וואו! 70294
אבל בפרפראזה על שלום חנוך "48 שעות הן נצח שנמשך יומיים". במיוחד בישראל.

אבל אם הפיטורים ישארו בעינם, ואם יהיו בחירות אז...
האם יש קשר לכך שבבחירות מוקדמות כאלה שרון הוא עדיין מנהיג הליכוד, הוא ולא ביבי.
ממשלת אחדות ציונית עכשיו 70308
אם יהיו בחירות אז הלקח שצריכות ללמוד ש''ס והמפלגות החרדיות לא יופנם אצלן, האנרכיה השלטונית והכלכלית תמשך, החרדים האנטי-ציוניים יקבלו תנופה ועידוד לייצור המוני עניים נוספים, והרב עובדיה ימשיך להיות הבוס של המדינה. זהו רגע מכריע בזמן הפוליטי. מפלגת העבודה צריכה לרסן את ה''אויבר-חוכמים'' שלה כמו רמון ובן-עמי (שיש להם חלק בכניעה לש''ס בקדנציה של ברק) ו''שינוי'' צריכה לצאת מ''ממצב הצבירה הווירטואלי'' שלה, ולהצטרף להקמת ''ממשלת אחדות ציונית'' עכשיו. בפיטורי שרי ש''ס יצר שרון רגע פוליטי נדיר שבו רואים רחוק רואים שקוף, אסור שהרגע הזה יתעכר.
ממשלת אחדות ציונית עכשיו 70315
זה לא יקרה: לשינוי יש כל אינטרס שבעולם להישאר באופוזיציה עד הבחירות הקרובות. יש לה כעת גם אינטרס נוסף להקדמת הבחירות, דווקא כדי לנצל את הסטטוס בו הם נמצאים.

כיצד תוכל שינוי לתרץ הצבעה בעד התקציב כשהם בקואליציה, אם כשהיו באופוזיציה הצביעו נגדו?
ממשלת אחדות ציונית עכשיו 70318
עם זה באמת אין בעיה: מספיק שינוי קטן (למשל, קיצוץ בתקציבי הישיבות) והנה סולם להצבעה בעד התקציב.
ממשלת אחדות ציונית עכשיו 70322
לשינוי יש כל אינטרס, אבל גם יש לה אינטרס להוכיח שהרעיון של ממשלת אחדות חילונית יכול לפעול. אני מאוד מקווה ששינוי תצטרף עכשיו לממשלה ולא תוביל אותנו לבחירות חדשות. אני חושב שהמפתח מהבחינה הזו דווקא בידי העבודה - להם יש את האינטרס הברור ביותר לפרק את הממשלה בשלב הזה.

לגבי ההצבעה - זה ממש לא בעיה. שינוי באופוזיציה. היא אמורה להצביע אוטומטית נגד התקציב - פשוט משום שהיא באופוזיציה. זה לא ממש משנה מה נאמר בו, אף אחד לא מצפה מהם להצביע יחד עם התקציב. מרגע שהם בתוך הממשלה, הם משפיעים על התקציב, והם מחויבים למשמעת קואליציונית.
ממשלת אחדות ציונית עכשיו 70335
בשביל השמאל בכלל, ובשביל מפלגת העבודה בפרט זה לא זמן טוב ללכת לבחירות. הם יובסו. הפופולריות של שרון (והליכוד בעיקבותיו) בקרב מבציעי *המרכז ושמאלה* במגמת עליה, עקב מה שהיה במרכז הליכוד בשבוע שעבר, וגם עקב תגובתו זו נגד ש"ס (הוא היכה על הברזל ממש ברגע החם ביותר).

אני חושב שגם בשביל ש"ס זה לא הזמן ללכת לבחירות, אלא אם כן הם חושבים/יודעים ש17 מנדטים זה לא ריאלי בשבילם.
ממשלת אחדות ציונית עכשיו 70336
ש"ס בטח לא תרצה ללכת לבחירות עכשיו. גם שינוי, מאותן סיבות, לא תהיה מעוניינת בהן.

אבל הפופולריות של שרון בקרב המרכז והשמאל(?) היא דווקא *בגלל* שהליכוד עכשיו מאוד לא פופולרי באותה אוכלוסיה. הליכוד הימין מאוד, ושרון נתפס ע"י המרכז כמי שנאבק בנטייה הזו ימינה ומתעקש להשאר במרכז. בבחירות לכנסת בלבד, הליכוד לא יזכה לקולות המרכז, גם אם שרון יעמוד בראשו.
למפלגת העבודה הזמן לא נוח במיוחד, אבל אף זמן לא יהיה לה נוח עד לבחירות. בכל מקרה - היא חייבת לצאת מהממשלה לפני הבחירות, וזה התירוץ הטוב ביותר שיהיה לה בעתיד הקרוב.
ממשלת אחדות ציונית עכשיו 70356
שינוי?! הם לא אלה שהצטרפו להצעה של אבשלום וילן (מרצ) לפיזור הכנסת או הגישו הצעה דומה היום?! לפי מה שקראתי בשבועות האחרונים, ב"שינוי" חושבים שבבחירות עכשיו כוחם יעלה, במיוחד אם יצליחו לדחות את הגזירה של ביטול הבחירה הישירה (מטרה משותפת לש"ס ולהם. עד כה נראה שהם נתנו לש"ס לעשות את העבודה בשבילם), ואולי גם אם יספחו לשורותיהם את דן מרידור ו/או את אברהם שוחט. (היה עוד שם שעלה, של מישהו שאיננו ח"כ כיום, וזרח מפרחוני).
ממשלת אחדות ציונית עכשיו 70357
המצב כיום מעניין - גם לשרון יש אינטרס בבחירות ישירות, משום שהתמיכה בו אישית גדולה משמעותית מהתמיכה בליכוד. למעשה, בהתחשב בכך שמפלגת העבודה נראית אבודה בכל מקרה, נדמה שרק לליכוד כמפלגה יש אינטרס בבחירות לא-אישיות.
ממשלת אחדות ציונית עכשיו 70361
מה זאת אומרת אם יצליחו לדחות? אבוד. נפל. זהו. אין יותר. נגמר. הבחירות לכנסת הבאה יהיו לפי החוק החדש-חדש, ולא לפי הבחירה הישירה.

(יאיר לפיד? :)
איפה אתה חי? 70362
מה, לא קרה אף פעם ששינו את החוקה תוך חצי יום כדי לפתור איזו בעיה קטנה?

(לא. אוף, שכחתי ואני לא אזכר).
סטף ורטהיימר? 70364
סטף ורטהיימר? 70366
אני לא יכול להגיד שאני נזכר עכשיו שזה הוא, אבל יכול להיות שזה היה השם. אתה מציע אותו מתוך זכרון של משהו כזה, או סתם כי נראה לך מתאים? (כלומר, לא כי נראה לך מתאים שסטף ורטהיימר יעמוד בראש "שינוי" אלא כי נראה לך מתאים שיהיה דיווח על כך שהרעיון נדון).
זיכרון של משהו כזה 70388

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים