אסטרטגיה? 705339
לפחות למי שמתכוון להצביע למפלגה שלא כולם בטוחים שתעבור את אחוז החסימה, יש אינטרס מאוד חזק וברור לומר את האמת בסקר.
מתי יש אינטרס לשקר? רק אולי אם אתה מתכוון להצביע למפלגה שלפי סקרים קודמים תומכיה שאננים ומתכוונים לא להצביע.
אסטרטגיה? 705340
מצד שני -

מישהו (האייל האלמוני?) פעם טען באייל, ואני מסכים, שבסקרים מסקרים שונים (למשל סקרי צרכנות) יש לנו אינטרס, לפחות בסדר ראשון, לענות את האמת - זה מעודד את השוק להתכוונן לטעם שלנו, להעדפות שלנו, לערכים שלנו. זו בעצם הזדמנות פז להשפיע על השוק בלי להוציא כסף. בסקרי בחירות זה דווקא פחות תקף. אולי זה יעודד מפלגות להצהיר הצהרות שהם בכיוונים שאתה רוצה, אבל לא יחייב אותן לקיים את ההבטחות אחר כך. אחר כך יהיה להן אינטרס לפעול לטובת הערכים שלך כדי שתצביע בשבילן בפעם הבאה - אבל בינתיים יש להן מכשיר הרבה יותר טוב מסקר, הלא הוא תוצאות האמת.
אסטרטגיה? 705342
תגובה 179468
אסטרטגיה? 705404
סקרי בחירות משפיעים גם על האסטרטגיה של הבוחרים. למשל אם תשמע שהמפלגה שאתה רוצה לבחור בה לא צפויה לעבור את אחוז החסימה, תוכל לבחור במפלגה קרובה לה שכן תעבור את אחוז החסימה... לכן, אם תענה בכנות לסוקרים, והסקר יתפרסם על סמך התשובה שלך, יש סיכוי מסויים שזה ישכנע את הבוחרים שדעתם קרובה לדעתך להצביע למפלגה האהובה עליך.
אסטרטגיה? 705578
כן, זה מה שכתבתי בתגובה 705339 (או נגזרת של זה), לא?
אסטרטגיה? 705646
כן, צודק.
אסטרטגיה? 705391
אחד ממכריי סיפר לי שהוא משקר מתוך שנאה טהורה, למען התחושה האקסטאטית של "הלכתם לישון עם פרס והתעוררתם עם בגין/נתניהו".
קרוב לודאי שלא מדובר ב"יחיד סגולה" ואני יכול להבטיח לך שמדובר באדם נורמטיבי לחלוטין.
מספר הפעמים והברק בעיניים של נציגים רשמיים של הליכוד המזכיר ים את האפיזודות הללו תוכיח.
אני לא משתתף בסקרים ואילו התבקשתי להצביע במדגם הייתי מסרב. אני לא עובד בשביל אמצעי התקשורת ואני לא סבור שהם רשאים לצפות ממני לתרום לפרנסתם ללא כל תמורה (יומן הסטודנט?).
אני מעריך (ליתר דיוק מקווה) שלפחות 80% מן המצביעים לפי דעתם מה עדיף למדינה/להם ולכן שיקולים אסטרטגיים מן הסוג שרמזת אליו ישפיעו רק באופן שולי. אדם המרמה את זולתו על סמך שיקולים מת(ו)חכמים מן הסוג זה, מומלץ לו חשבון נפש גם כך.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים