איך תוכיח הפרקליטות שהיא מחפשת את האמת 702323
במסיבת עיתונאים מסר הסנגור החדש של זדורוב את הפרטים הבאים: בזירת הרצח נמצאו שערות רבות שנקבע שאינן שייכות לא לזדורוב ולא לתאיר. אבל לא נעשה ניסיון לבדוק את שיוכם לא.ק. או לא.ח. שהיה חברה והעיד שהיא התוודתה בפניו שבצעה את הרצח כשהיא לובשת את בגדיו. בגלל מגבלות תקציביות לא הייתה הסנגוריה יכולה לבדוק שיוך כזה לכל השערות, ולכן בחרה מתוכן שלש שערות. הממצא התגלה באחת השערות מהשלוש.
אני חושב שאם האמת חשובה לפרקליטות היא צריכה לחזור ולבדוק עוד שערות כאלה. לא אתפלא אם אחת מהן תתגלה כשערה של א.ק. מאידך גיסא גם לא אתפלא אם הפרקליטות תספר לנו שהממצאים האלה הלכו לאיבוד, כמו הטלפון הנייד של תאיר או תיקי החקירה של רות דוד שנגרסו. אין לי טיפת אמון בגוף הזה.
איך תוכיח הפרקליטות שהיא מחפשת את האמת 702324
מתוך כתבה על הנושא:

„בפרקליטות אמרו כי השערה עשויה להתאים לא"ח ולאנשים נוספים, אולם במכון לרפואה משפטית הבהירו כי היא יכולה להתאים רק לבני משפחתו.״
„תגובת הפרקליטות: "שערה אחת מתוך השלוש נמצאה מתאימה לפרופיל המיטוכונדריאלי של המכונה א"ח, בן הזוג לשעבר של א"ק. התאמה זו משמעה כי א"ח הוא אחד מקבוצת אנשים רחבה, שלא ידוע מה מספר הפרטים הנמנים עליה, שיכולים להתאים לשערה שנמצאה".״
איך תוכיח הפרקליטות שהיא מחפשת את האמת 702326
ומתוך תגובתם אתה מאמין שהאמת מעניינת אותם?
ומה עם השופטים? 702335
הסיפור הזה לא מפסיק להטריד את מחשבותיי, ומכאן, אולי, תגובותיי התכופות וה"טרחניות".

איך שהוא הממצאים החדשים תפסו את הפרקליטות בעמדת התגוננות. אבל אני חושב שהרשויות השיפוטיות שטפלו בפרשה צריכות להתגונן לא פחות, ואולי יותר. כשבוחנים את הפרשה מגיעים למסקנה שהמשטרה והפרקליטות יכולים לעצור כל אדם שאין לו אליבי‏1, ולגרום לו להודות באמצעות לחץ, ואז בתי המשפט מוצאים ש"אין ספק סביר" באשמתו ושולחים אותו לכלא. רק אם האיש מאד חזק נפשית, ועומד בלחץ או שקורה נס ונמצא במקרה מישהו אחר שבאמת אין ספק באשמתו, ההרשעה מבוטלת והאיש משוחרר, כפי שקרה עם דמיניוק, למשל.
עלה בדעתי רעיון לפיו נוכל להיות בטוחים שהשופטים באמת סבורים ש"אין ספק". לו החוק היה כולל סעיף שאם מסתבר לאחר שהמורשע מתחיל לרצות את עונשו שבוודאות אין הוא אשם,משום שאכן נמצא אשם אמיתי, אז לא רק שהוא ישוחרר מהכלא, אלא שהשופט ששלח אותו לשם ישלים במקומו את מכסת העונש. אז נוכל להבטיח, שהשופט באמת סבור ש"אין ספק".

1 לפני זדורוב הם עצרו שני חשודים אחרים אבל לשניהם היה אליבי, ולכן תהליך הלחץ עליהם הסתיים מיד אחרי שהחל.
איך תוכיח הפרקליטות שהיא מחפשת את האמת 702460
בקריאה מקרית של כתבה ב"הארץ", התבררו לי שתי עובדות שלא ידעתי קודם. העובדה הראשונה היא שהבדיקה החדשה נערכה למרות התנגדות קשה של הפרקליטות והמשטרה לעשותה אפילו במימון הסנגוריה. רק לאחר פסיקת בית המשפט העליון, שבאה בעקבות פניית הסנגוריה במאבק בין שנים מספר, שקבע שיש לערוך אותה, נאלצה הפרקליטות לספק את הממצא למכון הפתולוגי. העובדה השנייה היא שדגימות די אן איי שהוצאו מתחת לציפורניה של תאיר הושמדו זמן קצר לאחר הרצח. שתי העובדות האלה כל אחת מהן היא שערורייה. כאשר כתבתי שלא אתפלא אם הפרקליטות תספר לנו שממצאים הלכו לאיבוד לא ידעתי שהיא כבר השמידה ממצאים חשובים של די אן איי.
אמרתי בעבר, עוד לפני הבדיקה הזאת, שלו היה עלי להמר אם זדורוב הוא הרוצח או שאינו הרוצח הייתי מהמר על האפשרות השנייה, בעיקר בגלל שאיני נותן שום משקל להודאה של נאשם במשטרה, שהוא חוזר בו ממנה בבית המשפט. העדות שלו היא מה שהוא אומר בבית המשפט. מה שאמר קודם זה סיפורים חסרי משמעות בעיני. ומכאן שבעיניי בוודאי יש כאן ספק באשמתו.
כמו כן ייחסתי גם חשיבות גדולה לעובדה שלא נמצא שום ממצא פורנזי של די אן אי או טביעות אצבעות וכדו' שקושר את זדורוב לאירוע, עובדה שמחזקת את הספק. העניין הוא שהדבר הזה צריך לחול גם על האמונה שא"ק היא הרוצחת. אם היא הרוצחת לא ייתכן שלא יימצאו ממצאים פורנזיים שקושרים אותה ישירות לרצח. אבל כאן מתעוררת בעיה: הפרקליטות השמידה ראיות שהיו אולי מאפשרות להוכיח באופן חד משמעי שהיא הרוצחת, ולכן שזדורב באופן חד משמעי אינו הרוצח. כיוון שהראיות הושמדו, אותה ראיה בשערה רק מחזקת את הספק באשמתו, וגם א"ק צריכה, כמוהו, להנות מהספק. הפרקליטות כמו הפרקליטות, למרות הצהרותיה, מעכבת את הבדיקות הנוספות בשערה הזאת ובאחרות. לפי אופן התנהלותה לא נראה לי שאפשר יהיה להפיק עוד משהו מהאמת.
איך תוכיח הפרקליטות שהיא מחפשת את האמת 702465
תמונה עגומה מאוד.
כעת ברור לי שללא ההודאה, זדורוב לא היה מורשע. ללא ראיות פורנזיות וללא הודאה אין עם מה להרשיע. אפילו עם ההודאה הורשע בעליון רק ברוב של שניים נגד דנציגר הצדיק.
ואלמלא ההודאה, כנראה שהמשטרה והפרקליטות היו עושות מאמצים גדולים יותר למצוא את הרוצח ומשתמשות בשערות ובשאר הדברים שיכולים היו להניב ממצאים פורנזיים.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים