ומה כל כך גרוע בזה? 7051
אוקיי, אז בוגרי התיכון כבר לא מרגישים צורך עז לחיות כאן בארץ. אז מה? הסיבה שבגללה הצרפתי נשאר לגור בצרפת והאנגלי באנגליה, היא השפה והחברה. בכל מקרה, כל זמן שהחיים בארץ יהיו סבילים, רוב ילידי הארץ יעדיפו אותה כבסיס קבע. גם במקרה ובו יחליטו לעזוב את הארץ לגמרי, הדבר לא יהיה אסון מוחלט כל כך - בין אם הם יעזבו במטרה להתעשר במדינות אחרות (וכנראה לבזבז חלק מהכסף הנ"ל כאן בארץ), או בין אם יעזבו כי המצב פה יורע עוד יותר מכפי שהוא עכשיו (ואז השפויים יעזבו וישאירו את הפחות שפויים להסתדר לבד).

פטריוטיות היא ערך חביב, אבל קוסמופוליטיות היא אידאל עדיף, לטעמי. בכל מקרה - מדינת היהודים לא נמצאת במצב *עד כדי כך* גרוע - מע' החינוך בארץ, על אף העובדה שהיא לכל הדעות לוקה, עדיפה עדיין על המקבילה לה בארה"ב. בכלל, מבחינת השירותים שהמדינה מספקת, אנחנו נמצאים בליגה (אם כי לא בראש הטבלה) של מדינות שקיימות מאות שנים, ולא ברמה של מדינות בגיל של כ-‏50 עד 100 שנה.

אז בקיצור, עם כל הכבוד לחלום הציוני - הוא לא אותו חלום שהיה בשנות הארבעים. הישראלי הוא כבר לא אותו ישראלי אידיאליסט (וגזען), היהודי הוא לא אותו יהודי גאה (וגזען), ואנחנו לא אותם מעטים מול רבים.
ומה כל כך גרוע בזה? 7182
מעניין שאתה מתקרב לתזה של הרמב"ם האומר:
"אין בין ימינו לימות המשיח - אלא שעבוד מלכויות בלבד"
הוא יותר מתקדם בהצבת האידיאל ממך- לעתי לבוא לא יהיה בכלל משטר ,לא ממלכה ולא ממלכתיות
לא קוסמופוליטיות אלא בכלל תיעלם הלאומנות והלאומיות ואיש איש יחיה בחופש
אבל,זה חזון אחרית הימים.במציאות שלנו -אם אינך רואה כל רע בנטישה המונית של בוגרי התיכון את ישראל
החינוך שחינכו אותך - נכשל
אלא אם במקרה למדת אצל ד"ר קרוי שאז גם נטישת ההורים והתעלמות מהורה זקן -מוצדקת
האם לתורה זו אתה מטיף?
באנו חושך לגרש! 7184
באילנות גבוהים אתה נתלה, ד"ר זקס. באדם שדיבר על מלחמת בני אור בבני חושך, אדם שלא הבדיל בין מודל למציאות. תמיד נוח ליחס ליריבך דעות קיצוניות או לנסות לדחוק אותו לפינה, כדי להסתיר את העובדה שאין בידך טיעונים אמיתיים להתייחס לטענתו.

אני בטוח שלא מר ברזיק, ולא אתה, מאמינים שאכן תיתכן "נטישה המונית" שכזו, בהקף שיסכן את המשך קיום המדינה מטעמים פשוטים - משפחה (כפי שהזכרת), חברים, ואפילו המנהל לחינוך ערכי ואינדוקטרניזציה הקרוי משרד החינוך.

איני מתכוון להעליב אותך בקריאות כגון "מאובן" או "שריד" (relic) אך כתמיד דור בא ודור הולך, ו*כל* חברה משתנה. גם חלוצי "אנו-באנו-ארצה-לבנות-ולהיבנות-בה" שהפכו לדור הטראנס של היום. אתה רוצה להילחם בטחנות הרוח - בבקשה. אם אתה רוצה להלחם מלחמה אמיתית - לחום את מלחמת הידע וההיסטוריה. חשוב שכל אחד ידע *מה* היה. אין סיבה לחרוש במחרשות כאשר יש טרקטורים. חשוב לדעת מה השורשים התרבותיים, גם אם מתנתקים מהם - ראה המורה לתנ"ך יוסף שריד והגברת שולמית אלוני - במיוחד כדי לאפשר בחינה ביקורתית של העבר. לא צריך להלל כל דבר שטות שאבותינו עשו - במיוחד אם פגע באחרים. אבל חשוב שנדע את ההיסטוריה - ולא רק את המיתוס.
ומה כל כך גרוע בזה? 7185
שים לב שטענתי כי רוב הציבור הישראלי בכל זאת ישאר בארץ - אם לא בגלל סיבות אחרות אז בגלל השפה והחברה. אם יגיע הזמן שבו המצב יהיה עד כדי כך גרוע בארץ כך שהאלמנט התרבותי לא יהווה גורם מספיק להשארות - למה שהציבור הישראלי ירגיש צורך להשאר כאן ולהכביד עוד על עצמו ועל המדינה?

אידאלים הם דבר יפה, אבל בחיים כמו בחיים - הכל עובד לפני שיקלול של היצע וביקוש. כל זמן שהשהיה פה תהיה שווה את המאמץ, הרוב ישארו כאן. אם המצב ישתנה והרוב יאלץ לעזוב - אני אהיה בראשו, בלי נקיפות מצפון מיוחדות על "נטישת" כמה סלעים מאחור.

מי ההורה במטאפורה שלך? הדורות שהקימו את המדינה? היהדות עצמה? חבל הארץ שטוף הדם הזה? בהורים שלי, אישית, אני אדאג לטפל, אם וכאשר יגיע המצב בו הם יזדקקו לטיפול שלי. למדינה עצמה אין לי סנטימנטים, ועוד לא שמעתי אף נימוק שיוכל להסביר לי למה צריכים להיות לי כאלה, שלא עירב את המילה "אבות" או "יהדות".
הנה לך 7212
אולי תשים לב אבל ההיסטוריה הוכיחה שוב ושוב, בגלגולים נוראיים, ואפילו עכשיו, שעם ללא ארץ תמיד מדוכא ונרדף. זה יכול לקחת זמן, אבל זה יקרה. גם לפני מלחמת העולם השניה והשואה, כולם היו בטוחים שהעולם -נאור מכדי שזה יקרה. זה קרה. אל תתנו לזה לקרות שוב. ארץ היא נכס אסטרטגי לעם. אולי לא תרגיש קשר לחבל ארץ זה, אבל צריך להיות לך ברור שיש מקום וצורך לסנטימנטים למדינה של עמך.
הנה לך 7219
ופה אנחנו שבים לשאלה העתיקה (לפחות כאן באייל) - "מה הוא עם?", או אפילו "למה זה טוב?". אבל השאלה הזו לא ממש קשורה לנושא. אין הבדל משמעותי היום בין יהודי חילוני לבין אמריקאי/צרפתי/אנגלי/קנדי חילוני. למעשה, המרחק הוא הרבה יותר גדול בין יהודי חילוני לעמיתו החרדי או הדתי. נכון, אף פעם אי אפשר לדעת מתי יקום ההיטלר הבא, אבל העולם היום הוא לא אותו עולם לפני שבעים ויותר שנה - הגזענות כבר הוצאה מחוץ לחוק ברוב מדינות העולם וכן גם הטפה גזענית, הדארוויניזם החברתי הוקע כאוסף שטויות מסוכנות, וכן הלאה.

עם זאת, העובדה שאני לא שוגה באשליות רומנטיות לגבי המדינה לא גורמת לי לאבד את הראליזם שלי. כפי שכבר אמרתי, ההחלטה על מקום מגורים, כמו כל דבר בחיים, היא שקלול של יתרונות לעומת חסרונות. כרגע, לישראלי הממוצע, היתרונות עולים על החסרונות. אך אם וכאשר יגיע היום בו המדינה תתמוטט, אין שום סיבה הגיונית להאחז בה בכוח מתוך תפיסה מוסרית מעורפלת.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים