העיתונות היא ליברלית 7018
במהותה, העיתונות היא ליברלית. היא מנהלת תחקירים נגד עוולות השלטון. אין לה קיום, ללא עוולות שכאלה. התוצאה היא, שרוב העיתונאים - לא הפובליציסטים, אלא העיתונאים - הם בעלי אוריינטציה ליברלית.

ומה לעשות, הימין בארץ הוא דתי. דתיים הם, לרוב, אנטי ליברלים. התוצאה המתבקשת היא שאין כמעט יצוג לעיתונאים דתיים\ימניים.

אי אפשר לעשות הפרדה בין ימין לדתיים בארץ; הימניים החילוניים הם מיעוט שבמיעוט. רוב אנשי הימין, אם תלחץ עליהם, יחזרו לטענה ש"הארץ היא שלנו", ולכן יש לשלול זכויות ממי שאינו יהודי. זו עמדה דתית במהותה, שנשענת על מקורות יהודיים.

נכון, הציונות הפוסט-אוגנדית היא דתית במהותה. האופציה החילונית - מדינה לעם היהודי בכל מקום שאיננו "ארץ ישראל" - נדחתה בקונגרס הציוני הששי. ככל שאנשים נעשים חילונים יותר, ליברלים יותר, כך גובר הדיסוננס הקוגניטיבי שלהם, המאבק הפנימי שלהם עם הציונות, שהיא במהותה תנועה דתית. הליברליות שואפת לנורמליות; הדת שואפת להגשמת התוכנית האלוהית, כפי שהיא רואה אותה; ומאחר והעיתונות, ולו בעיני עצמה (גיל לידרמן כתב היטב בנושא זה) היא ליברלית, היא נרתעת מהמחנה הדתי.

אגב, המחנה הדתי הוא היחיד המנסה לייצר עיתונאים מגויסים. בזמנו למדתי בישיבת נחלים, במגמת תקשורת (שאותה ריכז מיכאל טוכפלד). המגמה המוצהרת של מגמה זו הייתה לחנך אנשי תקשורת דתיים, שיתחרו בעיתונאים החילונים. אין תופעה כזו בחילונות; אין בית ספר לעיתונאים שמאלנים מגויסים. נקודה למחשבה.

ליברליות מובילה לפתיחות; דת מובילה לסגירות. האם עיתונאים דתיים היו מעיזים לכתוב על שערוריות המין בישיבות? אני חושב שסביר להניח שאם הידיעות היו מגיעות אליהם, הם היו משתפים פעולה עם נסיונותיהם של פרנסי הציבור הדתי להשקיט את הסיפורים. הרי לך תכונה לא עתונאית מובהקת.
העיתונות היא ליברלית 7075
מדוע לליברליות יש גבולות גיזרה צרים?
מדוע הליברליות לא הולכת יד ביד עם הפתיחות וההקשבה (גם להשקפות דתיות)?
אני מסכים עם הניתוח שלך, כמו גם עם העובדות שפוגל כתב. אבל אני עומד לצידו של פוגל ושואל, האם הדמוקרטיה לא אמורה להניף את דגל השויון ולתת הזדמנות שווה לחופש הביטוי, אע"פ שאינו מסתדר עם הדת הליברלית?

אבל מעבר לבעיה זו, יש הסבר נוסף, יותר מעשי ופחות רעיוני.
מתוקף עבודתי אני יוצר קשר עם עיתונאים ואנשי תקשורת רבים. לדאבוני אנשי התקשורת במדינתנו הקטנטונת (והכוונה לעוסקים בתכנים) לכודים בתוך עולם מושגים ודרך מחשבה מאוד מסויימים.
למעשה החברה בנויה באופן שאנשי מקצוע מסויים יוצרים לעצמם באופן טבעי סביבה או קהילה סגורה עם שפה ודרך מחשבה משלהם. לדוגמה: מורים, רופאים, אנשי תרבות, אנשי היי טק וכו'. אבל אנשי התקשורת שנשארים בתוך הבועה שלהם חוטאים למקצועם. הם אמורים להתייחס למציאות ולמאורעות באופן אובייקטיבי ככל שניתן. למעשה הם מביטים על המתרחש באופן סובייקטיבי ולא נותנים לעובדות לבלבל להם. וכך הם נשארים ליברלים, אע"פ שהם עצמם רומסים אותה ברגל גסה.
(יש איש תקשורת אחד, שהיה ישר ולא שיקר את עצמו. הוא נתן לעובדות לבלבל אותו ועד היום הוא מבולבל- טומי לפיד)

אם מישהו לא הבין אותי, אני מתנצל. לא יכולתי להרחיב ולכתוב דוגמאות, אבל מי שיפקח את עיניו יראה זאת כמעט בכל מקום.

היה לי פשוט לכתוב בלשון מכלילה, אולם יש בתקשורת גם אנשים משכמם ומעלה וסליחה אם מישהו נפגע.
העיתונות היא ליברלית 7092
האם התקשורת לא נותנת במה גם לגופים הדתיים והחרדיים? קשה להאשים אותה בשמירה על ליברליות ובכך לא להסכים עם דעות שהן לא ליברליות, שכן כבר הסכמת שהיא צריכה להיות ליברלית. אבל לצאת מכאן ולהגיד שהיא מתעלמת מהציבור הדתי?
הדת הליברלית ?!?!?! 7093
הדת הליברלית! 7216
פירוש:
יש אנשים שקידשו ערכים חשובים לתכלית עד לייחוד אלוהי. הם החליפו אמונה באל אחד בורא עולם בערכים חשובים ככל שיהיו.
כך היו:
הסוציאליזם
הקומוניזם
השיוויון
החופש
השלום
ו... הליברליות
הדת הליברלית! 7229
ליברליות היא תפיסה תרבותית וחברתית שמשפיעה על דרך החיים. מכיוון שהדת מקיפה את כל האספקטים בחיים, אנשים דתיים רבים מתקשים להפריד בין הדברים השונים שמרכיבים את תפיסת העולם ודרך החיים של אדם שאינו דתי. נכון שליברליות ממלאה חלק מהתפקידים שהדת ממלאה בחייו של האדם הדתי אבל רק חלק קטן.
אילו הליברליות הייתה דת היא הייתה דת גרועה מאוד. בלי פולחן, בלי כנסיות ובלי קאנון.
אני לא מכיר אף אחד שמקדש את הליברליות, מוכן למות על קידושה או לומד אותה בישיבה.
הדת הליברלית! 7286
דורון,
אני מסכים עם כל מה שכתבת למעט המשפט האחרון, וזו בדיוק היתה כוונתי...
העיתונות היא קודם כל רחבה 7099
דבריו של הכותב נשארו ללא תגובה לזמן ממושך בגלל שהוכיח כבר מספר פעמים שהינו מקובע בדעותיו המופרכות ואינו מחפש ויכוח לשם בחינתן.

עיתונאי יכול להיות בעל טור וגם יכול לשדר חדשות מהכנסת. לליברליות חילונית אין קשר.

אין גם סיבה מיוחדת לכך שאין הרבה עיתונאים דתיים, המגמה הזאת פשוט אינה בראש סדר העדיפויות.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים