קלאופטרה 710310
לרוב הנשים כאן לא הייתה השפעה משמעותית על ההיסטוריה. אליזבת הראשונה וויקטוריה לא יצקו את התוכן לתקופות הנקראות על שמן. פלורנס נייטינגל והאמא תרזה היו פילנטרופיות. סוזן אנתוני וסימון דה בובואר שינו את התפיסה על מעמד האישה אבל מאבקן עדיין רחוק מלהסתיים. רוזה פארקס נלחמה באומץ למען זכויות האדם אבל היא הייתה יותר דמות סמלית ממנהיגת מאבק. מארי קירי תרמה תרומה חשובה מאוד למדע (שני פרסי נובל, בפיזיקה ובכימיה) אבל היא כמובן לא הייתה היחידה. לעומתן, קליאופטרה השפיעה על הגברים החשובים בתקופתה וע''י כך, על העולם כולו. חבירתה למארקוס אנטוניוס ועוינותה לאוקטביאנוס, הקיסר אוגוסטוס לעתיד, היוו קטליזטור במעברה של רומא מרפובליקה לקיסרות, דבר רב משמעות למשך מאות שנים ואפילו עד ימינו.
קלאופטרה 710311
>> פלורנס נייטינגל והאמא תרזה היו פילנטרופיות.

לגבי נייטינגייל - ממש לא פילנתרופית (במובן של תרומות כספיות), וגם לא "סתם" אחות מסורה ומלאת חמלה, כפי שהיא מצטיירת בדימוי המפורסם של "הגברת עם הפנס". מתוך Florence Nightingale [Wikipedia]:

In 1860, Nightingale laid the foundation of professional nursing with the establishment of her nursing school at St Thomas' Hospital in London ... Nightingale was a prodigious and versatile writer. In her lifetime, much of her published work was concerned with spreading medical knowledge. Some of her tracts were written in simple English so that they could easily be understood by those with poor literary skills. She was also a pioneer in the use of infographics, effectively using graphical presentations of statistical data.
קלאופטרה 710315
חשוב מאוד להזכיר גם את פועלה של רוזלינד פרנקלין, חוקרת מבנה הDNA, שפועלה היה משמעותי וחשוב לא פחות מזה של ג'יימס ווטסון ופרנסיס קריק. גם כאן, חשיבותה כאישה פחותה מעצם העובדה שהיו שותפים להצלחתה.
קלאופטרה 710321
אני מתפלא איך פרח מזכורנך פועלה של רוזה לוקסמבורג הפלסטינאית.
קלאופטרה 710325
מי? עהד תמימי? בהחלט ראוי להזכיר גם אותה.
קלאופטרה 710333
תמימי? אתה תמים או מה?
אני מדבר על נשים עם חזון ושאר רוח.
אני מדמיין את תמימי עושה דאווינים על חייל נאצי איתי ולא על חייל 'נאצי' ישראלי.
קלאופטרה 710372
אפרופו עהד תמימי, ראוי להזכיר גם את ז'אן דארק שבזכותה נושעה צרפת מהכיבוש האנגלי במלחמת מאה השנים.
קלאופטרה 710376
אח איפה, איפה הם הזמנים שבהם כדי להיחשב גיבורה היה צריך לבלות בכלא, ללחום במלחמות, להוביל אלפי חיילים לקרבות עקובים מדם כנגד הסיכויים ולבסוף להיצלות על המוקד - כשהיום מספיק לתת סטירה קטנה לחייל שמנסה בכל כוחו לא להגיב לך.
קלאופטרה 710377
כן, ואח"כ אתה וכל משפחתך יושבים בכלא ונכנסים לרשימה השחורה של שלטונות הכיבוש ולמה? בגלל התנגדות להשתלטות מתנחלים על אדמותיך שמאובטחת ע"י הצבא.
קלאופטרה 710379
המממ... תן לי רגע לשקול את האופציות שלי: רשימה שחורה, מוקד, רשימה שחורה, מוקד, רשימה שחורה - טוב, בחרתי רשימה שחורה.
קלאופטרה 710380
כן, גם צרעת עדיף מסרטן.
קלאופטרה 710386
בהקשר הנוכחי השאלה היא אם אבעבועות שחורות עדיפות על רשימות שחורות.

ובאותו עניין: האם נכונות הטענות שגיבורת הסרט הזה היא אותה לוחמת חופש שטעתה לחשוב שיש לה חסינות גם מפני שוטרים באירופה?
קלאופטרה 710391
לא, היא לא. מומלץ לא להאמין לפייק ניוז של הימין.
קלאופטרה 710393
ייתכן מאד שאתה צודק (אחרת כנראה היינו רואים את הסרטון הזה בכל מהדורות החדשות במסגרת הפינה "תראו כמה אנחנו יפים") אבל איך אני יכול להבדיל בין פייק ניוז של הימין לפייק ניוז של השמאל?
קלאופטרה 710395
כמו שאתה יכול להבדיל בין האלימות של הימין לאלימות של השמאל (רמז: ההבדל בין קבוצה אינסופית לקבוצה ריקה).
קלאופטרה 710385
אתה צריך לשקול גם את הקונטקסט. הרי אתה גם לא מצפה שאם הרגזת מישהו בעבודה הוא יזמין אותך לדו קרב עד המוות. היי, אנחנו גם לא עשינו מהפלסטינים עבדים אחרי שכבשנו אותם. איזה נאורים אנחנו!
קלאופטרה 710388
הבה נחזור להקשר - מדובר כאן בדירוג נשים משמעותיות ומשפיעות בהיסטוריה. לשים בסל אחד את תמימי ואת ז'אן דארק זה כמו לשים בסל אחד את שלמה גליקשטיין ואת רוג'ר פדרר.
קלאופטרה 710389
ההשוואה לא הייתה לגבי מידת ההשפעה (אם כי ייתכן שבחשבון המאבק הארוך נגד הכיבוש עהד תמימי תזכה למשקל כלשהו) אלא למהות העניין - סמל נשי של התקוממות כנגד עוול ואי צדק.
קלאופטרה 710397
לזה אני מסכים. פגעת בול עם גליקשטיין, ככה לא הייתי צריך לגגל :)
קלאופטרה 710409
Old queen Beth לא יצקה תוכן לתקופה הנקראת התקופה האליזבטנית? פרט ונמק.
להזכירך,כאשר מתה המלכה הבתולה, היא הותירה את אנגליה כממלכה החזקה והעשירה ביבשת. עם מי היא צריכה להתחלק בקרדיט, עם אביה? עם שריה?
אליזבת, כמו כל השליטים האוטוקרטיים הגדולים התקשתה בשאלת הירושה, אבל להבדיל מהם, היורש שלה, ג'ימס סטיוארט מסקוטלנד, לא היה שליט הרסני כיורשיו שלו ועצם עלייתו לשלטון יצרה את האיחוד האנגלי-סקוטי. כך שאפילו במותה העניקה אליזבת לנתיניה את הקמתה של בריטניה הגדולה.
באשר לויקטוריה התמונה אכן מסובכת יותר, אבל עדיין, שלא כמו טל, אני לא רואה מה היא אשמה במגבלות של נכדיה, שממילא רק שירתו את המגמות השליליות של המעמדות השליטים האמיתיים ולא יצרו אותן.
קלאופטרה 710503
במחשבה שנייה אתה צודק. כשחשבתי על תקופתה, ראיתי את האחריות לרפורמות הדתיות, הפריחה הכלכלית, יחסי החוץ המאוזנים והתרבות המשגשגת (הו! שייקספיר!) כשייכת לאנשים מוכשרים ששירתו תחתיה או חיו בתקופתה אבל אי אפשר להתעלם מכך שמנהיגותה המאוזנת והנבונה הובילה לכל זה.

דרך אגב, לגבי האופצייה ההומוריסטית, היה ראוי להוסיף את עירית לינור.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים