נכות ושונות 708113
גם נכות וגם שונות.
אני בעצמי על הספקטרום, זה יותר מבעיות תקשורת. זאת נכות קוגנטיבית שפוגשת כול אוטיסט במקום אחר. פסיכיאטרית שאבחנה אותיי אמרה אוטיזם. אבל מה המגבלות שלך? כול אוטיסט מתמודד עם משהו אחר.
הפסיכיאטר שמטפל בי אמר לסוציאלית, הוא מבין מצבים חברתיים יותר טוב ממך וממני.
יותר טוב מאנשי מקצוע? אז אפה באמת בעיית התקשורת?
התקשורת היא דו כוונית, אאין לכם סיכוי להבין אותי. המשפט שאבא היה אומר הכי הרבה והכאיב לי הכי הרבה היה - אני לא מבין אותך.
והוא ממש היה מנסה. אין לי מקום בחברה שלכם. אני לא יכול להתקבל. תמיד השוני שלי יתפס במקרה הטוב כמאיים. במקרים אחרים ידחו אותי בגלל התנהגות שאינה מקובלת. אנחנו חושבים שונה. אוטיסט באינטרנט העלה פעם פוסט שהנכות שלנו זה בעצם אתם.
אוטיסט שלא התעללו בו עוד לא נולד כנראה.
בצדק צריך לשלם קצבת נכות למי שעושים עליו חרם, מי שצועקים עליו במקום עבודה כי יכולים, מי שזורקים אותו לרחוב כדי להשתלט על הרכוש שלו, מי שהופך להיות שק חבטות בכול מקום. הכול עברתי והרבה יותר. צודקים ארגוני האוטיסטים שטוענים שמדובר בשונות קוגנטיבית, אבל הם גם טוענים שהחברה צריכה להשתנות.
כמו שהחברה שינתה את היחס להומוסקסואלים שהבינו שתג המחיר שהחברה משלמת יקר מדי. גם אנחנו נגיע לזה בסוף.
נכות ושונות 708122
ככל שזה ישמע לך אכזרי - החברה לא צריכה להשתנות לצורך הנוחות שלך.

אם אינך מסוגל להשתלב בחברה כי אינך מבין איך היא פועלת ואינך מסוגל לתפקד תחת כללי המשחק המקובלים ביחסים חברתיים נורמליים - זו בעיה שלך. רוב האנשים לא מוכנים להיות ''מטפלים חברתיים'' שלך בזמנם החופשי. יש להם את סט העניינים שחשובים להם לצורך החיים שלהם, אין להם סבלנות וזמן להתאים את עצמם למגבלותיך.
נכות ושונות 708127
רגע. אתה הולך רחוק,
לא בהכרח מדובר במוגבלויות, בהכרח מדובר בשונות.
את השונות והמגבלויות אתה לא תראה זה שקוף, כנראה גם לא תבין. אני ממש נראה כמוך, אני עובד בעבודה רגילה,, יש לי חבר קרוב אחד לפחות, ממש ררחוק מאוטיזים.
עדד כמה שהוא מצליח להבין אותי, השונות מצחיקה ומרתקת אותו.
תתפלא יש לאוטיסטים מה להציע, אני ממש טוב נגיד בכלכלה והשקעות בבורסה. יש מתכנתים אוטיסטים מוכשרים, פיזיקאים, ציירים.
בצד שונות ומגבלויות אפשרויות, יש תחומים שאנחנו יכולים להפתיע.
אבל מפה ועד התאכזרות לאנשים לפי מין, צבע וכולי,, זה כבר לא מקובל וזה גם לא הגיוני.
רק פסיכופטים ופושעים מרוויחים מההסדר הזה שחייבים להתעלל במי ששונה,
גם אתה יכול למצוא את עצמך בסביבה לא מוכרת או מנוכרת. קח כרטיס טיסה לאירן ותספר לנו חוויות, אתם לא עושים טובה שאתם מוכנים ''להכיל'' אותנו, אני כבר הכול עברתי. כלום לא יפתיע אותי, אתם בעיקר מתאכזרים לעצמכם.
נכות ושונות 708129
תרנגולות מנקרות לפעמים תרנגולת חלשה למוות. בני אדם מודרניים קצת מעודנים יותר, כך שהימים בהם לינץ', שריפת "מכשפות" וסירוס הומוסקסואלים כבר מאחרינו‏1, אבל התעללות בחלשים ובשונים היא עדיין תופעה די נפוצה.

למרות זאת, האם אתה לוקח בחשבון את האפשרות שחלק גדול מאותה "אכזריות" נובעת מפרשנות לא נכונה שאתה נותן לארועים? ושאולי חלק מאותה "אכזריות" נובעת מפרשנות לא נכונה של אדם "רגיל" להתנהגות חריגה שלך, שנתפסת כתוקפנות?

אני לא מכיר אותך, אבל מכיר היטב מישהי על הספקטרום שנתקלת לעתים קרובות בתופעות שהיא מפרשת כתוקפנות, וכשהיא מגיבה בהתאם הן באמת הופכות לתוקפניות, וקשה להיחלץ מהסחרור שנוצר. כדי להיות קונקרטי אספר כאן על משהו שקרה לאחרונה לאותה אחת, נקרא לה הדס לצרכינו‏2: היא הלכה לקנות משהו בסופר, והיו תורים גדולים לפני הקופה היחידה שפעלה. אחד מהקונות שעמדה לידה בתור העירה משהו בנוסח "איזו חוצפה שרק קופה אחת פתוחה" והיא, מתוך קריאה לא נכונה של המצב, הרגישה מותקפת וענתה "אז למה את אומרת את זה לי? תגידי את זה למנהלת". פותחת השיחה ניסתה להסביר שבסך הכל היא ניסתה לנהל שיחת חולין קטנה, אבל אחרי עוד שניים שלושה חילופי דברים בהם הדס נעשתה יותר ויותר תוקפנית כי בהרגשתה הטילו עליה את האחריות לתור הארוך, ולמרות ניסיונות מהצד השני להבהיר שלא היתה שום כוונה לפגוע במישהו זה כבר הגיעה ל"מה, את שרוטה?" ולשעות של בכי בבית אח"כ. האם אני משוכנע שמשהו דומה לא היה יכול לקרות לי? לצערי לא. תוקפנות, או מה שנתפס כתוקפנות, גורר לא פעם תוקפנות נגדית.

אני מקווה שלא תתפוס את ההודעה הזאת כניסיון לערער על התחושות שלך ("מאשימים את הקורבן"), וגם על כך שללא ספק יש אנשים שנהנים להתעלל בחלשים. אולי תתנחם בכך שבד"כ זה מעיד על בעיות שלהם: צריך להיות מאד חלש ומפוחד כדי למצוא סיפוק בהתעללות במי שנראה חלש ממך.
_________________
1- אם כי "המרה" לא שונה מזה בהרבה לפי מה שמספרים לי.
2- שם בדוי, כמובן, אבל בכל מקרה אם היא תגיע הנה איכשהו זה יהיה רע מאד - היא תזהה את עצמה בקלות וללא ספק תפרש את ההודעה הזאת כעוינת. אבל הסיכוי אפסי כך שאני מוכן לקחת את הסיכון.
נכות ושונות 708130
דקות אחרי פרסום ההודעה נתקלתי בסרטון הזה, שיכול לתת הסבר אבולוציוני מסויים לתופעה הכללית שגורמת לבעלי חיים חברתיים להתייחס בחשדנות לחריגים (קל להבין איך זה היה יכול לעזור לבני אדם להלחם במחלות מידבקות, למשל). בזאת אינני מצדיק שום דבר, כמובן.
נכות ושונות 708172
נראה שההתנהגות של הדס היקרה היא הקצנה של תופעת ''פרשנות אירועים סובייקטיבית'' שכולנו חווים. בעיקר ברגעים הפחות מוצלחים שלנו.
נכות ושונות 708132
יתכן שפה ושם תיתקל ביחס מרושע אבל בדרך כלל זה לא יחס מרושע אלא חוסר סבלנות למיגבלותיך בתחום החברתי (לפי מה שהבנתי).

רוב האנשים לא רוצים לטרוח כדי להבין מי שאינו מתנהג לפי מה שמקובל בחברה, יש להם ראש קטן והם רוצים להתעסק רק במה שמעניין אותם , לא לטרוח באופן יום יומי בבעיות חברתיות שמקשות על אחרים. אם יש לך ציפיות שאותם אנשים ישנו את התנהגותם צפוי שתתאכזב.

התנהגות חברתית אינה כל כך פשוטה כפי שאפשר לחשוב, עניינים טכניים ומדעיים יכולים להיות
פשוטים בהרבה כי הם גלויים וישירים. לעומת זאת, הרבה מהמסרים בין אנשים לא נאמרים במפורש אלא נאמרים במשתמע, חלק גדול מהמסרים הגלויים הפוכים מהכוונות האמיתיות. התיפקוד הטוב הוא לפענח מה המסרים האמיתיים ולפעול בצורה שתואמת את הכוונות האמיתיות. למרות הסיבוך הזה רוב האנשים ללא מיגבלות קוגניטיביות ניכרות מבין מהם כללי המשחק החברתי ומשחקים אותם נכון (פחות או יותר), כמו כן אם הם מתאכזבים הם מסוגלים ללא קושי לבלוע את האכזבה וללכת הלאה. האדם הוא החיה הכי חברתית שקיימת ודפוסי התנהגות חברתית תקינים יש גם לרוב המפגרים. יתכן שאתה לא מסוגל לתפקד מבחינת הבנת ההתנהגות החברתית הזאת ולכן אתה סובל.

לאחרונה ניסיתי לתקשר עם שכנה סכיזופרנית שאני מכיר אותה עשרות שנים (לאחר שביקשה את עזרתי). ראיתי עד כמה קשה לה להבין את כללי ההתנהגות החברתית ופרשה אותם בתור איום עליה. בסוף הרמתי ידיים (לאחר שהיא טענה שההתעניינות שלי בה מבטאת כוונה שלי להרוג אותה ולגזול ממנה משהו). זה מיקרה מוקצן של חוסר תיקשורת חברתית, אבל זו כנראה דינמיקה דומה.
נכות ושונות 708144
שוב אני חייב להתעקש
הפסיכיאטר אמר לעובדת סוציאלית שאני מבין מצבים חברתיים יותר טוב ממנו ויותר טוב ממנה.
כלומר יותר טוב מאנשי מקצוע. יש לי אחות פסיכופטית, עברתי אצלה טירונות בהבנה של מצבים חברתיים, היא התעללה בי מהרגע שנולדתי אין לי יכולת ךהתנהג כמוכם, אבל אני בהחלט מבין.
צריך לקחת בחשבון שהתקשורת היא דו צדדית.
זה לא שאני יושב מוקף בועה סביבי כמו שנוטים לתאר אוטיסטעם, יותר נכון להגיד שיש בננו חומה שהתקשורת לא עוברת דרכה.
זאת תהיה דרך יותר נכונה לתאר תקשורת בן אוטיסטים לבן שאינם.
במקרה שלי ,אני לגמרי עם עניים פקוחות מבין. זה כמו לעבור ניתוח בלי הרדמה.
בקיצור אני לא מסוגל לדבר על האכזריות שהופנתה כלפי זה עבר כול גבול ובתשובה לשוטה.
אני לא בטוח שבעלי חיים נהנים להתעלל או שיש להם אזה אינטראקציה חברתית של שריפת מכשפות.
אצל בני האדם. הלא אוטיסטים כמובן , לעשות עליהןם על מישהו זה חלק מהDNA
שלא יובן מדברי שאני מייחס אכזריות כזאת לכול בני האדם.
אבל דינמיקה חברתית כזאת לדעתי קיימת אצל בני אדםו לא קיימת אצל חיות בכלל.
נכות ושונות 708167
אני גם מתעקש אבל אין לי רצון עכשיו לפרט יותר מדי.

אומר רק ככמה דברים. החומה סביבך היא חומת הגנה שאתה הקמת והיא מתקבלת על ידי זולתך בהסכמתו מכיוון שחומה כזו משחררת אותו מלהתעסק בקשייך. הגברת הסכיזופרנית שסיפרת לך עליה מקיפה את עצמה בחומה מאז ומתמיד והקונפליקט בינינו (וחרדותיה) נוצר כנראה כאשר היא חשה שאני מנסה לחצות את החומה.

יש לי אח מפגר ואני מכיר מקרוב סיטואציות של קצר בתקשורת כאשר היה פער בינינו בפירוש המצב ביני לבינו.

יש ספר שכתב אוטיסט יפני ותורגם לעברית. שם הספר "למה אני קופץ ?" קראתי חלק ממנו עד שהתעייפתי כי לא היתה לי מוטיבציה להמשיך בקריאה. אותו הספר עשוי לעניין אותך יותר. בספר הזה הוא גם מתייחס לבעיית החומה החברתית שהוא מקיים סביבו.

כאשר אתה אומר שאתה מבין היטב את התקשורת עם הזולת אתה טועה לחשוב שאתה מבין את _כל הספקטרום_ של התקשורת בין אנשים, קרוב לוודאי שאתה מכיר רק קטע מהתקשורת (אתה מבין את הקטע של איומים עליך אבל לא מבין היטב קטעים אחרים בתקשורת שאינם איומים, למשל את הקטע של הרגעות). בהכחשות שלך אתה מזכיר לי את אותה גברת שטוענת שהיא לא סכיזופרנית והבעיות שלה הן מסוג אחר, לכן היא מרגישה מושפלת כאשר מישהו אומר לה שהיא סכיזופרנית.

זה להפעם (יתכן שלא יהיה המשך).
נכות ושונות 708174
אני לא מדבר על חומת הגנה.
אלה החלפתי את הביטוי בועה אוטיסטית בבטוי יותר נטרלי, חומה.
כי המשמעות של חומה שאין מעבר מ2 הצדדים לתקשורת. שהתקשורת פגומה מ2 כוונים.
כאשר אתה כותב ספקטרום של התנהגות אנושית. גם, אני אנושי כמוך וההתנהגות שלי אנושית באותה מידה אני לא מצפה שתבין אותי.ואתה לא. אבל לי אין ברירה, אני לא תייר בעולם שלכם, אני תושב קבע בלי זכויןת.חסר ישע על פי חוק עם אפוטרופוס.
אני יכול להיות חוקר מצטיין של התנהגות אנושית וזה לא יעזור לי, להבין ספקטרום רחב מאוד של התנהגויות ותמיד תטיחו בי לא הבנת . לא בגלל שזה נכון.
בגלל שאני מאובחן באוטיזם. זה הכול.
נכון לפעמים אני מרגיש אלימות ותוקפנות במקום שאתה לא תרגיש.. זה לא בהכרח חוסר הבנה מצידי. לפעמים זה בגלל שאני לא מסוגל לפעול בצורה מצופה או רגילה. לפעמים זה בגלל שההתנהגות שלי לא מתורגמת בצורה נכונה על ידי הצד השני וזאת ברירת המחדל.
אבל לא על זה אני מדבר שאני כותב על התעללות.
ועברתי התעללות קשה. ממש קילשונים ואבוקות של אספסוף שבא לשרוף מכשפות.
זה כבר לא קשור בהבנה שלי מצבים חברתיים, אלה בהבנה שלכם אותי והתנהגויות ורגשות אנושיים שגם אם אני יכול להבין . אין לי אותם ומימלא אין לי כלים לפעול לפיהם גם אם אני מבין
נכות ושונות 708124
נוגע ללב.
מצטער לשמוע.
נכות ושונות 708188
שימוש ב- Google Glass כדי לעזור לילדים על הספקטרום האוטיסטי לזהות הבעות פנים.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים