והיום בידיעות: לעם אין מושג 70405
סקר של ידיעות אחרונות מהיום: 70 אחוז חושבים ששרון צדק בכך שהעיף את ש"ס בגלל התנגדותה לתוכנית הכלכלית, ובאותה נשימה ממש רק 37 אחוזים תומכים בתוכנית עצמה. 49 אחוזים מתנגדים לה, ולשאר אין מושג. כלומר - כשזה מגיע לפוליטיקה, לכל אחד יש דעה מוצקה (כמעט חמישים אחוז רוצים את שינוי בממשלה, רק 20 אחוז רוצים את ש"ס בממשלה, והשאר רוצים בחירות או לא יודעים), אבל כל עוד מדובר בכלכלה - לאף אחד אין מושג מה קורה, והולכים פחות או יותר עם מה שהתקשורת אומרת. עכשיו, שפתאום ש"ס מתנגדת ושרון יוצא גיבור ישראל, יש קצת יותר בלבול לגבי האם זה טוב או רע, והדבר מתבטא במספרים. ההתנגדות של ש"ס לקיצוץ נתנה לשרון הזדמנות פז של אי-התנגדות ציבורית יחסית לקיצוצים. זה החלון שלו לכפות על הכנסת להעביר את הקיצוץ.

אגב, אם כבר מדברים על הסקר הזה - הנסקרים נשאלו גם לגבי התמיכה שלהם במפלגות שונות. על פיו, אם הבחירות היו נערכות היום (אתמול, למעשה), גם ש"ס וגם שינוי היו מקבלות 11 מנדטים. גם אם ניקח בחשבון שסקרים נוטים להמעיט בערכה של ש"ס, ונדבר על 13-14 מנדטים, עדיין מדובר על קרקע די שווה לשתי המפלגות הללו, מה שיעמיד את המפלגה השלטת בדילמה קשה וראשונה מסוגה בפוליטיקה הישראלית - שתי מפלגות מנוגדות שפועלות על המישור הדתי-חילוני, ולא על המישור היוני-ניצי. יהיה מעניין.
ובאשר למפלגות הגדולות - שם עוד יותר מעניין. הליכוד זוכה לשלושים מנדטים (עלייה של 50 אחוז!), והעבודה מאבדת 6 מנדטים תמימים ויורדת ל- 18 חברי כנסת בלבד. המילה מהפך כבר לא מספיק חזקה לתיאור מהלך כזה בפוליטיקה הישראלית. כמובן שהדברים עוד צפויים להשתנות. בהנחה שהעבודה תתעשת קצת בחודשים שלקראת הבחירות, ובהנחה שלהרבה בוחרים תרעד קצת היד, סביר להניח שהעבודה תרוויח איזה מנדט או שניים על חשבון שינוי ועוד כמה מהסביבה הכללית (אולי אפילו על חשבון הליכוד, שכרגע מרוויח מהפופולריות הגואה של שרון). מה שברור הוא שלליכוד, לפחות במצב הנוכחי, אסור להציב את ביבי בראשו. ביבי זוכה להצלחה אדירה בגרעין הקשה של הליכוד, אבל הוא כשלון חרוץ בפריפריה של האלקטורט של המפלגה.
אם המצב הנוכחי ישמר לאורך זמן, הליכוד עשוי להציב את עצמו בתור מפלגת ציר, כזו שיכולה לבחור עם איזה צד של המפה היא רוצה ללכת, כזו שלא חייבת להכנע לתכתיבים של החרדים או של הימין הקיצוני. שינוי מצד אחד כמאזנת של ש"ס והעבודה כמפלגה בינונית בגודלה מצד שני, יאפשרו לליכוד בבחירות הקרובות לקבוע מדיניות ימנית מתונה בלי להיות נתונים ללחצים קשים מידי משום כיוון.
כל זה, כמובן, בערבון מוגבל. לסקרים, כמו שכולנו יודעים, יש נטייה להשתנות, במיוחד כשמדובר בטווח של יותר משנה עד הבחירות.
אתם לא לומדים 70444
למה אתה חושב שמרץ הולכת על המישור הדתי-חילוני ולא על המישור היוני-ניצי?
פעולתיה בשנות קיומה הוכיחו את ההיפך בצורה די עקבית.
אתם לא לומדים 70457
אני אמרתי מילה על מרצ? ש-י-נ-ו-י. מה, לא ברור?
והיום בידיעות: לעם אין מושג 70593
הו, תמימות קדושה. ש"ס יחזרו בגדול, ולבקשתו של שרון. הציניות הבוטה של *כל* המפלגות החרדיות שללא שמץ של בושה או לפחות נסיון להעמדת פנים מחזיקים את כולנו בביצים וסוחטים את כיסנו הדל על מנת לקדם את מטרותיהם האנטי ציוניות בעליל.

הם מסתמכים בבטחון על כך שעמישראל מרגיש שהם 'משמרים את הגחלת' ומכבד אותם על כך. בנוסף, מאחר ובניהם נהרגים באוהלה של תורה, הם עוקדים אותנו למטרותיהם הנלוזות ואנו נעקדים בשמחה.

אנו, חמורו של משיח, חשים משום מה נחותים לעומתם וכבר מזמן שכחנו שהערכים המוסריים והנעלים של היהדות, אותם הנחילה גם לדתות המונותאיסתיות האחרות, כבר מזמן פסו מן העולם החרדי, שנאחז בנוקדנות בחוקים המוזרים ביותר. החידושים הנאורים האחרונים ביהדות דנים בחיטוט באף בשבת, והאם כובע עדיף על פני פיאה נוכרית.

יצא לי לשוחח לפני כשנתיים עם רופא ספרדי במדריד שביכה באוזני את גירוש ספרד וטען שעקב העדר היהודים מספרד פיגרה התרבות הספרדית בשנות אור אחר תרבויות אירופיות אחרות כיוון שהגורם המפרה ביותר של שאר התרבויות, העם היהודי, לא היה קיים שם מאד 1492. גיחכתי לעצמי במרירות ונזכרתי בתרבות הנפלאה שפיתחנו לעצמנו כאן. חום יולי אוגוסט יכול להסביר חלק מהקריזה הלאומית, אך בפירוש לא את כל נמיכות המצח וגסות הרוח.
והיום בידיעות: לעם אין מושג 70597
מישהו שאני מכיר העלה בפני פעם תיאוריה שכשהיהודים נמצאים בבודדים, הם משפיעים רוב טוב על סביבתם, אבל כשהם מתקבצים ביחד, הם דופקים הכל. כשבחנו את זה על כל מיני עמים אחרים, נראה כאילו זה כלל אוניברסלי. להיות מיעוט עוזר לכולם. להיות רוב דופק את כולם.
הניסוח הוא כזה: 70633
היהודים הם כמו זבל.
כשמפזרים אותו בכל העולם הוא מדשן את סביבתו.
כשמרכזים אותו במקום אחד הסירחון עולה.
הניסוח הוא כזה: 119073
לעניות דעתי, התגובה הזאת נכתבה שבוע מוקדם מדי.
הניסוח הוא כזה: 119139
למה שבוע? זה קשור למידע ממקורות מהימנים שיש לך על תאריך פרוץ המלחמה?
הניסוח הוא כזה: 119151
זה קשור למידע על תאריך היווצרותו של אי-השדים.
הניסוח הוא כזה: 119157
מחדש?
(ווללה, קשרים יש לך אתה!)

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים