סנונית ראשונה? 707976
קצין המשטרה שהרג את סלומון טקה - והצית את מחאת האתיופים האחרונה - יואשם (כנראה?) בהמתה בקלות דעת. לפי מה שכתוב כאן, "כיוון שהסעיף נכנס לתוקף לאחר אירוע הירי בטקה, ניתן להכילו‏1 על השוטר היורה רק אם הוא מקל עמו - במקרה זה, רק במידה ובמח"ש התכוונו קודם להאשימו בהריגה".
____________
1. כך במקור. אני מאוכזב מהעורכים והמשכתבים ב"הארץ".
סנונית ראשונה? 708194
ו”במידה ו“ לא מאכזב אותך?
סנונית ראשונה? 708199
זאת "שגיאה" שמשום מה דווקא לא מפריעה לי. בספר Eats, Shoots and Leaves נתקלתי באמרה לפיה כל אדם חושב על מי שמקפיד בכתיבה פחות ממנו שהוא ברברי, ועל מי שמקפיד יותר ממנו שהוא פדנטי.

בעצם יש שתי בעיות עם ה"במידה ו-" כאן: הראשונה היא שעל פי האקדמיה, הצורה התקנית היא "במידה ש-", והשנייה היא שהביטוי "במידה ש-" הוא לא סתם תחליף ל"אם", אלא קשור למידתיות, כלומר אמור לבטא פרופורציונליות בין שתי פעולות או שני מצבים. למשל, "במידה שנותקף, נגיב" משמעו שאם נותקף באופן קל נגיב באופן קל, ואם נותקף באופן חמור נגיב באופן חמור.
סנונית ראשונה? 708207
אני זוכר שלפני שנים רבות, שמעתי תלונות ממבוגרים ממני על תפלצות לשוניות בלתי-נסבלות כגון "רכבים" או "נשקים", שהרי "רכב" ו"נשק" אינם שם עצם פשוט. לא הבנתי מה הם רוצים מחיי, עד שלפני שנים ספורות נתקלתי בצורה "מידעים". התחלחלתי כנדרש, אבל למדתי להכיל. אני לא חושב שאשתמש בצורה הזו בעתיד הנשמע לאוזן, אבל לך תדע.

(באופן דומה, הביטוי "זה [לא] מרגיש לי X" הוא אנגליזם נוראי שאשתדל מאוד לא להשתמש בו, אבל לאחר זמן-מה, כשהבנתי שנקלט בשפה, הפסקתי להעיר למשתמשים בו.)
סנונית ראשונה? 708261
ציודים.
סנונית ראשונה? 708263
ברקסים? בורקסים?
סנונית ראשונה? 708267
ומה עם אג'נדות? קריטריונים?
סנונית ראשונה? 708268
למיטב הבנתי קריטריון הוא צורת יחיד. התכוונת למדיות?
סנונית ראשונה? 708271
והרבים- קריטריה, כמו אג'נדה.
סנונית ראשונה? 708264
ציפורן של מורה חורקת על לוח.
סנונית ראשונה? 708269
אישית, לי הכי הפריע “לחמים”.
סנונית ראשונה? 708280
''וואנס המכונית היתה בתאונה, טוטל לוסט''.
סנונית ראשונה? 708283
עם "וואנס" אני יכול להסתדר, אבל אנשים משתמשים ב"פעם" במשמעות של "לאחר ש-". הצילו...

(ועל מכשירי חשמל "בילדינג", כלומר built-in, שמעת?)
סנונית ראשונה? 708198
למרבה האירוניה הלשונית, נראה שמח''ש אכן נוטה להכיל את אירוע הירי מבחינת קלות העבירה המיוחסת לקצין היורה והיחס המאד מכיל שהוא מקבל מהמשטרה.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים