ברבריות ושמה התמחות 7047
ד"ר זקס הנכבד,

כבר הורגלנו באייל הקורא לדברי חוכמה מאירי עיניים ולשטויות מחרישות אוזניים, אבל הבלים צרי אופק מפיו של בעל תואר דוקטור הם חידוש במקומותינו. ולכן ארשה לעצמי להגיב לא לגופו של עניין (מאמרך הכושל) אלא בעיקר לגופו של תואר הדוקטור שלך (בגיאוגרפיה, כך הבנתי). איני מופתע כלל שאדם בעל השכלה אקדמית מסוגל לכתוב מאמר בנאלי, חסר חן, לקוי בטיעוניו ושניכר מתוכו ידע מוגבל להחריד במצב הגיאו-פוליטי הכלל עולמי ומרעין בישין נוספים...
מדוע איני מופתע? הרי כבר תיארתי את טיפוס האדם שהנך עוד בשנת 1932 (אגב, שנת הולדתך) בספרי "מרד ההמונים". הרשה לי לצטט למענך פסקאות אחדות מהפרק הקרוי "ברבריות ושמה התמחות":

מיהו האיש שבידיו נתונה היום העוצמה החברתית? מי מטביע את חותם דעתו על התקופה? בלי ספק - איש המעמד הבינוני. מהי הקבוצה הנחשבת למעולה ביותר בתוך המעמד הזה, מהי האריסטוקרטיה של ההווה? בלי ספק - המהנדס, הרופא ועוד. ומי מייצג את הקבוצה הזאת בטהרתה? שוב, בלי ספק - איש המדע...

... והנה מסתבר שאיש-המדע הזה הוא למעשה האבטיפוס של איש ההמון. לא במקרה, לא מחמת ליקוייו הפרטיים של כל איש מדע לחוד, אלא משום שהמדע עצמו - שורש הציוויליזציה - הופך אותו אוטומטית לאיש ההמון, עושה אותו לאדם פרימיטיבי, לברברי חדש...

..כדי להתקדם תבע המדע התמחות - לא מעצמו אלא מאנשי המדע.. מלאכת המדע הניסיוני מחייבת בהכרח הפרדה בין תחומי הידע ודורשת התמחות.. וכך צומצם בהדרגה מדור לדור תחום עיסוקו הרוחני של איש המדע... המדע הנסיוני התקדם בחלקו הגדול הודות לעבודתם של אנשים בינוניים להדהים או אף פחות מבינוניים. רוצה לומר, שבמדע המודרני שהוא שורשה וסמלה של הציוויליזציה העכשווית שלנו יש מקום לטיפוס הוא איש-המון מבחינה אינטלקטואלית..
המומחה אכן"יודע" הכל על הפינה הזעירה של היקום שהיא כמו מצויה ברשותו - והוא בור גמור ביחס לכל השאר.

הנה לפנינו דוגמא מובהקת של איש חדש משונה זה, אשר ניסיתי לתארו על שני הבטיו המנוגדים. אמרתי שאדם כזה הוא סוג אנושי שאין לו תקדים בהיסטוריה. שהרי קודם לכן יכולים היו בני-האדם להתחלק פשוט לאלה היודעים ולאלה הנבערים מדעת - יודעים במידה זו או אחרת ונבערים במידה זו או אחרת. אך המומחה שלנו אינו יכול להיכלל באחת משתי הקטגוריות הללו. אין הוא האיש היודע משום שהוא בור מוצהר ביחס לכל מה שאינו מתחום מומחיותו, אך אין הוא גם "נבער מדעת" משום שהוא "איש מדע" והוא "יודע" הרבה או הכול על אודות חלקתו הזעירה. יהיה עלינו לומר שאדם כזה הוא בור מלומד. והדבר הוא חמור משום שמובלע בו שאין המדובר באדם שהוא בור במשמעות הרגילה והמוכרת של אדם נבער מדעת אלא באדם שנושא בתוכו תחושת-סמכות שבאה לו מכוח מומחיותו.

ואכן, כזאת היא התנהגותו של המומחה. בפוליטיקה, באמנות, בבעיות החברה (ובזאת התיימרת לדון דוקטור זקס), במדעים אחרים - עמדתו תהיה כעמדת האדם הפרימיטיבי, הנבער מדעת. אך הוא יתפוס עמדה זו מתוך תחושת כוח ובטחון עצמי והוא לא יבטל את דעתו - וכאן הפארדוקס! - בפני דעתם של מומחים בתחומים השונים הללו.

הציווליזציה שציוותה עליו להתמחות עשתה אותו לאיש אטום הרמטית בתוך מגבלותיו ומרוצה-מעצמו בתכלית - אך אותה תחושה פנימית של עוצמה וערך תביא אותו לידי רצון לשלוט גם מחוץ לתחומו. (עיין ערך: פרופ' יובל נאמן. ד"ר סטריינג'לב הנ"ל הוא דוגמא מופתית לאיש מדע בעל יוקרה שנעשה מטומטם ועילג לגמרי מרגע שיצא מד' אמותיו.)

בקיצור, ד"ר זקס, אולי אתה מבין בגיאוגרפיה של האיזור אבל את נפשם של האנשים החיים בו אינך מבין (ודוגמת הסוחר המזרחי היא סטיריאוטיפית, מתנשאת ומחליאה מיסודה), אולי יש לך מושג על לוחות-היבשות אבל אין לך מושג ירוק איך חברות אנושיות פועלות. ובאשר לסתירות הפנימיות בדבריך (וכאלה יש למכביר) אני בטוח שמשתתפים אחרים באתר, יוסי גורביץ לדוגמא, ידושו כאן את בשרך הווירטואלי ללא רחמים.
ברבריות ושמה התמחות 7080
האמנם דברי הבלים של שחצן מתנשא ראויים לתגובה?
אני השתמשתי בזכותי להביע דעה משלי ועמדה,ואיני מתיימר להיות מומחה לקביעה מי הוא היודע-כל ומהו הנכון.
להגדיר עמדה שונה בשם "ברבריות" זו נקיטת עמדה לא לגופו של עניין ,אולי לגופו של כותב.
ואיני רוצה לרדת לרמה בזו.
אבל מן הראוי שכלל הקוראים יסתכלו על התיזה ועל התגובה ואולי יתעוררו לחשיבה
וזו הייתה מטרתי
חן חן לך שהצלחת לתת לי הזדמנות להפיח חיים ,אולי מישהו מהקוראים יתחיל לחשוב ,ללא הידבקות לדעה שאי פעם כתב
והיה זה שכרי
ברבריות ושמה התמחות 7095
אתה כותב המאמר?

בכל מקרה, אני מסכים לגבי העובדה שהעקיצה האישית לא במקומה, ולא משנה עד כמה מסכים המגיב או לא מסכים עם דברי הכותב.
ברבריות ושמה התמחות 7112
רוב האנשים אינם מסוגלים להכיל במוחם קישורים רחבים דיו כדי לקשר אוטומטית בין פיזיקה ומתמטיקה לספרות ולשון, האומנם יש לך סלידה רבה ממומחים(לצערי הרב גם לי) אך בכל הם משרתים בצורה מסויימת את האינטרסים של החברה.
אבל לצערנו ישנם גם בעלי הדוקטורט שנעשים פוליטיקאים או(כמו בבית הספר שלי למשל) בעלי ''הבנה רבה'' בנושאים חברתיים ולכן הם פולטים כל מיני דברים מעצבנים וניתן לומר שהם ממש לא משרתים את האינטרסים של הציבור.

נ.ב
אתה יורד על מר זקס בצורה אישית מידי לטעמי כך שאם יש לך משהוא לומר לו על כתבתו פשוט תומר מבלי לרדת לנימה אישית, הרי זכות כל אדם להביע דעתו(אלה אם כן יש לך דעה שונה).

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים