מדבר מהפוזיציה 708218
הבעייה היא שאני לא מכיר שום תוכנית או תהליך אחרים ש:
א. מוסיפים יחידות דיור שכה חסרות במרחבים עירוניים צפופים ומבוקשים.
ב. מתמרצים דיירים לשפר ולשפץ את הדירות הישנות, מתפוררות, דולפות ומתבלות שלהם.

כמו במקרים רבים,כשהתחבורה הציבורית היא מקרה הדגל, היד קלה על ההדק בביטול הקלות מסוימות, וכבדה כעופרת בהקמת פתרונות תשתיתיים אלטרנטיביים.
מדבר מהפוזיציה 708377
מה עם זה שעל ידי זה בונים חדרים מוגנים שמאד נצרכים.
קחו למשל את אשדוד שכל כך צריכים חדרים מוגנים והתמ"א באמת עושה את זה.
חוץ מזה שהמרויח היחיד הם לא דווקא היזמים גם האזרח הדלפון שאין לו כסף לשפר דיור מרויח.
ושאלה אגב, האם מקומות אחרים -שאינם צפת וטבריה- לא נמצאים בסכנת התמוטטות מבנים או שרק נמצאים בסכנה פחותה אבל עדיין יש חשש סביר להתמוטטות מבנים גם בכל הארץ ?
מדבר מהפוזיציה 708380
סכנה פחותה, אבל לא מבוטלת.
ת"י 413 נכנס לתוקף בשנת 1975 עבור כל הארץ, אבל מבנים שנבנו עד 1980 נחשבים לא עמידים ברעידת אדמה. ההערכה היא בין 800 אלף למיליון מבנים.
תמ"א 38 נחשבת פתרון הנדסי טוב, אבל חוסר הכדאיות הכלכלי שלה בפריפריה הופך אותה ללא יעילה בפועל.
בנוסף תמ"א 38 לא נותנת פתרון למבני ציבור- בתי חולים, בתי כנסת וכו'.
מדבר מהפוזיציה 708483
ברמה האישית אני מאחל ליזמי התמ"א 38 שחין ודבר. כאשר עברתי לפני כמה שנים לדירה אחרת, עדיין נשקפו מן החלונות כמה עצים ואפילו צל גבעות רחוקות, למרות המיקום בקריות. כיום הדבר היחיד שאני יכול לראות זה את דירות השכנים. הוקפתי מכל עבר ע"י התמ"אים האלו וכבר קשה אפילו לעבור עם הרכב אל הבית בגלל המכוניות החונות. הצפיפות כאן לא פחותה מאשר במרכז ת"א. מבחינתי ביטול התמ"א כבר מאוחר מדי.
אני חושב שמה שכתבת ("חוסר הכדאיות הכלכלי שלה בפריפריה") נשמע הגיוני אבל לא מתקיים בפועל. ההגיון אומר שהדירות הנוספות צריכות להיות יקרות מספיק כדי לממן את ההשקעה. בפועל נכון שהתמ"א לא עובד באזורי מצוקה, אבל תפס כמו אש באזורים פריפריאלים אחרים ודוקא במרכז החזק העניינים יגעים (התנגדות השכנים, התמשכות הבנייה, הדירות יקרות מדי). לדעתי התמ"א הגיע למרכז הצפוף רק בשנים האחרונות ממש. ע"פ מה שראיתי סביבי, יש לי השערה. יתכן שהקבלנים קונים חלק די משמעותי של הדירות הישנות ואחרי השיפוץ מוכרים גם אותן ברווח כלשהו. לכן השיטה פועלת דוקא כאשר הדירות המשופצות לא יקרות מדי. מאחר ודירות נמכרות היום על הנייר, אם הדירות לא יקרות מדי, הקבלן יכול למכור את הדירות שרכש כמעט מייד. כך הקבלנים משמשים יותר כמתווכים מאשר כמשקיעים חס וחלילה.
מה שמעניין הוא כיצד יוזמות ותכניות גוועות באופן מפתיע כאשר הן מתחילות לפגוע בשכבות היותר חזקות.
מדבר מהפוזיציה 708485
כן. הקריות הן אמנם פריפריה, אבל התכוונתי ספציפית לטבריה וצפת שהיו אמורות להיות המועמדות הראשיות לחיזוק מבנים.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים