710555
מרים אם ישו(ע) מובילה בינתיים, אבל אף אחד עוד לא הגיב לטובתה.

מה בעצם הנימוקים להצביע לה? המובן מאליו, אלמלא היא לא היה ישו(ע), אבל זה מבאס קצת: היא מתחרה בזה עם הגברות האלמוניות למדי איינשטיין, לנין‏1 וסידהרתא‏1, כנשים שטכנית השפיעו מאוד על ההיסטוריה אבל תפקידן ההיסטורי הצטמצם לרחם שלהן. בהבדל מרוב האמהות של, מייחדת את מרים השפעה תרבותית עצומה, בגלל כל הסמלים שנקשרו לדמותה ובוודאי השפיעו לא רק על התרבות האירופית וצאצאיה התרבותיים, אלא על עולם הערכים של חלק גדול מהאנושות. אבל גם זו תשובה מבאסת: זה לא שום דבר שהיא עשתה או היתה, אלא רק מיתוסים שתלו עליה לאחר מותה (בעיקר גברים כנראה). בדיעבד, אולי היה מוטב לוותר עליה בסקר.

או שאני מחמיץ משהו?

1 אני יודע...
2 אני יודע...
710556
ישועה, אם כבר, כי היום הכל בכתיב מלא.
ואני מסכים. אם כבר דמות מיתית, אז שתהיה אקטיבית, כמו בת פרעה.
710557
טוב, אתה יודע, גם הסיפורים על ישו עצמו הם ברובם (אם לא כולם) מיתוסים שתלו עליו אחרי מותו. האם זה מקטין את השפעתו על ההיסטוריה בעיניך?

לגבי התחרות - בתור חובב אדוק של הפילוסופיה הבודהיסטית, צר לי להודות שבתחרות 'מי השפיע יותר על עולמנו כפי שהוא היום' הנצרות זוכה הן מבחינה כמותית של מאמינים והן מבחינת ההשפעה התרבותית הדומיננטית יותר.
710560
קודם כל כן, זה מקטין - לייחס את כל הנצרות לדורודתיה לישו זה מוגזם - יש טעם לפחות לנכות את תרומותיהם של פאולוס, קונסטנטינוס, לותר וכו', ובמידה שהשפעה כזו או אחרת נובעת ממיתוס מומצא עליו, או מאמירות שלו שיוחסו לו, יש טעם לתת את קרדיט ההשפעה לממציא ולמייחס יותר מלישו. ולאחר כל זאת, הגרעין הוא כן מה שישו עשה והיה. כל מה שמיוחס לו ונתלה עליו, מיוחס לו ונתלה עליו בזכות הממים העוצמתיים שהוא בעצמו הפיץ. אצל מריה, הם יוחסו לה ונתלו עליה בזכות הממים העוצמתיים ש...הוא הפיץ.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים