השמאל והמרכז היו צריכים לשמוח 702030
חיים רמון בפורום קהלת: "השמאל והמרכז היו צריכים לצאת במחול, לשמוח על החוק הזה...חוק הלאום, בטיפשותם של מפלגות השמאל הציוני, טשטש את הגבול בין שמאל ציוני ושמאל לא ציוני, ועל כך הם ישלמו בגדול" - ישראל היום
השמאל והמרכז היו צריכים לשמוח 702043
למה? ולמה?
כן, אני מבין שהבעיה היא לא אצלך, אלא אצל רמון שגם בכתבה שקישרת לא מביא שום נימוק לאמירות המתלהמות שלו. לי לקח זמן לנסות להבין על מה הוא מדבר, ואז עצרתי בעצמי והבנתי שאין סיבה שאני אבנה טיעון והנמקה לרמון אם רמון לא טורח להביא כאלה.
השמאל והמרכז היו צריכים לשמוח 702086
הוא כתב בזמנו מאמר בהארץ בו הוא נימק את הדעה שלו. הטענה שלו, במילים שלי, עד כמה שאני מבין, היא שחוק הלאום מגדיר את מדינת ישראל כמדינת הלאום היהודי ופועל יוצא מההגדרה הזאת שלא כל ארץ ישראל הם מדינת הלאום היהודי, ומכאן החוק מכשיר ואף מחייב דה-יורה את הרעיון של "שתי מדינות לשני עמים", ולכן תואם לעקרונות של השמאל הציוני ומנוגד לעקרונות הימין והשמאל האנטי ציוני. בנוסף הוא טוען שהביקורת על החוק על כך שלא מוזכרות בו דמוקרטיה או שיוויון מתעלמות מכך שמדובר בסעיף בחוקה שבה מוזכרים דמוקרטיה ושיוויון בסעיפים אחרים.
רמון המתחכמון 702088
עד כמה שאני מבין לוגיקה, הגדרת מדינת ישראל כמדינת הלאום היהודי איננה גוררת, וודאי שלא בהכרח, שלא כל ארץ ישראל היא מדינת הלאום היהודי.
רמון המתחכמון 702089
אתה צודק, אבל: היו מאמצים לנסח את החוק כך שהוא יחול על ארץ ישראל, כדי להתקדם עוד צעד לכיוון הסיפוח.
רמון המתחכמון 702090
קשה לי להאמין שאפילו תחת ממשלת הימין הנוכחית, 'ארץ ישראל' היא יישות משפטית מוגדרת, קל וחומר עם גבולות מוגדרים.
רמון המתחכמון 702093
לוגית, אני חושב שזה תלוי בקיומה של ה' הידיעה. אם החוק מגדיר את מדינת ישראל כהמדינה היהודית, אז פועל יוצא שכל מה שלא נמצא שטחי מדינת ישראל הוא לא חלק מהמדינה היהודית, אם החוק מגדיר את מדינת ישראל כמדינה יהודית, אז הוא לא אומר שום דבר על מה שנמצא מחוץ למדינת ישראל. אבל אני לא חושב שהטיעון של רמון הוא טיעון לוגי.
השמאל והמרכז היו צריכים לשמוח 702103
יש חוק יסוד: ירושלים בירת ישראל.
בכל זאת חוק הלאום מקדיש לכך סעיף בו הוא מצטט את הסעיף הראשון של חוק ירושלים. תגובה 701127

רמון, כרגיל, לא יודע על מה הוא מדבר. תגובה 438323

האימוץ בחוק הלאום של החלקים החביבים על הימין מתוך הכרזת העצמאות, וההתעלמות מהחלקים הפחות חביבים עליהם בה, הם שעושים את חוק הלאום נדבך חשוב במאמצים לשנות את אופייה של המדינה, ולהטות אותה יותר אל ה"יהודית" ופחות אל ה"דמוקרטית".
השמאל והמרכז היו צריכים לשמוח 702214
אני לא חושב שאתה שופט את רמון בצורה הוגנת. ז''א, כן, הרבה פעמים, כמו רוב הפוליטיקאים, הוא לא יודע על מה הוא מדבר ובכל זאת מרגיש צורך להגיד משהו ולעשות את זה בביטחון של מי שיודע על מה הוא מדבר, אבל, כאמור, זה אופייני לפוליטיקאים ונובע מהעובדה שאנחנו שופטים פוליטיקאים שמודים שהם צריכים ללמוד משהו הרבה יותר קשה מפוליטיקאים שאומרים שטויות בביטחון מוחלט, אבל לגבי פוליטיקה רמון כן מבין משהו, ואם אני מבין נכון הטענה שלו היא פוליטית ונראה לי שכדאי לשפוט אותה בהתאם.
השמאל והמרכז היו צריכים לשמוח 702225
בעיני הוא פגע רע, שהשמיד כל מה שנקרה בדרכו. תגובה 438120 ואחריה עוד את הפועל תל אביב.
התנהלותו לאורך הפרשיה והמשפט שלו היתה מחפירה לא פחות משל קצב.
אולי אני שופט בכלל פוליטיקאים לחומרה, ואולי פשוט רמתם האישית והמוסרית ירודות‏1
כידוע יש לי בטן מלאה על פוליטיקאים מימין ומשמאל כאחד, אבל כשמגיע להם קרדיט אני לא אגזול אותו מהם. על מה מגיע קרדיט לרמון?

ספציפית לעניין המאמר שלו- כיוון שהמודה בשמאל הציוני עכשיו היא ליקוק לימין, רמון מלקק לימין. מה שאין בחוק הלאום חשוב יותר ממה שיש בו, ורמון דוחה את הטענה הזו בכזב.
הפארסה עם הדרוזים לא גרמה לימין להליט פניו בידיו ולבטל את החוק בהליך מזורז. כי תכלס- הדרוזים אינם יהודים ושיזדיינו בסבלנות. החוק עומד על כנו ומשמעויותיו עוד יכו בנו בעתיד. מזה רמון מתעלם.
חשוב לו יותר הקשקוש העורכדיני על ארץ ישראל ומדינת ישראל. קשקוש עורכדיני מוצלח יותר הצליח להחיל את החוק הישראלי (כולל משטרה ותשלום מסים) על כל המתנחלים גם מחוץ לגבולות מדינת ישראל. נראה את רמון משתמש בחוק הלאום כדי לבטל את זה. כל עוד הוא לא הצליח בכך הוא מדבר שטויות לדעתי.

_____________
1 לפי מה שסיפר לי ח"כ לשעבר- השני נכון
השמאל והמרכז היו צריכים לשמוח 702227
בעיני הוא (ולא רק הוא, אבל הוא אולי המייצג המובהק ביותר) תוצאה של המערכת שבא הוא גדל ושנתנה לו את הכח להשמיד את כל מה שהשמיד, והאשמים בהקמת המערכת הזאת הם אנחנו.
השמאל והמרכז היו צריכים לשמוח 702231
אז סבאבה, אנחנו אשמים שהפוליטיקאים שלנו הם חרא, ולכן אנחנו צריכים לאכול את זה ולהגיד טעים? אני אומר לא טעים לי החרא הזה.
אני מתרפק על הפוליטיקאים של שנות השמונים והתשעים, אבל חיים רמון לא נכלל ברשימה שלי. הוא לא שונה בעיני מיאיר לפיד.
זבולון המר שווה אלף נפתלי בנט, ושולמית אלוני שווה אלף זהבה גלאון. דן מרידור, אמנון רובינשטיין ומיקי איתן שיחקו בכלל בליגה שכבר לא משחקים בה יותר. נכון, היו גם פלאטו שרון, אברהם שפירא, גונן שגב ושאר ירקות, אבל אז הם היו השוליים ונראה כאילו היום הם הרוב.
אז מה? להוריד את הראש ולהגיד "זה מה יש"? לא מסוגל, המפקד.
אני לא צריך להסכים עם הדעות שלהם. אני צריך רק לסמוך עליהם שידאגו לי. אני תולה תקוות בניר ברקת, למרות שאני לא מסכים עם הדעות שלו כלל.
בגלל דלות החומר הזו המדינה לא דואגת לאזרחיה. מאות אנשים נהרגו בכבישים בגלל ששר התחבורה חנק את הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים‏1. אבל אם זה לא מפגע פלסטיני למי אכפת?
48 פועלי בנין נהרגו בשנת 2016. היה קצת רעש. 35 נהרגו בשנת 2017. ומה השתנה? 36 פועלי בנין נהרגו מתחילת השנה. איפה הפוליטיקאי שיקח אחריות? אני לא אומר שיבצע ספוקו, אני אומר שידאג לביטחונם של התושבים.

_______________
1 מספר הניידות של משטרת התנועה צנח בעקביות מ 309 בשנת 2009 ל 112 בשנת 2016. מספר ההרוגים בתאונות דרכים בכבישים בינעירוניים הלך ועלה משנת 2013, וזינק מ 188 ב 2014 ל 221 ב 2015 ול 250 בשנת 2016. זאת בניגוד למגמה של הרוגים בכבישים עירוניים, שנותרה יציבה.
השמאל והמרכז היו צריכים לשמוח 702514
''...בגלל דלות החומר הזו המדינה לא דואגת לאזרחיה...'' אני מניח שאתה צודק, רק שמה שאני מנסה להגיד זה שדלות החומר של הפוליטיקאים היא לא באשמתם אלא באשמתנו. המערכת שיצרנו היא מערכת בה לזיתים ולתאנים אין שום סיבה ללכת לפוליטיקה, ואם הם כן ילכו לפוליטיקה, אז אנחנו נאכל אותם בלי מלח, בזמן שלאטדים אין שום סיבה לא ללכת לפוליטיקה, וכשהם הולכים לפוליטיקה אנחנו דואגים לרומם אותם ולצחוק על הגפנים.
השמאל והמרכז היו צריכים לשמוח 702045
בעיני חיים רמון הוא פוליטיקאי לא ישר או שאינו מסיק את המסקנות המתבקשות מהמציאות. כשאני שומע את ההגנה שלו על הסכמי אוסלו וההתנתקות אני לפעמים חושב שהאיש לא באמת מאמין למה שפיו אומר. לכן, דווקא תמיכתו המפתיעה בחוק הלאום מתחילה לעורר בי חשש שמשהו בחוק לא בסדר. . .
השמאל והמרכז היו צריכים לשמוח 702137
עם ציפורה‏12 לא כל כך הולך לי, והיא ממשיכה בחוצפתה לשאת נאומי הסתה בכנסת למרות שכאחת האחראיות גם לטיל (איציק ש קורא לזה רקטה) שנפל הבוקר על בית בבאר שבע והרסו ובמזל לא חיסל משפחה, היא צריכה לכוף את ראשה ולשתוק. אבל עם חיים רמון דווקא כן.

1 תגובה 630177
2 אני מתכוון לזו ששפטל מכנה אותה "ציפקה פייגה שפיצרקה"

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים