צ'מברליין בבית הלבן 710526
שלמה אבינרי מונה את החולשות והנזקים במדיניות החוץ של דונלד טראמפ בכל אחת מזירות העולם. ספרו לי עוד על אובמה החלש והתמים.
צ'מברליין בבית הלבן 710532
האחד אינו מוציא את השני. טראמפ התגלה כנמר של נייר, אובמה היה חתלתול מלכתחילה.
צ'מברליין בבית הלבן 710539
אני חושב שאתה עושה חסד עם טראמפ בהשוואה שאינה במקומה עם אובמה.
גם טראמפ וגם אובמה (כמו גם צ'מברלין) מביאים לידי ביטוי את חוסר הרצון של ההמון במדינות דמוקרטיות לשלוח את בניהם להתערב צבאית בסכסוכים של עמים שעמם אין להם שום קשר.
השיפוט עד כמה המדיניות הזו היא גם קוצר ראות מדינית לטווח ארוך היא במידה רבה עניין של חכמה לאחר מעשה.
הבדלנות הבינלאומית של אובמה היתה מדיניות מוצהרת שלו ומרצונו או שלא מרצונו הוא נאלץ להשקיע זמן ומשאבים לא מעטים במדיניות בינלאומית כמו הסכמי פריז או הסכם הגרעין עם איראן. לעומתו מדיניותו של טראמפ היתה מדיניות של הונאה מהחל ועד כלה. טראמפ פתח בשקר כאילו ארה"ב אינה המעצמה המובילה בעולם והבטיח להשיבה לגדולה וסיים במדיניות כושלת באופן עקבי המכוסה בהרים של בורות, חוסר הבנה ושקרים ילדותיים.
אובמה היה מנהיג סביר ומעלה במדיניות הפנים של ארה"ב ומנהיג לא מצליח במיוחד במדיניות החוץ. עליו אפשר לומר בשקט שעשה כמיטב יכולתו. טראמפ לעומתו משול למנהיג המחבל באופן שיטתי במאמציה המדיניים של ארה"ב בהצהרות שקריות וחסרות כיסוי ובמעשים חסרי היגיון.
אם היתה חסרה ראיה לכך, קבלנו אותה ממש לאחרונה. נקודת הסכסוך הרגישה ביותר על פני כדוה"א כרגע היא הסכסוך בין רוסיה לאוקראינה. בצומת הזה נפגשים אינטרסים חיוניים של כל הצדדים בזמן שלאף צד אין עניין בהפיכת הסכסוך לבינלאומי. מה מצא טראמפ לעשות בנקודה האולטרה רגישה הזאת? לבחוש בביצה של שחיתות ממאירה הנוגעת לשיקולי פנים של ארה"ב. לא צריך להיות הנביא ירמיהו כדי להסביר למנהיגי אוקראינה שאם ברצונם להסמך על ארה"ב במאבק שלהם נגד פוטין הרי שהם נשענים על משענת קנה רצוץ.
רבים יטענו, שטראמפ אינו הסיבה אלא רק הסימפטום לחולשת ארה"ב במערכת הבינלאומית. גם אם כך, נשאלת השאלה, האם טראמפ אינו עושה מלאכה מצויינת בהבלטת והמחשת החולשה הזו לכל באי עולם.
צ'מברליין בבית הלבן 710541
ישעיהו הוא זה שדיבר על משענת קנה רצוץ.
צ'מברליין בבית הלבן 710543
צודק. ישעיהו ל''ו ו.
ואם מדייקים ישעיהו מצטט את רב שקה המדבר בשם סנחריב מלך אשור.
צ'מברליין בבית הלבן 710544
אם כבר: ישעיהו וכן הכותב של ספר מלכים (יש הקושרים זאת לאנשים מחוגו של ירמיהו) מצטטים שניהם את הרבשקה (שר המשקים) של מלך אשור.
צ'מברליין בבית הלבן 710545
נפריד בין ענייני הפנים לענייני החוץ.
אחרי נפילת בריה"מ נותרה ארה"ב המעצמה העולמית המרכזית, אם לא היחידה.
הנשיא בוש האב שימר וחיזק מעמד זה, ולעומתו הנשיאים קלינטון, בוש הבן ואובמה כשלו בשימור מעמדה של ארצם- גם כשוטר העולמי במסדרת הסדר העולמי החדש, וגם במערכת היחסים עם רוסיה ובעיקר עם סין.
טראמפ שם את הקלפים על השולחן מול סין. נראה לי שגם הוא ילך בסופו של דבר בדרך קודמיו תגובה 707566, אבל הכל פתוח וחובת ההוכחה עליו.
צ'מברליין בבית הלבן 710559
למה קלינטון כשל? לא היו לו כמה מעשים אפקטיביים ביוגוסלביה?
צ'מברליין בבית הלבן 710576
קלינטון די הצליח מול רוסיה‏1, אבל נכשל בזיהוי האיום הסיני, לדוגמה.
בתקופתו היו לארה"ב מספר כשלונות כ"שוטר של העולם". תשווה את קרב מוגדישו [ויקיפדיה] בתקופתו להפלישה האמריקאית לפנמה [ויקיפדיה] בתקופת בוש האב.

מאידך צריך לרשום לזכות כל הנשיאים האמריקאיים את ההצלחה המתמשכת של ההגנה על טאיוון מפני סין.

____________
1 היו לו כוונות יותר טובות, לעשות לרוסיה תכנית מרשל שהיתה אולי מונעת את האוליגרכיה שקמה מתוך הכאוס של תקופת ילצין, ומבססת דמוקרטיה רחבה יותר, אבל תכנית זו לא יצאה לפועל.
צ'מברליין בבית הלבן 713496
גם בלי להתייחס לאיכויותיהם של הנשיאים, לארה''ב אין שום אפשרות אובייקטיבית להישאר השוטר העולמי.
צ'מברליין בבית הלבן 713503
שוטר? אפילו שוטה עולמי לא קל להיות.
צ'מברליין בבית הלבן 713505
אם כי חייבים להודות שהנוכחי עולה על המקור.

(טראמפ על בוש הבן).
צ'מברליין בבית הלבן 713506
שבתורו עלה על רייגן.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים