לימודים לתואר או למקצוע? 703723
אין הרבה מסלולים של לימודים אקדמאים לתואר אקדמי שמיועדים להכשיר את בוגריהם למקצוע ספציפי. החריגים הם תעודת הוראה (למורים), משפטים (לעורכי דין), רפואה (לרופאים), רוקחות (לרוקחים) ובמידה מסוימת גם מדעי המחשב (למהנדסי תוכנה).
השאלה היא למה בוגרי תואר במשפטים צריכים לעבור בחינה חוץ-אקדמית כדי לעסוק במקצוע בעוד שבוגרי תואר במחשבים או בעלי תעודת הוראה לא. לגבי רופאים, אני מבין את הצורך ברישוי מטעם המדינה, ואכן בחינות הרישוי מתבצעות על ידי משרד הבריאות ולא על ידי הסתדרות הרופאים.
הייתי מצפה, שאם המדינה חושבת שעריכת דין היא מקצוע המחייב רישוי, אז שתסמיך את משרד המשפטים לערוך בחינות רישוי למקצוע. לחילופין, אם אין צורך ברשיון עריכת דין, אז אין שום הצדקה לחייב את בוגרי התואר במשפטים להשתייך ללשכת עורכי הדין (אחרי שעמדו בבחינה שלה) כתנאי לעיסוק במקצוע.
לימודים לתואר או למקצוע? 703733
לא גם אדריכלות, ובערך כל סוגי ההנדסה?
לימודים לתואר או למקצוע? 703734
אדריכלות בהחלט, אבל אני חושב שתואר מהנדס הוא שונה מתואר אקדמי רגיל.
לימודים לתואר או למקצוע? 704093
יש הבדל בין הנדסה כמקצוע אוניברסיטאי לבין הנדסה כהסמכה ממשלתית. עד כמה שזכור לי יש רק שני סוגי מהנדסים שזקוקים להסמכה ממשלתית ונרשמים בפנקס המהנדסים - מהנדסי בנין וחשמל. מהנדסי חשמל, למשל, הם לא אלה שקיבלו תואר מהפקולטה להנדסת חשמל; אפשר לסיים תואר בפקולטה להנדסת חשמל בלי לדעת איך פועלת סוללת AAA או דינמו של אופניים (טוב, פעם היו לאופניים דינמו-אים ולא אורות שפועלים על סוללות AAA). כדי להיות מוסמך כמהנדס חשמל צריך ללמוד הנדסת חשמל במסלול זרם חזק, שבו לומדים הרבה פחות אלקטרוניקה והרבה יותר על רשתות חשמל, ואז לעבור התמחות ובחינות של משרד העבודה. מי שהוסמך באופן הזה רשאי לאשר תכניות חשמל של מבנים גדולים, לתכנן מתקני חשמל וכו'. כל יתר הבוגרים של הנדסת חשמל יכולים לעבוד כמהנדסי אלקטרוניקה ומחשבים במיטב החברות, אבל בשביל זה לא צריך דווקא תואר בהנדסה.

אגב: ראיית חשבון, שמאות, רוקחות, אופטומטריה, קלינאות תקשורת, פסיכולוגיה, וטרינריה ועוד גם הם מקצועות שנלמדים כמקצוע באקדמיה, וחלקם גם מנוהלים על ידי גילדות דומות ללשכת עוה"ד.
לימודים לתואר או למקצוע? 703783
כל מקצועות העיצוב.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים