לא יהיה סיבוב שלי 709436
עם כל הקושי בהרכבת קואליציה, אני משוכנע שלא נלך לקלפי בפעם השלישית השנה.
הסיבה לכך היא אותה סיבה שהלכנו להצביע בפעם השניה: נתניהו.
נתניהו רואה שהמגמה נגדו. המפלגה שלו איבדה מושבים לעומת הסיבוב הקודם, וגם הגוש שלו נחלש ואבד את היתרון שהיה לו. אם היו לנתניהו תקוות להצליח להגיע ל 61 מושבים לגוש הימין/חרדים, התוצאות טפחו על פניו כשנעו בכיוון ההפוך. נתניהו אמור להבין שעוד סיבוב לא יהיה לטובתו.

לכן קואליציה תהיה.
בפער של שני מושבים בין כחול לבן לליכוד יהיה לנשיא קל לתת לגנץ לנסות ראשון, כראש המפלגה הגדולה בבירור. האם גנץ יצליח בנסיון הראשון או שיצטרך להחזיר את המנדט לנשיא זו שאלה מעניינת, אבל קואליציה תקום בסוף.
כן יהיה סיבוב שלישי 709440
אתה נשמע כאילו לא הפנמת את הפלונטר.

גנץ מנסה להקים ממשלה...

תסריט 1: אם יגיעו להסכם עם הליכוד של נתניהו, זה יקרה רק עם הסכם כניעה למה שבאמת מעניין את נתניהו (חסינות, ראשות ממשלה ושליטה מוחלטת במוסדות השלטון כדי להגן על עצמו מפני החוק). נתניהו לא יסתפק במשהו פחות מכך *משום שאין לו ברירה ומה שמעניין אותו, בשלב זה של הקריירה שלו, זה טובתו האישית ולעזעזל המדינה*. כניעה כזאת משמעותה אחת: בגידה מוחלטת ברצון בוחרי כחול לבן. אם כחול לבן יעשו את המהלך הטפשי הזה (אני לא מאמין שהם יעשו זאת), זה באמת יהיה משבר אמון חמור ביותר בין הבוחרים לבין הפוליטיקאים ויהיה אחד המסמרים האחרונים בארון הדמוקרטיה הישראלית. אחרי מהלך כזה, צפה לירידה מאוד משמעותית באחוזי ההצבעה בחיפה ותל אביב בבחירות הבאות ותוספת של 20 מנדטים לגוש הימין חרדים.

תסריט 2: ביבי יזוז הצידה וכל המערכת תחזור לתפקד. אני לא רואה את זה קורה, בלי שיטרפו הקלפים וליכודניקים יתחילו לדרוש מנתניהו לזוז (לאחר השימוע והחלטת מנדלבליט, למשל). הליכודניקים נאמנים מידי למנהיג העליון שלהם, שמש העמים ואם הדרקונים (אותו הם מכנים לפעמים ״אבא״). יש סיכוי טוב יותר שהגיהנום יקפא, לפני שנראה ליכודניקים מסכימים לממשלה בה ביבי הוא לא ראש הממשלה. ביבי הוא המלך! נקודה! בחירות בקלפי ותוצאות בחירות זה סתם מן עניין טכני מציקי כזה. אם המועדון לא בוחר את נתניהו לעמוד בראש, שורפים את המועדון.

תסריט 3: קואליציה של גנץ בלי הליכוד. עם מי בדיוק? המשותפת, ליברמן וחרדים? כל הנ״ל לא יכולים ולא רוצים לשבת עם כל הנ״ל.לאף אחד אין שום אינטרס להסכים לדבר כזה.

תסריט 4: ?

בהנחה שביבי לא הולך לשום מקום, לכולם במערכת יש אינטרס להוביל לבחירות חוזרות תוך כדי האשמת הצד השני שהוא אחראי לכך.

בקיצור: או שביבי יזוז (לא יקרה) או שלא תהיה קואליציה (סביר להניח שלא תהיה) או שתהיה קואליציה עם כחול לבן תחת ביבי כראש ממשלה שזה הרע שבכל העולמות (וגם בלתי סביר בעליל).

אנחנו בדרך לממשלת מעבר נוספת, בראשות נתניהו ובחירות נוספות. עד שרוב מספיק משמעותי בציבור (רוב רגיל זה לא מספיק), מימין ומשמאל, לא ידרוש להעיף את ביבי לכל הרוחות, המצב ישאר תקוע.

רק עם שהשתבשה עליו דעתו נותן לאיש אחד לתקוע מדינה שלמה. קולקטיבית, אנחנו עם שהשתבשה עליו דעתו.
כן יהיה סיבוב שלישי 709441
תסריט 5: קבוצה של שבעה חברי כנסת מהליכוד מתפצלת. הם לא ינסו להתמודד על קולות בוחרי הליכוד בקדנציה הבאה אלא להשתלב בתוך רכיבי כחול לבן.
כן יהיה סיבוב שלישי 709442
תסריט 6: אותו דבר רק הפוך: שבעה חברי כנסת מכחול לבן מתפצלים וחוברים לליכוד תחת ביבי, תמורת חצי המלכות בתוספת נזיד עדשים.
כן יהיה סיבוב שלישי 709445
זה תסריט אפשרי.
כן יהיה סיבוב שלישי 709448
תסריט 7 או 6.5 (הרעיון לא שלי, קראתי אותו באיזה פוסט)

משביעים את הכנסת. כחולבן מגייסים רוב של 61 חכי"ם ומעבירים חוק (1) שאומר שמי שכיהן 8 שנים כראש ממשלה לא יכול לכהן פעם נוספת (יש להם משהו דומה במצע), (2) ח"כ שתלויה נגדו המלצה לאישום לא יוכל לכהן כשר או אולי כח"כ.
כן יהיה סיבוב שלישי 709456
וואלה.

עם כל הרעש וההמולה לגבי הרכבת הממשלה, קל לשכוח את השינוי הדרמתי במאזן הכוחות בכנסת החדשה. זה פאקטור שרוב הפרשנים מתעלמים מקיומו. כולם מדברים על ראשות ממשלה והקמת ממשלה ושוכחים חלק חשוב שקרה הרגע - למחנה האנשים שרוצים להפריע לביבי בחיים, בהחלט יש רוב כרגע, גם אם לא מצליחים להקים מהר ממשלה. הכנסת החדשה יכולה להעביר חוקים שונים ומשונים, לנתק את יולי אדלשטיין מכסא יו״ר הכנסת ולנקוט בכל מיני צעדים שיעשו לביבי את המוות.
כן יהיה סיבוב שלישי 709476
טל שניידר מדווחת: "ל"גלובס" נודע שהתכנית של רשימת כחול לבן היא להחליף את יו"ר הכנסת, הבכיר בליכוד, כבר בישיבת הפתיחה ב-‏3 באוקטובר".
כן יהיה סיבוב שלישי 709478
עד לכנסת ה־21, היו״ר הזמני היה זקן חברי הכנסת. מיהו הזקן?
כן יהיה סיבוב שלישי 709479
עמיר פרץ.
כן יהיה סיבוב שלישי 709482
יעל גרמן!
כן יהיה סיבוב שלישי 709483
(עמיר פרץ הוא ותיק חברי הכנסת, נבחר לראשונה באותו הזמן שנבחר נתניהו. יעל גרמן היא זקנת חברי הכנסת, אמנם לאין לכך משמעות חוקית היום, כפי שרמז צפריר)
כן יהיה סיבוב שלישי 709485
מסתבר שמאז הכנסת ה-‏16 ועד לכנסת ה-‏21, היו”ר הזמני הוא ותיק חברי הכנסת שאינו חבר ממשלה ולא זקן חברי הכנסת (כפי שהיה עד הכנסת ה-‏15). כלומר, אלמלא השינוי האחרון זה כן היה עמיר פרץ.
כן יהיה סיבוב שלישי 709484
אכן.
כן יהיה סיבוב שלישי 709459
ראית אותו אצל אבי פוזנר, במקרה?
כן יהיה סיבוב שלישי 709473
השם מצלצל לי מוכר אבל אני לא בדיוק יודע מי זה. אני לא צופה בטלויזיה‏1 כבר המון שנים (חוץ מאשר אני מזדמן אצל אנשים אחרים) ולפני כחמש-שש שנים אפילו ביטלנו מנוי לכבלים.

בכל מקרה, כתבתי שקראתי את הרעיון.

1 זה לא אומר שאני לא רואה תוכניות טלויזיה
כן יהיה סיבוב שלישי 709474
כן גם אני קראתי הרעיון ברשת, בפוסט בפייסבוק אצל הבחור הזה (ואצל ארן ורשבסקי), תהיתי אם קראנו באותו הדף. ייתכן ששני אנשים שונים חשבו על זה...
כן יהיה סיבוב שלישי 709449
התסריטים שלי מן הסביר פחות אל סביר יותר:
תסריט 4 של האייל - סיבוב שלישי.
תסריט 7 - גנץ וליברמן סוגרים לביבי חסינות/חנינה תמורת פרישה ובא לציון גואל.
תסריט 8 - ליברמן מקבל רמז מהבניין שמול כנסיית וסילי הקדוש או סתם יתעורר הפוך וישלים את הקואליציה המוכנה של הימין ל-‏63 מנדטים.
כן יהיה סיבוב שלישי 709453
65!
יש לי הרגשה שימיהם של עודד פורר ואלי אבידר ברשימה קצרים. עוד שני חיילים ששכחו שבפלוגה שלהם יש רק קצין אחד
כן יהיה סיבוב שלישי 709444
הליכוד של היום זה לא סתם מפלגה שניתן לבצע בה מהלכים פוליטים מלוכלכים במובן הרגיל של מהלכים בפוליטיקה נורמטיבית. מדובר במאפיה לכל דבר המורכבת מאנשים שחצו את הקו ומסובכים בפלילים (אין להם הרבה מה להפסיד). ח״כ מהליכוד שיעז לעשות מהלך כזה, לא רק יסכן את הקריירה הפוליטית שלו, אלא גם יסכן את שלום רכושו, משפחתו והאנשים הקרובים אליו. זה לא תסריט סביר, כל עוד ה-Crime minister שלנו נשאר בראש הפירמידה. אנשים מפחדים.
כן יהיה סיבוב שלישי 709458
אני לא מנחש איך תקום קואליציה. אני רק יודע שלא הולכים לבחירות נוספות. כיוון שחייבת לקום קואליציה, תקום קואליציה. כמו שנאמר Life, uh, finds a way.
כן יהיה סיבוב שלישי 709466
אבל לא חייבת לקום קואליציה.
כן יהיה סיבוב שלישי 709467
יודע או מנחש ?
לדעתי חייב להיות סיבוב ג' . זה גם תואם את ההיסטוריה בכל המדינות לפני שהן מתפרקות.
אגב , מעניין מי ירוויח יותר כשהמדינה מתפרקת - תושבי מדינת תל אביב שיש להם הרבה מה להפסיד או התושבים של הערים הלא שוות והמיעוטים שאין להם מה להפסיד .
כן יהיה סיבוב שלישי 709469
ביבי חושב שהוא ינצח בבחירות. כי העם עם פוטרוך.
כן יהיה סיבוב שלישי 709470
מבלי לראות את הסדרה אני בטוח שמשה נוי התאמץ הרבה כדי להוכיח שהתפקיד הזה תואם את המציאות.
ובהערת אגב - אין לי שום עניין ורצון לצפות/להקשיב לכל מה שקשור לתרבות הישראלית - קולנוע / סדרות TV מאז שנות ה 90.
כן יהיה סיבוב שלישי 709471
הוא לא תואם את המציאות. הם נאלצו לעשות אותו מאוד מוגזם כדי שהמציאות לא תתאים לו. אבל ביבי ממש מתאמץ.
כן יהיה סיבוב שלישי 709472
נחיה ונראה .

In the islands where I grew up
Nothing seems the same
It's just the patterns that remain
An empty shell
But there's a strangeness in the air you feel too well

https://www.youtube.com/watch?v=z2L_OyS21lM&list=...

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים