עוד נשוב 712211
מאגר לווייתן נפתח. אבל דעת הקהל כמעט לא מתעסקת בכך (האם טוב או רע שישראל משקיעה הרבה בגז. שר האנרגיה שטייניץ חושב שזה נהדר. אחרים לא מסכימים) אלא בפניקה די מיותרת סביב פוטנציאל נמוך מאוד לזיהום.
עוד נשוב 712212
תגובת חלק מהתושבים- פינוי על דעת עצמם- מצביע על הרמה אליה הגיע אבדן האמון בשלטון.
זו המורשת של נתניהו. כשראש הממשלה טוחן לך במשך שנים שאי אפשר לסמוך על המשטרה והפרקליטות, ובעיקר על התקשורת, ושטובת המדינה אינה כנגד עיניהם אלא אינטרסים צרים מניעים אותם, למה שהתושבים יאמינו למשרד לאיכות הסביבה ולדוברי נובל אנרג'י ולא יסיקו את אותן מסקנות לגביהם?
עוד נשוב 712215
טוב, שטייניץ כמובן מדבר מלב הפוזיציה, הרי הוא חתום על מתווה הגז.
עוד נשוב 712219
אבל אני רוצה פחות שיח של פוזיציה ואופוזיציה. לכל אחד יש פוזיציה אחת או יותר.
עוד נשוב 712220
האם זה טוב או רע? אם העניין השנוי במחלוקת פה היא השקעה חדשה באנרגיה פולטת פד"ח, נראה לי שהטרייד אוף המוסרי ברור למדי: ככל שיש למדינה, או לכולנו כציבור אזרחיה, אחריות מוסרית כלפי האנושות כולה, זה רע. (יותר טוב מפחם, ואני מניח שהגז מחליף במידה מסוימת פחם, אבל אם כבר משקיעים בתשתית חדשה, נראה לי די ברור שגז הוא קטסטרופה, כשיש אפשרות ריאלית להשקיע בשמש, רוח, גרעין, ואגירה שאובה.) מאידך, אם חושבים שהאנושות עדיין לפותה ללא מוצא בטרגדיית מרעה משותף, אז עדיף כבר למקסם את היתרונות הכלכליים, ואני מניח שאפשר לטעון אפילו שזו מחויבות מוסרית - של המדינה כלפי אזרחיה. האם יש טיעון שיכול להכריע בין שתי נקודות ההשקפה האלה?

עשינו פה הטעיה קטנה, כשכתבנו "ישראל משקיעה בגז". הרי מה שהמדינה עושה זה לא להשקיע בעצמה, רק להרשות לשחקני השוק שבה להשקיע בגז. היא יכולה (היתה) לאסור על נובל, על תשובה ועל חברת החשמל להשקיע בגז, אבל היא לא היתה יכולה להכריח אותם להשקיע במתחדשות במקום זה, לפחות לא את שני הראשונים. אולי היא יכולה להשקיע יותר במתחדשות בהוצאה ממשלתית / סיבסוד / ..., אבל על פניו היא יכולה לעשות זאת בלי קשר להאם תשובה ונובל משקיעים בגז - לא?
עוד נשוב 712223
לענין הגרעין - ישראל, כמדינה שאינה חתומה על האמנה למניעת תפוצת נשק גרעיני, אינה יכולה להקים כור גרעיני. לאף מדינה החתומה על האמנה (שזה כמעט כולן) אסור לשתף איתה פעולה בתחומי הגרעין, גם למטרות אזרחיות.

אני חושב שלו היית בודק כלכלית היית מגלה שישראל השקיעה הרבה מאד בגז, גם בסבסוד החיפושים בצורות שונות, גם בגיוס צה''ל להגנה על האסדות, גם בפרישת תשתיות - מסופים, צנרת, תחנות שאיבה וכיו''ב.
עוד נשוב 712252
תודה.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים