לא עונים לפני שמתבוננים 708133
למי שעדיין חושש מקרינה סלולרית, למרות שלל המחקרים שהפריכו את קיומה, בא תחקיר של ה-NYT וחושף כי שיחות טלפון עשויות לסכן רק איברים שהופרדו מן הגוף. בקיצור, לא לקבל שיחות לפני שמסתכלים סביב.
לא עונים לפני שמתבוננים 708134
צ''ל ''למי שעדיין חושש מן הסכנה שבקרינה הסלולרית,...''
לא עונים לפני שמתבוננים 708146
הידיעות התכופות על רשת ה-‏5G שמעבר לפינה מוציאות לרשת את הפרנואידים ואת חובבי תיאוריות הקונספירציה, שבטוחים ששוב המדענים המטורפים והמהנדסים הפסיכופתים הולכים להרוג את כולנו. מה שכן, אם וכאשר ה-‏5G ישתלט על התקשורת העולמית, יהיה הרבה יותר קל לאנשים ש”סובלים” מרגישות לקרינה אלקטרומגנטית (לא כולל אור נראה, תת-אדום וקרינת מיקרוגל ממקורות טבעיים) למצוא מקומות ללא קרינה. הטווח האפקטיבי של אנטנות 5G יהיה קצר בהרבה מהטווחים של האנטנות כיום.
לא עונים לפני שמתבוננים 708163
מבקש הסברים.

אני מבין שהגל הנושא העיקרי של רשת 5G יהיה בתדירות 3.5 גיגה (גיגה הרץ) ועל גבי גל זה תהיה הפרעה (מאופננת) שהיא בתדירות 100 מגה הרץ כאשר תדירות ההפרעה המאופננת תהיה זו שמבטאת את התוכן המשודר. כמו כן, ברשת 3G ו- 4G תדירות הגל הנושא היא בערך 3 גיגה.

מקווה שלא טעיתי.

בהנחה שלא טעיתי, האם הנזק הגופני, אם יש בכלל, הוא מהתדר הראשי 3.5 גיגה או 3 גיגה (ודומיהן). מקווה שוב שלא טעיתי. בכפיפות לכך שלא טעיתי יש לי בקשות הסבר נוספות.
לא עונים לפני שמתבוננים 708166
לא בדיוק. התדרים שישמשו את הדור הבא של התקשורת הסלולרית יתחלקו לשני תחומים שונים: sub-6 ו-millimeter waves. הראשון, כשמו, יהיה בין 5 ג’יגה-הרץ ל-‏6 ג’יגה הרץ והשני יהיה סביב 20 ג’יגה הרץ. האפנון יהיה בתדירויות שונות עד 100 מגה הרץ. שני התחומים סובלים (או נהנים) מבליעה אטמוספרית חזקה מה שמאוד מגביל את הטווח מצד אחד, אבל מאפשר מיחזור של תדרים על ידי אנטנות קרובות יחסית. כמו כן, התחום השני לא מסוגל לעבור דרך קירות וישמש בעיקר לתקשורת בקצבים גבוהים בתוך מתחמי מגורים, מסחר ועסקים.
ככלל, הדור הבא יתאפיין בטווחים קצרים, קצבים גבוהים ושידור ממוקד באלומות צרות שיכוונו אל המכשיר הסלולרי (שברוב המקרים לא יהיה טלפון חכם אלא מכשירים ביתיים, מכוניות חכמות, מחשבים, קונסולות משחקים ומה שעוד ימציאו).
לא עונים לפני שמתבוננים 708168
הבנתי את עניין שני טווחים (פחות מ 6 גיגה ויותר מ 20 גיגה) ממה שקראתי בויקיפדיה. לא רציתי להכנס ליותר פירוט כי לא זה מה שמעניין אותי כרגע. מה שמעניין אותי היא שאלת החדירות כי היא זו שרלוונטית לסכנות גופניות מקרינה. אם הבנתי את תגובתך הראשונה, אתה טוען ש קרינת 5G פחות מסוכנת גופנית מקרינת 4G וכן 3G בגלל החדירות הנמוכה של 5G לגוף.
האם הבנתי היטב ?

עוד שאלה בכיוון אחר. האם לדעתך פרישת 5G לגבי תכנים עשירים לטלפונים (לא מיכשור אחר כגון טלוויזיות) תחייב התקנת אנטנות חוץ ( אנטנת "חוץ לדירה" או אנטנה "חוץ לבניין") ?
לא עונים לפני שמתבוננים 708169
החדירות (ואיתה היכולת לחמם רקמות) של הקרינה סביב 5 ג’יגה הרץ נמוכה יותר מזו של קרינת מיקרוגל בתדרים בין 2 ג’יגה הרץ ו-‏3 ג’יגה הרץ שבשימוש של 3G ו-‏4G (וגם של ווי-פיי). החדירות של גלים מילימטריים היא עוד יותר נמוכה ודומה לזו של קרינה תת-אדומה או של אור נראה.
לדעתי המעבר ל-‏5G יחייב אנטנה בכל בית. כבר היום זה המצב באיזורים מסויימים בארה”ב שצפיפות הבתים בהם נמוכה. על מנת לספק שירות סלולרי סביר עם קצב העברת נתונים נורמלי, הלקוח צריך למקם אנטנה בביתו (ראה למשל, https://newsroom.sprint.com/sprint-announces-faster-m...).
לא עונים לפני שמתבוננים 708171
אני קצת מבולבל: איך זה שתדר גבוה (ולכן גל קצר ועוצמתי יותר) יותר חודר פחות?
וגם, חשבתי שאור נראה מתחיל בתדרים של 400 טרה שרחוק מאוד מתדרי הסלולר (דור חמישי או אחר). מה אני מפספס?

__

גילוי נאות: תמיד חשבתי שאילו קרינה סלולורית היתה מזיקה לנו, קרינת השמש היתה צריכה לקטול אותנו תוך שניות. אבל מה אני כבר מבין?
לא עונים לפני שמתבוננים 708173
זה לא באמת עובד ככה. קרינה על-סגולה כמעט לא עוברת את שכבת האוזון ואור נראה כן. קרינת X וקרינת גמא נבלעות באטמוספירה כמעט לגמרי. אור נראה כמעט לא עובר את העור שלנו, אבל גלי רדיו וגלי מיקרו כן. לכל תדר של קרינה יש את החומרים שבהם הוא נבלע ואלה ששקופים לו.
אור נראה רחוק מאוד מתדרי הסלולר של הדור החמישי, אבל חלק מהתכונות האופייניות שלו קיימות גם בתדרים האלה.

המדען הרדום שבי היה רוצה שיתברר יום אחד שקרינה סלולרית מסרטנת. אם זה המצב, הרי שקיים פה מנגנון פיזיקלי או פיזיולוגי (או גם וגם) שלא ידוע לנו כיום וגילויו יהווה פריצת דרך מדעית.
לא עונים לפני שמתבוננים 708197
אולי המדען הרדום יסתפק בגילוי מתון יותר - השנים האחרונות שכנעו אותי שיש אנשים שאכן רגישים לקרינת הסלולר, והימצאות במקומות מרובי סלולרים מובילה לתופעות פיזיולוגיות מדידות אצלם, כגון כאבי ראש, בחילות וכדומה.
אשמח כמוך לגילוי המנגנון הפיזיולוגי הגורם לכך.
לא עונים לפני שמתבוננים 708202
איך שכנעו? כלומר: אתה יכול בבקשה לתאר את התצפי[ו]ת?
לא עונים לפני שמתבוננים 708220
לפני כמה שנים קראתי על העניין ודווקא השתכנעתי שאין פה תופעה אמיתית להשתכנע בה, למעט עוצמת הנטיה האנושית לזהות תבניות בכל מחיר.

עלעול בערך הויקיפדיה בנושא מרגיע אותי שאין צורך לשקול מחדש -
לא עונים לפני שמתבוננים 708223
אני מדבר ספציפית על שידור סלולרי, לא על התופעה הכללית שקישרת אליה.
לא עונים לפני שמתבוננים 708227
מתוך הערך -
A 2001 survey found that people self-diagnosing as EHS related their symptoms most frequently to mobile phone base stations (74%), followed by mobile phones (36%), cordless phones (29%), and power lines (27%).

אני מניח שמאז השתנו דברים (במיוחד 29 האחוזים), אבל שגם היום רוב המאובחנים עצמית מקשרים את התסמינים לשידור סלולרי.
לכן אני מסיק שהממצאים תקפים גם בהקשר הזה. אני חושד שחיפוש מעמיק יותר יעלה מאמרים על ניסויים שבחנו קרינה סלולרית באופן ספציפי, אם יש צורך.
לא עונים לפני שמתבוננים 708184
מעבר לתופעות פרטניות שהוזכרו בתגובה מעליי, הרבה פעמים יחס החדירות/תדר הוא הפוך ממה שתיארת.
ההסבר האינטואיטיבי (ומן הסתם המכליל ולא תמיד מדויק) הוא תופעת ההתאבכות והעקיפה של גלים בשדה, חשמלי לצורך הענין כאן. ככל שאורך הגל דוקא ארוך יותר - שזה אומר תדר נמוך יותר - קל לו יותר לעקוף מכשולים.
קל לראות, או בעצם לשמוע את זה, בגלי קול. אם תסתיר את הקו הישיר בינך לבין הטוויטר של הרמקולים שלך, תפגע מאד בשמיעת התדרים הגבוהים, בעוד הסאב-וופר שלך יכול לשכון בבטחה מוסתר מתחת לספה ועדיין לתת בסים נאים בתוך החדר.
בטווח האור הנראה, כולל אינפרה אדום, אפשר לראות את התלות הזאת במעבר דרך רקמות עור, ואפילו שיניים. אם תצמיד פנס לעור המתוח בין האגודל לאצבע, או לפנים הלחי, תראה אור אדמדם מהצד השני.
תחום אחר בו התלות הזו היא בכיוון דומה, הוא באטמוספירה - ככל שהתדר גבוה יותר הוא מתפזר יותר, וככל שהוא נמוך יותר הוא עובר טוב יותר באין מפריע. ולכן, אגב, השמיים כחולים‏1.

1 ולמה לא סגולים? שאלת בונוס.
לא עונים לפני שמתבוננים 708195
תודות לך ולאיזי על ההסבר היפה.

__
ולמדען הרדום שבאיזי אני מאחל אכזבה קלה.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים