פרטים נוספים 70891
עם הגשת כתבי האישום בפרשה פורסמו פרטים נוספים, להלן תמצית מאתר Ynet.

המטען, שכלל שתי לבנות חבלה במשקל 250 גר' כ"א, שני בלוני גז גדולים, שתי חביות סולר מעורב בבנזין וברגים במשקל כולל של כ-‏3 ק"ג, כון להתפוצץ בסביבות השעה 7:30 ליד בית הספר לבנות מוקאסד.

מממצאי החקירה עולה כי חמשת המעורבים התכוונו לבצע פיגוע רצחני במקום הומה אדם וביצעו לשם כך סיורים מקדימים ותצפיות. עוד עולה כי המניע לביצוע הפיגוע היה נקמה וכי החשודים ראו את עצמם כמי שנמצאים "מעל החוק", ובעלי היתר הלכתי לבצע פיגוע.

"היתר הלכתי?" 70893
האם ידוע מי הרב שנתן את ההיתר?
"היתר הלכתי?" 70976
למיטב זכרוני, קראתי שהם נתלו בהלכות מלחמה של הרמב''ם, אבל לא הצלחתי למצוא קישור לזה באתר של מעריב.
"היתר הלכתי?" 70981
מעניין מה הרמב"ם אמר, שאפשר לפרשו כמתן היתר להטמנת מטען בבי"ס. היש רמב"מולוגים בקהל?
הורשעו 170859
אנשי חוליית בת-עין - ירדן מורג, שלמה דביר ועופר גמליאל, הורשעו בניסיון לרצח ובאחזקת נשק. השופטים כתבו בהכרעת הדין כי "הנאשמים החליטו לבצע פיגוע גדול שיגרום לאבדות גדולות בתושביה הערבים של ירושלים". לפי השופטים, מקום הפיגוע תוכנן ונקבע בקפידה כיוון שאין בו סיורים שגרתיים של המשטרה ומשמר והגבול ונוכחות של יהודים באופן כללי. סוג המטען - שתי לבנות חבלה, שני בלוני גז, מאות ליטר של סולר, וברגים רבים - מוכיח לדעת השופטים כי הדבר נעשה מתוך מאמץ לפגוע ולפצוע עוברי אורח ותלמידות. עוד קבעו השופטים כי הנאשמים התכוונו לנקום ולשגר מסר לפיו "לכל מטבע שני צדדים", ודחו את טענת הנאשמים כי הכשל במטען בעגלת התופת היה מכוון.

אחד הנאשמים, שלמה דביר, אמר בעקבות ההחלטה כי הוא מתחרט על המעשה - ולא יערער על פסק הדין: "היהודים עברו את אושוויץ ואת סיביר. עדיף לשבת בבית הכלא מאשר להתפוצץ בבתי קפה".

שאלה משפטית 170944
אם תחליט הממשלה לשחררם מ"שיקולים מדיניים", האם יימנע בג"ץ מהתערב?
שאלה משפטית 170948
האם אתה לא רואה הבדל, בכך שהם אזרחי מדינת ישראל?
אולי 170967
אינני משפטן. אשמח אם יהיה מי שיצטט את החוק שמתוקפו משחררת הממשלה מחבלים שהורשעו בדין, ואז נבדוק אם יש בו התייחסות לאזרחותו של המחבל.
אולי 170975
למיטב ידיעתי מדובר בחוק יסוד "נשיא המדינה", סעיף 11 ב - http://www.knesset.gov.il/laws/special/heb/yesod12.h... . אין בחוק התייחסות לאזרחותו של מי שמקבל חנינה.

תרגום בגוף הסרט: רשמית - הנשיא חונן מורשעים (ובמקרה אחד, גם כאלו שאפילו לא עמדו למשפט...), על פי המלצת שר המשפטים אא"ט. מעשית - הנשיא משמש בעיקר כחותמת גומי להחלטת הממשלה.
אולי 170992
נדמה לי, הנשיא חונן אך ורק עבריינים שהורשעו בבית משפט אזרחי.
את אלו שהורשעו בבית דין צבאי רשאים לחנון אלופי הפיקוד הרלוונטיים והרמטכ''ל.
יתכן שלנשיא יש סמכות לחון מורשעים בבית דין צבאי, אבל אני בטוח שלאלופים ולרמטכ''ל אין סמכות לחון מורשעים בבית דין אזרחי.
אולי 170993
נדמה לי שאתה צודק. המשפטנית הצבאית החביבה עלי כבר הלכה לישון, אבל אם תזכיר לי, אשאל אותה מחר.
נגזרו 173183
בית המשפט המחוזי בירושלים גזר היום (ג') 15 שנות מאסר על שלמה זליגר (דביר) ועופר גמליאל. על ירדן מורג נגזרו 12 שנים כיוון ששיתף פעולה בחקירתו עם המשטרה.

"הארץ": http://www.haaretz.co.il/hasite/spages/345553.html
זוכה 186073
יוסף בן ברוך זוכה מכל אשמה במשפט בת עין. פרקליטו של בן ברוך עו"ד ציון אמיר אמר כי בקרוב תוגש תביעת פיצויים נגד השב"כ בעקבות "אישומי שווא".

"הארץ": http://www.haaretz.co.il/hasite/pages/ShArt.jhtml?it...
ופדרמן 217753
הפרקליטות חזרה בה מהאשמות נגד פדרמן בפרשת מחתרת בת-עין, בעקבות זיכויים של אחרים שהואשמו במעורבות בפרשה, ובמיוחד לאחר זיכויו של צוריאל עמיאור לפני כחודש. הראייה המרכזית שעליה התבסס התיק נגד פדרמן היתה עדותו של ירדן מורג שהורשע בהשתתפות בניסיון הפיגוע ונשפט ל-‏12 שנות מאסר. עם זאת, במשפטיהם של החשודים האחרים שינה מורג את גירסתו פעם אחר פעם, ובפרקליטות הגיעו למסקנה שאין אפשרות לבסס את הראיות בתיק מעל לספק סביר על פי עדות כה רעועה ולא אמינה.

"הארץ": http://www.haaretz.co.il/hasite/pages/ShArt.jhtml?it...

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים