והשאלה המתבקשת 702606
למה היה צורך בפעולה בלב הרצועה כשהמצב הלך לקראת רגיעה?
והשאלה המתבקשת 702610
גם אני תהיתי.
והשאלה המתבקשת 702611
רן אדליסט כתב על כך במעריב:

"ממשלת ישאל אחראית לסבב האש האחרון בגלל שתי סיבות. האסטרטגית היא הזנחת הטיפול ברצועה וטקטית אישור חסר אחריות למבצע חדירה שיש בו פוטנציאל הסתבכות דווקא במהלך תהליך הסדרה. אנחנו רגילים לחשוב שמלחמות פורצות בגלל אידיאולוגיות או אינטרסים כלכליים או כוחניים, הסיבוב האחרון נולד בגלל קטטות בחירות בתוך הקבינט.

סדר האירועים : בשבוע האחרון החריפו הקרבות בתוך הקבינט בין בנט לליברמן ונתניהו עקב חדירת פלשתיני לנתיב העשרה ותמונות החממה השרופה. כללי המשחק במהלך ההסדרה אומרים שהממשלה תכיל את האירוע אם אין הרוגים ללא תגובה של ממש. חוסר התגובה של ראש הממשלה ושר הביטחון (הססנות, פחדנות וכו') אחרי החדירה לנתיב העשרה שימשו חומרי תעמולה אפקטיביים עבור מתנגדיהם מבית ומחוץ. בנט בתוך הקואליציה ולפיד וגבאי מן האופוזיציה. ועדיין ניראה היה שנתניהו וליברמן נותנים צ'אנס למאמץ של מצרים וקטאר לטובת הסדרה. ואז הגיע האישור של השניים להפעלת החוליה שחדרה באזור חן יונס. האישור נועד להוכיח כי ידינו הארוכה תשיגמו ושאר איומי רהב. צה"ל טוען שהמטרה הייתה מוצר מודיעיני שובר שוויון. נניח. הבעיה : בפעולה מעין זו תמיד לוקחים בחשבון אפשרות של תקלה. דווקא הפעם במהלך המאמץ להגיע להסדרה, עקב אותם לחצים פוליטיים לקראת בחירות, החליטו ראש הממשלה (אישר מפאריס) וליברמן להמר שהפעולה תעבור בשקט והשאר היסטריה בתקווה שלא תהפוך לעוד היסטוריה עגומה. זה היה הימור פרוע וחסר אחריות.

צה"ל טוען שמדובר במבצע מודיעיני שקט שרבים כמוהו. נניח. הודעה מעין זו נועדה להרגיע את העולם, בייחוד המדינות המעורבות בהסדרה כמו מצרים וקטאר, שישראל לא התכוונה לפרובוקציה. אלא שיש כאן בעיה : ישראל של נתניהו ושות' מתמחה בפרובוקציות מעין אלו בדיוק כאשר מסתמנת רגיעה. אחרי שחרור גלעד שליט ב 2011 החל אחמד ג'עברי, האיש שחתם על שחרורו, בכיר הזרוע הצבאית של חמאס, להיות מעורב במגעים לקראת רגיעה בין ישראל לחמאס. ב2012 הוא חוסל במבצע שנוהל על ידי נדב ארגמן כיום ראש שב"כ ויואב גלנט אז אלוף פיקוד דרום. החיסול הצית את מבצע 'עמוד ענן'. אני לא חושב שנתניהו וליברמן שיגרו את חוליית החדירה לעזה מתוך חשיבה אסטרטגית מזימתית (להצית מבצע גדול), אלא כרגיל אצל קטני היגיון כמותם, זו הייתה גחמה פוליטית בגלל הלחץ 'לעשות משהו'.

כל אדם סביר מבין שיש לפעולה הזו פוטנציאל שיבוש ומי שאישר אותה לקח על עצמו הימור חסר אחריות. לא רק בגלל אפשרות הפגיעה בחיילים – אלא לא אשמים בכלום ותפקידם למות למען המולדת. הטמטום הוא לשגר אותם במהלך ההסדרה ובהתעלמות חסרת האחריות מפוטנציאל שיבוש. דבר אחד ברור : הממשלה לא תכננה לא יזמה לא העריכה אלא נגררה על ידי חמאס למלחמה. כל השאר ספינים וצלשים."
והשאלה המתבקשת 702617
משהו לא מסתדר כאן. גם "מבצע שקט שרבים כמוהו" וגם "מוצר מודיעיני שובר שיוויון‏1" קצת סותרים זה את זה, לא?

1 על איזה "שבירת שיוויון" מול החמאס כבר מדובר פה? גם אם נתעלם מיחסי הכוחות, סביר מאד - גם לפי הצלחות כאלה ואחרות של צה"ל בשנים האחרונות בעזה - שכבר לפני המבצע יכולות המודיעין שלנו בעזה הן נפלאות.
קשה לי להאמין שאפילו אם שובר השיוויון היה מאזין להנייה על האונה השמאלית במוח במקום סתם מאזין לטלפון שלו, זה היה מביא איזה שיפור מדהים ביכולות המבצעיות. בין השאר כי אני לא רואה שום פער מודיעיני שכרגע מפריע לצה"ל בפעולותיו בעזה.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים