עם כל הכעס 702064
בכנס מקצועי בו נוכחתי לפני כמה שנים, סופר על ניסוי שנערך בבריטניה כדי לאמוד את השפעת חיסוני השפעת על שיעורי התמותה מן המחלה וסיבוכיה.
מה שהתגלה הוא שחיסון ילדים בגיל בית הספר היסודי הוריד משמעותית את התמותה, בניגוד לחיסון התיכוניסטים.
בירור העלה שהסיבה לכך היא שהסבים והסבתות שמגיעים לשמור על הילד נדבקים ממנו ומתים, בעוד שבגיל התיכון יכול הילד להישאר בבית לבדו.

למה נזכרתי? כדי שלא להקצין, אני מנסה לפעמים לאתגר את עצמי בסיטואציות הפוכות, או, במקרה זה, דומות.

בכל שנה מתים בישראל מאות אנשים משפעת, הרבה יותר מן התמותה מחצבת, לפחות לפי שעה.
מדוע לא לנקוט סנקציות חריפות כנגד מי שאינם מתחסנים כנגד שפעת בראשית החורף?
עם כל הכעס 702067
ראשית, בניגוד לחצבת חיסון מפני שפעת יש לקבל כל שנה כך שהטירחה רבה יותר. שנית, החיסון לשפעת הרבה פחות אפקטיבי.
having said that... 702075
השמועות על חוסר האפקטיביות של החיסון לשפעת, במיוחד עבור אנשים זקנים (לי מותר!) כנראה מוגזמות למדי.
having said that... 702092
לחיסון שפעת תופעות לוואי ידועות, ולעיתים קשות, עבור אוכלוסיה מבוגרת. כמו כן, למיטב הבנתי המוגבלת, החיסון יעיל עבור זנים מסוימים, ולא תמיד אנשי הרפואה מזהים נכון ומראש איזה זן יתפרץ בשנה נתונה.
עם כל הכעס 702080
לפי האתר אליו קישרתי, יעילות החיסון היא 80% ולפי אחרים 50-70%. נכון שמדובר בטירחה החוזרת על עצמה בכל שנה, אך עדיין, ביכולתה של התחסנות שנתית של רוב האוכלוסיה להציל את חייהם של עשרות עד מאות אנשים בשנה.
עם כל הכעס 702094
הסטטיסטיקה בקשר ליעילות החיסון לא לגמרי ברורה, מה עוד שהיא משתנה משנה לשנה בהתאם להצלחת הניבוי לגבי הזנים שיפרצו. לפי "סיינטיפיק ידיעות" שהסתמך כמדומני על משרד הבריאות (הם נתנו נתונים שעומדים בניגוד למה שהם רוצים שהציבור יעשה! מי היה מאמין?!) החיסון לפני שנה היה בעל יעילות קרובה לאפס עבור אנשים זקנים. אפליית הגיל הזאת לא ברורה לי ולא זכור לי שקראתי הסבר לתופעה - אולי מפני שלא חיפשתי יותר מדי. ייתכן שאחד הזנים שהחיסון פספס תוקף דווקא אנשים עם מערכת חיסון חלשה. מין המניאק שחכם על חלשים.

מנסיוני האנקדוטי: אחרי שפעת חמורה שהיתה לי בסביבות שנת 2002 אני מתחסן באדיקות בתחילת הסתיו כל שנה ומאז לא חליתי בשפעת. גם החברה שלי מתחסנת וגם היא לא חלתה. החיסון חינם, לא כואב בכלל והבעיה היחידה שאני מוצא בו היא שהוא מחייב אותי לשהות זמן מה בחלל סגור בחברתם של שחפנים, נושאי אבולה ומחוצבים, כן, וגם סתם מצוננים‏1. אני מקווה שהחיסון לחצבת שקיבלתי לפני 60 שנה או משהו כזה עדיין תקף.
____________
1- מאז לימדתי את עצמי ללחוץ על כפתורי מעליות ציבוריות עם גב היד, לפתוח דלתות ביד שמאל ולרחוץ ידיים כשאני חוזר הביתה, כמות הצטננויות שלי ירדה פלאים. חורפים שלמים עוברים עלי בלי שום צינון, בשונה מאד מתקופות קודמות. אלא שאני גם יוצא פחות מהבית, כך שקשה לדעת.
עם כל הכעס 702097
תודה. אאמץ את ההמלצות הללו.
עם כל הכעס 702099
אני ממליץ במיוחד על הפחתת היציאות מהבית :-)
עם כל הכעס 702104
1 פרקטיקה מקובלת אצלנו, רק שיחד עם החשיפה לגני ילדים קשה לי לדווח על מניעה גורפת.
עם כל הכעס 702110
מצד אחד, מי שקיבל זריקה אחת בלבד נחשב לא מחוסן ועליו לקבל מנה נוספת (אני עשיתי זאת). מצד שני, מי שנולד לפני 1957 (אתה, כמדומני) נחשב כמחוסן.
עם כל הכעס 702111
תודה. עכשיו נזכרתי שקיבלתי חיסון בדרך הטבע, כנראה הוא יעיל יותר מהזנים המוחלשים/מתים שמגיעים ממזרק.
עם כל הכעס 702113
תשוויץ, למה לא.
עם כל הכעס 702135
למה לפתוח דלתות ביד שמאל?
עם כל הכעס 702136
כי את הפעולות השגרתיות החצי-לא-מודעות אני עושה ביד ימין, וחלקן נוגע בפנים. אני מכחיש בתוקף את הרעיון הדוחה שצץ לך בראש בעניין זה. אני מתכוון לניגוב זיעה, שפשוף עיניים (יש לי דלקת עפעפיים כרונית) וכאלה.
עם כל הכעס 702138
הרעיון לא צץ, אבל ממילא לשמחתי אני שייכת לדור שכבר לא רואה בכך משהו דוחה (בדרך כלל).
עם כל הכעס 702139
אם זה לא היה ברור התכוונתי לחיטוט באף.

עד כאן.
עם כל הכעס 702140
דיון 3880
איכס, גועלי! 702156
אבל התחכמות מעולה, אימצתי.
עם כל הכעס 702078
עוד נקודה קטנה: חצבת (כמו פוליו ואבעבועות שחורות, ולהבדיל משפעת) היא מחלה שתוקפת רק בני אדם. כלומר: ניתן לחסל אותה. בסוף שנות התשעים כבר היה מאמץ של ארגון הבריאות הבינלאומי להתחיל לחסל את החצבת באזורים שונים בעולם. ואז הגיע וייקפילד.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים