701256
פרופסור אחד מצוטט לסיום הכתבה ב-BBC:

"Given the pleasure presumably associated with moderate drinking, claiming there is no 'safe' level does not seem an argument for abstention," he said. "There is no safe level of driving, but the government does not recommend that people avoid driving."
701257
באופן כללי הכותרת נראית לי סנסציונית שלא לצורך. "מנה" אחת ליום מגדילה את הסיכון בשיעור של 4 ל-‏100,000, כלומר ב-‏0.004%. אפילו מתוך הנחה שזו אינה טעות סטטיסטית (איזה גודל מדגם צריך כדי להגיע לרמת דיוק גבוהה כל-כך?), זהו הבדל חסר משמעות. רפרוף במאמר המקורי מראה, שלא במפתיע, שהסנסציוניות היא בסיקור העיתונאי, והמאמר עצמו מדבר על טווחי טעות של אחוזים שלמים (כלומר שברירי אחוז כאלה הם כנראה חסרי משמעות).
701258
נראה היה לי שחלק מהמרואיינים (בהם חלק ממחברי המאמר) רצו להדגיש שאין יתרון בריאותי בצריכה מועטה על-פני אי-צריכה.

אבל כן, אישית יצאתי מקריאת המאמר (ואפילו רק מתקציריו העיתונאיים) רגוע יותר באשר לצריכה הנוכחית שלי ממה שהייתי לפני הקריאה.
701263
יותר מכך.
אם אני מבין נכון המחקר התמקד בצריכה גבוהה של אלכוהול.
רוב האנשים שאני מכיר נמצאים בטווח שבין 0 ל 1 מנות ביום. למשל בירה או שתיים וכוס יין בשבוע, שזה פחות מחצי מנה ביום.
המחקר לא ירד לרזולוציה הזו, שהיא רלבנטית יותר לארצנו.
דבר שני- המחקר התמקד ברמה הארצית והגלובלית. הוא לא בדק אם קבוצות אוכלוסיה מסוימות (צעירים, מבוגרים) נהנות מיתרון או סובלות מחסרון בריאותי כתוצאה משימוש מתון באלכוהול.
תושבי איקריה המבוגרים, לדוגמה, שותים 2-4 כוסות יין ביום, ונהנים מתוחלת חיים בין הגבוהות בעולם, בבריאות טובה.
701265
מהי תוחלת החיים של תושבי איקריה המבוגרים ששתו פלסיבו במקום אלכוהול במאת השנים האחרונות?
701267
אף אחד לא יודע, אבל כנראה שהם חיים חיים בריאים באופן כללי.
הנקודה שהעליתי היא שהממצאים של המחקר יכולים להועיל למדינות אבל פחות לפרטים.
כנראה שכמות המשתנים שצירופם גורמים לבריאות טובה ואריכות ימים אצל תושבי איקריה היא לא קטנה. הניסיון לבודד משתנה אחד מועיל ברמה הסטטיסטית אבל לא ברמה האישית כי לכל אחד מאיתנו סט משתנים שונה.

מתוך הכתבה ב"הארץ":
אמנם חלק מהמחקרים הקודמים מצביעים על תועלת בריאותית בצריכה מתונה של אלכוהול, הסבירה פרופ' בראון אפל, אבל מדובר במחקרים ברמה הפרטנית, והמחקר הנוכחי בוחן את המצב ברמה הבינלאומית. לכן, לדבריה, הקביעה במחקר שהנזק עולה על התועלת היא מרכזית - כי לא ניתן להפריד כאן בין התועלת לנזק במצבים שונים. "יש אנשים שאלכוהול מזיק להם יותר, שיתמכרו מהר יותר. אנחנו לא יודעים מי האנשים האלה מראש, ולכן עדיף שההמלצה הרפואית תהיה להימנע".

אני מבין זאת כך- כשבאים מצד בריאות הציבור בלי להתייחס פרטנית לכל מקרה, ההמלצה היא להמנע. אבל אם בודקים כל אדם לגופו ההמלצה יכולה להיות שונה.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים