונים, הבנה של הנתונים בהקשר של הנושא הנבדק, סינון ובחירה של נתונים רלוונטיים וכו'.
לא הבנתי 700996
לפני המון שנים היתה כתבה עם הגדרות משעשעות של מקצועות IT. זה היה ב- Datamation (ז"ל בדפוס) או אולי Computerworld.

אז רק התחיל העסק הזה עם בסיסי נתונים, ובהגדרה של DBA היה כתוב משהו כמו אף אחד לא יודע מה הוא עושה אבל אף אחד לא יכול להרשות לעצמו שלא יהיה לו אחד כזה.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים